REKLAMA

Młodzi, ponad podziałami i z apelem do polityków opozycji. "Jeżeli już o tych listach mówimy, to je odświeżajmy"

TOK360
Data emisji:
2023-06-07 18:50
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
06:37 min.
Udostępnij:

O tym, czego młode pokolenie oczekuje od polityków opozycji mówiła Wiktoria Jędroszkowiak, aktywistka klimatyczna i inicjatywy Wschód.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » TOK.
360 jest ze mną tutaj w naszym studiu w radiu to KFM Wiktoria jędroszkowiak, aktywistka klimatyczna z inicjatywy wschód Witaj dzień dobry, dzień dobry, dzień dobry, będziemy rozmawiali o tym, czego wy młode pokolenie oczekujecie od polityków po tym, jak przed kilkoma dniami w niedzielę zorganizowano ten marsz 4 czerwca, który obserwowaliście, być może także, także uczestniczyliście. I no kibicujecie opozycji w ogóle opozycji i czego od niej byście oczekiwali właśnie po tym, marszu, bo wystąpiliście z tymi oczekiwaniami?
No myślę, że przede wszystkim nie tylko i wyłącznie kolejnych marszów marszy. I to jest jakaś jakaś rzecz, która ze mną się zostaje po też konferencji Donalda Tuska, na której on ogłosił.
Że poznani ma być kolejny.
Temat. Tak jestem z Poznania, więc już obraz by te tłumy na placu Wolności w Poznaniu no bo Maszy są ważne, są ważnym symbolem, są potrzebne, żebyśmy mógł się policzyć. Czy tak naprawdę, żeby ten taki bardzo twardy elektorat Platformy Obywatelskiej mógł się policzyć zobaczyć i czuć jakąś taką siłę. No ale to nie wystarczy dzisiaj mam wrażenie, że wszyscy ekscytujemy się tym, że po raz pierwszy przeskoczyło czy koalicja Obywatelska po raz pierwszy przeskoczyła PiS w sondażach od dawien dawna to jest zakcytującej i też mnie to cieszy, ale wydaje mi się, że ta ta radość musi być jakimś początkiem ciężkiej pracy, by faktycznie te wybory wygrać. One są dopiero za 4 no ponad 4 miesiące, więc to dużo pracy, a PiS no nieraz już nas zaskakiwał, czy też nawet już nie zaskakiwał kolejnymi taktykami i sposobami na to by opozycję zwalczać, więc jestem przekonana, że oni tylko czekają na to, by to zrobić i musimy mieć coś w zamian i tym czymś, co my proponujemy jest Fakt wspólnego rządzenia opozycji.
Wspomniałaś, no właśnie o tym wspólnym rządzeniu wspomniałaś o Platformy Obywatelskiej, ale jak rozumiem, to jest ponadpartyjne, to znaczy oczekiwania są w stosunku polskiej 2050 wszystkich innych partii, które są nazywane opozycyjnymi. Tak.
To demokratyczną, no niecyjny myślimy o Konfederacji.
Jaką macie, jaką macie taką perspektywę, którą byście wskazali rządzącym, żeby jakieś propozycję też dla was stworzyli taki plan dla młodych, o to apelujecie, co co to ma być, czego oczekujecie?
No przede wszystkim jest także, analizując te sondaże przez ostatnich nie wiem 4 miesięcy powiedzmy bardzo widać to, że w wyniku też tego sukcesu Platformy Obywatelskiej, które wydarzył się w zeszłym tygodniu, do te partie, którym poparcie już spada i spadać. Będzie no to nie jest Prawo i Sprawiedliwość w głównej mierze tylko w głównej mierze są mniejsze partie opozycyjne, czyli właśnie koalicja Polski właśnie 2050 i PSL u oraz lewicy. No tak naprawdę koalicja trzecia droga już jest przy progu dla siebie, czyli przy tych 8% w punktach procentowych. No lewica też ma 8% Unii próg to jest 5% no ale wciąż to jest to jest mała granica. To nie jest moment, który możemy czuć się bezpiecznie, że obie te partie wejdą do Sejmu. No jeśli to się jeśli tak się wydarzy, nie wejdą, to tak naprawdę jest pozamiatany, no nie mamy wtedy rządy koalicji Obywatelskiej, nawet jeśli, która nie umie nie może stworzyć rządu, nie może stworzyć za pierwszego sensownego posiedzenia w opozycji jest PiS, który zaraz będzie z Konfederacją. No i sprawa jest przegrana i cała ta energia w udziałach po prostu nie ma sensu. To, czego my oczekujemy, no to takie bardzo racjonalne myślenie o tym to nie są bardzo konkretne postulaty, znaczy też wychodząc na to.
Ale pewne obszary są, no bo to przypominacie młodzi ludzie najczęściej o to właśnie o sprawy mieszkaniowe walka z inflacją rynek pracy. To też są wasze sprawy.
No tak, to chodzi po prostu rozwiązywanie kryzysu, żeby to nie było tak, że to jest walka o to, kto będzie, gdzie siedział po prostu na jakim stołku, tylko to jest walka o to, żeby w Polsce poradzić sobie z kryzysami, żeby Polska była bezpiecznym krajem krajem, w którym możemy rozwić swoją przyszłość. No jestem w takim wieku, w którym masa moich znajomych albo już wyjechała z kraju, albo teraz kończy licencjaty i będzie to robiła no i minister by tak było. No nie sesja chce tutaj żyć, chce mieć zgodne życie, chce móc mieszkać w mieszkaniu, za którym mi płacę 3,5 1000 zł po prostu za wynajem. I nie wiem, jeśli na to stać w ogóle pod też jest kolejna kwestia, że młodych ludzi po prostu na to nie stać. No i to kryzysy musimy rozwiązywać na pewno nie będziemy ich rozwiązywać tylko i wyłącznie, maszerując innymi pięćdziesięciolatkami i udając, że 1 rycerz na białym koniu czy 1 starszy facet w białej koszuli z podowiniętymi rękawami na odpowiadatę kryzys i to nie jest jakaś nie wiem. Złośliwa zaczepka wobec mandat Tuska, tylko to jest bardziej chęć pomocy. No nie my chcemy pomóc opozycji widać te wybory, bo nie damy rady już kolejnej kadencji PiS u po prostu przeżyć godnie no ale te wybory niegają sami nie wierzę w to, że oni wygrają.
Sami oczekujecie, żeby opozycja zamknęła listy wyborcze, żeby zamknęła ten temat. Dlaczego, dlaczego nie należy już zwlekać?
No bo uważam, że czas skupić się na konkretach i trzecią największą grupą potencjalnych wyborców i wyborczej w Polsce to są te osoby, które są niezdecydowane. Czy to są to osoby, które nie chcą wchodzić nie odnad się w tej walce popisu. No nie tego duopolu. No, więc to są te osoby, które potencjalnie mogą zagłosować na resztę opozycji Demokratycznej i czas przekonywać te osoby wg ich tak naprawdę tych największych problemów i strachów. No jak zobaczymy sobie na to, czego Polacy boją się najbardziej i na jaki kryzys trzeba im odpowiedzieć, to to z 1 strony to jest oczywiście agresja rosyjska w Ukrainie i to, jaką w ogóle Polska będzie miała pozycję na arenie międzynarodowej, z drugiej strony to jest oczywiście drożyzna inflacja. I wszystko co z tym związane, czyli też cena energii z trzeciej strony to są ku mojemu zdziwieniu jako klimatycznej. To jest kryzys klimatycznej i wszystko to, co z tym jest związane i trwająca w Polsce po prostu od lat susza i nadchodzące zaraz fala upałów. Ludzie tylko boją i na te kryzysy trzeba im odpowiadać no i na pewno nie będziemy nie na pewno nie zgodzę się na to, żeby, żeby było tak, że udajemy, że nie odpowiadamy tak naprawdę kłócąc się o to, jak nam wyglądały listy, a wydaje mi się, że jeśli już o tych listach rozmawiamy, no to też czas je po prostu odświeżyć i trochę przewietrzyć czas na młode osoby na tych listach, bo chciałabym głosować na osoby, które są podobne do mnie czuje, że mogą mnie reprezentować ani osoby, które mogą być moją babcią. Czy moim dzieckiem.
Wiktoria i jędroszkkowiak aktywiska klimatyczna z inicjatywa wschód była razem z nami tuż przed godziną dziewiętnastą w podsumowaniu dnia. Bardzo dziękuję za nasze spotkanie za 2 minuty najnowsze informacje o dziewiętnastej. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA