REKLAMA

Skutki katastrofy na Dnieprze. "Odtworzenie środowiska, wsi, miejscowości - to będzie długa droga"

TOK360
Data emisji:
2023-06-07 19:10
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
06:16 min.
Udostępnij:

O skutkach katastrofy w Dnieprze mówił Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego Rzeczpospolitej.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » TOK 360 rozumieć Ukrainę to jest seria rozmów Agnieszki Lichnerowicz i Edwina benddyka na temat gwałtownych zmian społecznych ekonomicznych politycznych w Ukrainie i na świecie. W związku z toczącą się wojną. Każdy nowo odcinek coś ode znajdą państwo w systemie podkastowym albo na specjalnej stronie tokfm PL ukośnik Ukraina, a już teraz pora na kolejny temat w podsumowaniu dnia, który dotyczył będzie znów skutków katastrofy na dnierze Jerzy Haszczyński, że wydziału zagranicznego politej jest razem z nami dzień dobry. Witam radi tokfm. Dzień dobry miło, mi, przez wysadzenie przez rosyjskie wojska, no najprawdopodobniej słyszymy o tym, że pojawiają się kolejne informacje potwierdzające, to, że to był czy to było rosyjskie działanie wręcz zlecone bezpośrednio przez Władimira Putina po tym, wysadzeniu tamy w nowej kachowce i odpływu wody ze zbiornika kachowskiego ma wyginąć większość żywych organizmów w tym akwerie przewidują przyrodnicy, a szczególnie zagro zagrożone są liczne gatunki ryby i ptaków, jakby pan redaktor skomentował w sensie właśnie katastrofy ekologicznej. To, co się dzieje w tej części Ukrainy? Teraz.
Na pewno nie na pierwszym miejscu stawiam ptaki i ryby, tylko ludzi to jest tak gigantyczny i zbiornik, że od niego i to w na znaczeniu korzystania z samej wody jak i nawadniania terenów rolniczych. Bardzo, że znek tej okolicy zależy z życie, to właśnie to jest właściwe słowo znacznej części tamtejszych mieszkańców. To nie jest taka katastrofa ekologiczna jak czarnobel, chociaż takie porównania się czasami pojawiają, no bo po prostu w Czarnobylu ludzie byli na promieniowani i zostawało to z nimi do końca, a ten koniec czasami był bardzo szybki tutaj skutki tego mogą być bardzo bardzo długofalowe odtworzenie środowiska odtworzenie wsi miejscowości. To będzie bardzo długa. To będzie bardzo długa sprawa, a jeszcze w warunkach wojennych czy później odbudowy powojennych u trudno sobie wyobrazić, żeby to nie decydował o o życiu tamtejszych terenów na wiele. Wiele.
Lat władze mówią o planach, które już są o planach budowy wodociągu, które ma być prawie 90 km, który ma doprowadzić wodę. Jak rozumiem na te tereny, gdzie można funkcjonować, ale nie ma dostaw wody, w związku z tą katastrofą, ale jak sobie pomyśle o tym, ile może trwać budowa wodociągu. To są zadania na długie miesiące pewnie lata i jak te miejscowości mogą w tym czasie funkcjonować, trudno sobie wyobrazić przez lata pobieranie wody z beczkowozu.
Tak i tak mówimy w tej chwili o sprawie, która no nie jest na dziś, bo dziś to tamtędy musi przejść tamten rodzice się przesuwał front. No to jest kluczowa sprawa. Nie chciałbym sobie się Rosjanie, bo zakładam, że to oni zrobi i nawet tak to eksxpressis verrys wyraziłem takie zdanie Roj także nie myśleli o swoich żołnierzach czy o kolaborantach. No przecież na drugim wschodnim brzegu d niepru są tak to trzeba nazwać kolaboranci, ludzie, którzy postawili na Rosję z różnych powodów i a nawet czuli się już jak obywatele Rosji, bo to im obiecywawane i do tego miały prowadzić pseudo referenda. Mówienie o tym, co będzie kiedyś z wodą, jest oczywiście ważne, ale najpierw musi się rozwiązać sprawa, kto w tej zojnie jest zwycięzcą. My stawiamy na 1 stronę i to muszą być takie zwycięstwo, żeby.
Cały, a służby ukraińskica w tym czasie na stronie Ukrainy, a służby ukraińskie w tym czasie. No coś robią, żeby te podstawowe potrzeby nawet pod rosyjskimi karabinami w oddali zabezpieczyć. Prosiłbym pana redaktora o krótką puindę tej naszej rozmowy właśnie związaną z tą katastrofą środowiskową, to by pan tutaj wyróżnił. I co wyróżnia tę sytuację? Skoro nie porównanie do Czarnobyla jest.
Niewłaściwe?
Najważniejsze jest to, że Rosjanie rosje w bardzo rosyjskie krem są w stanie zrealizować nawet taki scenariusz, to znaczy posłużyć się wielką katastrofą humanitarną i ekologiczną o długofalowych skutkach po to, żeby powstrzymać kontrofensywę ukraińską po to, żeby utrudnić Ukraińcom odbicie ichrytor.
A jeśli chodzi o konsekwencje dla dla samej Ukrainy dla ludzi, którzy mieszkają, to podejrzewam, że to są ogromne tereny, które będą odczuwać te skutki, to, czego my się możemy teraz spodziewać jakiś chorób wyginięcia jakichś gatunków?
No.
Nie jestem przyrodnikiem, także nie jestem dokładnie w stanie powiedzieć, jakie tam były gatunki wyjątkowo narażone na wyginięcie, ale słyszałem, czy czytałem, że być może w ogóle zabraknie wody na znacznym odcinku, bo to bez kolei na tam i trzeba przez nią przypuścić wodę, także możemy sobie wyobrazić jedna z wersji jest taka, że będzie gigantycznych pusty zbiornik, przez które re zresztą nie będzie można przechodzić, bo będzie to niż zjawisko, którym bez związane. To, jeżeli pan pyta o faune, no to przede wszystkim owady, które raczej nie są sprzyjające, ani dla warczących żołnierza, ani dla mieszkających tam ludzi.
Bardzo dziękuję. Jerzy Haszczyński z Rzeczpospolitej był razem z nami w podsumowaniu dnia TOK 360 mamy środę, więc czas już za chwilę na kolejny odcinek biuletynu rewolucyjnego. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA