REKLAMA

Jak mógłby wyglądać pakt między Oceanem a ludźmi? [Światowy Dzień Oceanów]

Świąteczny Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-06-08 08:20
Prowadzący:
W studio:
Czas trwania:
15:39 min.
Udostępnij:

Gościnią Wojciecha Muzala była Anna Dębicka, dyrektorka Programu MSC (Marine Stewardship Council) w Polsce i Europie Centralnej.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Już 21 minut po godzinie ósmej przed nami pierwszy z tematów dzisiejszego poranka jak mógłby wyglądać pakt pomiędzy oceanem, a ludźmi nie musimy sobie sobie tego wyobrażać, bo można to znaleźć w internecie moimi państwa. Gościem jest teraz Anna Dębicka, dyrektorka programu maryne Steward chip konsul w Polsce i Europie centralnej Witaj Aniu, dzień, dobry dobry. Będziemy rozmawiali o tym, jakim niesamowitym dla nas dla ludzkości bogactwem są oceany, jednocześnie jak są z naszego punktu widzenia? Być może pozornie z punktu widzenia Polski, która leży po prostu nad morzem czymś odległym, ale też to też oceany mają wpływ na nasze życie. Też powinno nam zależeć na tym, jak one wyglądają, a raczej w jakim są stanie, bo mamy problem z tym, że oceany są coraz bardziej jak sądzę, zanieczyszczone będziesz mogła uzupełnić te informacje zaraz, więc zacznijmy od tego może w jakim miejscu jesteśmy i co wy proponujecie?
To przede wszystkim pamiętajmy, że może i oceany to 70% powierzchni kuli ziemskiej. Tak my chodzimy po lądzie, ale większość naszej ziemi to są morza i to jest woda i ta woda przede wszystkim reguluje nam klimat reguluje nam temperaturę i wszelkie zaburzenie w tym roku systemie może mogą spowodować, że zmiany klimatyczne będziemy czuć odczuwać jeszcze bardziej lub bedzą ono łagodzone. Przede wszystkim może i oceny nas żywioł. My tutaj w Polsce, tak jak powiedziałeś, nie myślimy o tym, na co dzień, ale ryby są 10 dziesięciuięciokrotnie czyści kupowanym surowcem niż np. kawa na świecie żywią ponad połowę ludzkości i dobrobyt Musz i oceanów. To jest zapewnienie żywności dla świata ich brak wszelkie zaburzenia. To są problemy żywieniowe głównie w Afryce w Południowej na Południowej półkuli w krajach rozwijającej się wydaje się, że Polska nie ma z tym nic wspólnego. Mamy swój Bałtyk, który ma się średnio, niemniej jesteśmy potentatem, jeśli chodzi o przetwórstwo, niewiele osób, o tym wie, bardzo dużo firm polskich i międzynarodowych w Polsce przetwarza ryby i owoce morza, a tylko nasz brak naszej kultury i może złe doświadczenia powodują, że my tych ryb za dużo nie jemy ważne jest, żeby ryby jeść, bo to jest zdrowe białko, ale ważne jest, jakie ryby jemy tak, żeby nie szkodzić środowisku, żeby wybierać te ryby, które zostały połowione w sposób dobry dla mush i oceanów.
Powiedzmy o tym pakcie z oceanem, który możemy podpisać, wchodząc dla strony internetową, Marin Steward, chipy konsul. Jak to wygląda jak to długo trwa i jaki efekt efekt chcecie osiągnąć w ten sposób?
Dzisiaj świętujemy światowy dzień oceanów, czyli 8 czerwca ustanowione przez oenz i to jest taki dzień, kiedy chcemy zwrócić wszystkich uwagę. Właśnie przypomnieć o tych morzach i oceannych kampania pakt z oceanem. To jest dla społeczeństwa możliwość zastanowienia się, co to oceany dla nas znaczą na stronie ww ms ork. W skrócie właśnie jesteśmy msc można znaleźć taką deklarację, że, żeby coś zmienić swoim życiu, czyli m.in. szukać produktów certyfikowanych w ten sposób wspierać. Ryba.
Właśnie jak my możemy na to wpłynąć tutaj w Polsce, o to wiem, co pytać.
My bezpośrednio idąc do każdego sklepu, możemy znaleźć produkty rybne, na których jest niebieski znaczek ms ten znaczek znaczy to, że zarówno producent jak i Rybak otrzymali certyfikat zrównoważonego rybołówstwa, który gwarantuje, że ryby zostały połowione w sposób zrównoważone i że są to ryby dzikie czy pochodzące z móż lub z oceanów lub z jezior niehdowlane. Ponadto możemy się edukować. Przede wszystkim edukujemy się o morzach i oceanach. Ja jako ocena gra z wykształcenia cierpię, że nasze edukacja przyrodnicza zatrzymuje się na lasach i ptakach, które są bardzo ważne, ale tak jak mówiłam, może i oceany też, więc edukujmy się mamy zakładkę edukacja. Są to materiały dla małych dużych różnych kquizy można sobie ściągnąć dzisiaj dzień wolne z dziećmi przerobić, a również zapraszamy do wielu instytucje edukacyjnech. Dzisiaj takich jak ogrody zologicznych, m.in. w Warszawie jest kilkadziesiąt biletów, które na hasło mc chroni może i oceany mamy darmowe wjściówki, więc zapraszamy jest jeszcze wcześniej rano, więc można się udać do Warszawskiego ZO i również do innych ogrodów, jeśli słyszą nas online, inni słuchacze, to również w innych miastach też mamy takie oferty.
Czy to jeszcze raz jeśli ktoś nie dosłyszał, jak skorzystać z tego państwo możeść.
Mc chroni może i ocenę i dostaje się darmowe bilet.
Tocznego w Warszawie.
Do ogrodu zologicznego w Warszawie oraz do ogrodu w Krakowie Chorzowie Zamościu, hydropolizm we Wrocławiu akwarium gdyńskim i fokaium w subsku?
Nie słyszą państwo, warto słuchać poranka w świątecznego Radia tokfem w no bo to rzeczywiście jest okazja, żeby, żeby wybrać się do ZO w wielu polskich miastach. Chciałem zapytać o to, co jest takim sygnałem, bo ty, jakby wiesz dużo o oceanach w ogóle i o tym w jakiej kondycji one są dzisiaj. Co może być takim alarmującym sygnałem na co być tutaj się mogła powołać tak, aby przemówić ludziom do wyobraźni, że no są miejsca, gdzie bardzo nieładnie postąpiliśmy z oceanami, to znaczy, wywożąc tam śmieci i po prostu, powodując. Do nie wiem, skażenia być może nawet.
Wie, co jest dużo jest duża kwestia się chodzi o zanieczyszczenia, ale to mam wrażenie, że to trafia do świadomości zbieranie śmieci nie wyrzucanie też nasze plaże wyglądają. Coraz lepiej jest dużo więcej oczyszczalni niż kiedyś. Myślę, że taką rzeczą chyba, którą za chwilę mamy wakacje i wiele osób się spotka, jadąc chociażby na nasz Bałtyk i poprosi dorsza tak i tego dorsza Bałtyckiego nie dostanie, ponieważ go wyłowiliśmy i go w tej chwili w Bałtyku nie ma są ostatnie osobniki wychudzone zabiedzone, ponieważ wieloletnie przeławianie plus zmiany klimatyczne doprowadziły do tego, że tego gatunku już nie mamy. I to jest bardzo ważne, żebyśmy korzystali z tych Musz i oceanów, ale sposób odpowiedzialny, jeśli mamy możliwość mamy wiedzę, wybierajmy lokalnych gatunki, które wiemy, że nie są przeławiane, jeśli tej wiedzy nie mamy. Szukajmy tego znaczka, pytajmy się oznaczek ms, myślę, że to jest takie najbardziej dotkliwe dla nas, bo mamy pewną tradycję. Chcemy zjeść fllądrę nad morzem. Zaznaczam, że fllądra to nie gatunek mamy 3 gatunki ryb płaskich nad morzem stornie gładzice i turbota i te gatunki np. są certyfikowane i są pojawiane w sposób zrównoważone, ale trzeba dopytać, czy akurat ta konkretna ma certyfiktem? Tak.
Się składa, że jakiś 2 tygodnie temu byłem sam nad polskim morzem. I wtedy miałem okazję zamówić dorsza był bardzo smaczny, ale z tego, co mówisz wynika, że to mógł być niebałtycki.
Nawet na pewno to znaczy jeśli legalnie sprowadzany Biznes, to powinien to być dor na 90% Atlantycki zdarzają się też pacyficzne i tak one są właśnie przez polskich przetwórców importowane do Polski. To są produkt chłodzony przez całą drogę, jak gdyby produkcji tutaj chciałbym odczarować też mit ryb chłodzonych i świeżych. Oczywiście, jeśli mamy swojego rybaka, który łowi rybkę dla nas i nam od razu robi na patelni fajnie, ale 38 000 000 Polaków z reguły nie ma takiej możliwości, a mamy Super przetwórnie, gdzie chłodzenie ryby, która jako dzika ryba bardzo dobrze, to na nią wpływa i cały czas jest zamrożona jest w pełnym wartościowym najzdrowszym tak naprawdę białkiem, który, który możemy spożywać i taką rybę poleca.
Mrożona nie znaczy zła z tego, co mówisz?
Wręcz, najlepsza bym powiedziała w naszych okolicznościach geograficznych.
Co my w takim razie jako ja wiem, że powiedziałaś już trochę o tym, ale, żeby to tylko do nas dotarło, co my powinniśmy, co my możemy robić, bo chcielibyśmy wszyscy spróbować świeżej rybki złowione w Bałtyku, jadąc nad polskie morze jest o taką bardzo trudno. Ale w jaki sposób możemy wpływać na ten rynek na na tę ofertę, bo będziemy zamawiać określony gatunek, to też go za dużo zjemy być może i go zabraknie. Czy to jest jakby z błędne myślenie, bo wtedy wspieramy z kolei rybołówstwo, które też być może dba o jakieś zrównoważenie w morzu, jakby się cię do tego odniosła?
Ja w ogóle jestem fankom lepiej coś mniej, a lepiej, czyli tak samo jak ogranicz, ograniczamy kupowanie ubrań czy innych dóbr, żeby nie prowadzić do zwiększonej produkcji nadmiernej produkcji. Tak samo z rybami. Jeśli mamy gwarancję, że ryba jest połowiona w sposób zrównoważony, jeśli widzimy w sklepie produkt z niebieskim certyfikatem ms to kupmy jutro jest piątek tradycyjny rybny dzień naprawdę w wielu sklepach, możemy ją znaleźć. Jeśli pojedziemy na Bałtyk, to nie wesprzemy lokalnych rybaków, który w tym momencie łowią, ponieważ nie ma w tej chwili połowów bałtyckich, ze względu na różne obostrzenia w ogóle latem są zakazane połowy komercyjne, więc kupmy wtedy albo rybkę lokalną, która występuje tylko na danym obszarze, np. taki gatunek jak Belona, która występuje na wschodnim Wybrzeżu, bardzo zdrowa i dobra ryba albo kupmy tę rybę, która tam jest ten dorsz Atlantycki, ponieważ o te połowy są prowadzone w sposób zrównoważony. I jeśli kupujemy te ryby, które mają te certyfikaty, to wtedy rybacy widzą, że te certyfikaty im się opłacają, a jeśli odmówimy zakupu np. węgorza czy wielu gatunków ryb tuńczykowych, które nie nieposiadają certyfikatu. Czasami to wtedy damy znak do branży, że nie chcemy produktów, których nie wiemy, skąd pochodzą.
Jak w tej chwili wygląda? Sytuacja, jeśli chodzi o liczbę gatunków w oceanach, czy ona utrzymuje się tak niebezpiecznym poziomie może spada? Co się dzieje z organizmami w oceanach?
Znaczy liczba gatunków jest bardzo zmienna. Te gatunki się zmieniają z takich popularnych gatunków. To jest w miarę stała liczba i najczęściej spożywane np. gatunki w Polsce to jest dorsz makrela. Łosoś tuńczyk właśnie kar pstrąg z ryb hodowlanych, natomiast cała wolumen ilość ciepł poławianych on jest stały to jest około 90 000 000 ton rocznie poławianych ryb, ale one od wielu lat nie rośnie, a badania pokazują, że jeśli byśmy poławiali w sposób zrównoważony, czyli taki, że nie poławiamy za dużo, że zostawiamy małe organizmy w wodzie, żeby mogło one się rozrastać. Te połowy za kilka kilkanaście lat by mogły być dużo większe i zapewnić zdecydowanie większą produkcję naturalną produkcję dostarczaną przez mus morza i oceany, więc tutaj jest właśnie bardzo to ważne, żeby nie poławiać dużo tylko tak, żeby było więcej w przyszłość.
To jest chyba bardzo ważne, żeby tak samo patrzyły na sprawę dzieci, które za kilka kilkanaście lat już będą będą decydowały, a nie tylko nie tylko polegały na naszych wyborach w jakiś sposób do nich wychodzicie.
Mamy całą Platformę edukacyjną na naszej stronie ww m Cork mamy dedykowane materiały z podziałem na wiek, więc rodzic czy nauczyciel może sobie wybrać. Jak również zawsze po wakacjach organizujemy konkursy dla szkół z fajnymi nagrodami, tak, żeby dzieci zmotywować duży odzew. Również mamy teraz ruszył wczoraj konkurs na Facebooku właśnie dla dzieci na instagrami dla trochę starszych i może się pobawić rodzinnie czy ze znajomymi i wygrać fajne nagrody, które będą nam o tym przypominać? Jak możemy chronić może i ocean?
I o tym wszystkim rozmawiamy w światowym dniu oceanów. Zaczęliśmy od paktu z oceanem, do którego podpisać namawiacie w ogóle wszystkich Polaków, wystarczy wejść na stronę internetową i w sposób jak rozumiem, symboliczny się pod tym podpisać. To na koniec powiedzmy o tym o tych wszystkich rzeczach, które możemy zrobić, żeby was wspierać, to znaczy wspierać w ochronie oceanów. Nasze postępowanie nasze wybory nasza jakaś tam aktywność i w Polsce i podczas wyjazdów zagranicznych np.
ja chciał podkreślić, że to nie jest wspieranie w organizacji pozarządowej mst to wspieranie już i ocean tym działaniu. I dokładnie i wspieranie nas samych, bo nasze życie od tego zależy, czyli przede wszystkim wspierajmy tych rybaków, które podjęli odpowiedzialne decyzje poprzez wybieranie produktów certyfikowanych. Z.
Działa na całym świecie.
Na całym świecie jest to globalny program nie ma tutaj wyboru na dane sieci marki każdy może do tego przystąpić ponad 100 gatunków, jest na świecie certyfikowanych 400 produktów dostępnych w Polsce w kilkudziesięciu sklepach kilkadziesiąt Marek zapraszamy. Codziennie się edukujmy, szczególnie dzisiaj edukujmy rodzinę dzieci przyjaciół i młodzież i róbmy takie codzienne ekologiczne, wybory tak nie miećmy nie używajmy detergentów, nadmiernie oszczędzajmy wodę. To wszystko wpływa na nasze może i oceny, które zapewniają nam pożywienie i tlenodychanie.
Jakbyśmy nie korzystali z plastikowych rzeczy np. to się też w jakimś takim jakby w konsekwencji to będzie kiedyś widać, że wpłyniemy pozytywnie także na oceany.
Oczywiście plastik wcześniej czy później dostaje się do muszh i oceanów nawet jeśli on już się rozkłada? To mikrogranurki, potrafią mikroczcząsteczki rzekami spłynąć do muh i ocenów i są znajdywane w rybach kolejna rzecz, którą możemy wprowadzić do naszych codziennych działań.
Bardzo dziękuję, za te nasze dzisiejsze pan świąteczne spotkanie Anna tebicka, dyrektorka programu Maryn steer chip konsul w Polsce i Europie centralnej apelem do państwa o to, żeby pamiętać o oceanach. Mam nadzieję, że po tej naszej rozmowie dzisiejszej państwo już będą mieli właśnie takie bogate spojrzenie na te kwestie, co od nas zależy, co możemy zrobić już za kilka minut w naszym programie. Piotr chorzela, podróżniki przyrodnik, jednocześnie popularyzator wiedzy o drzewach, którego będę pytał o czas aktywnie spędzany na terenach zielonych, np. w lasach okazuje się, że korzystanie z takich obszarów. No poza tym, że w większości jest dla korzystne dla naszego zdrowia i być może dla edukacji przyrodniczej. No to niektórzy podchodzą do tego, także wybierają się quadem na łąki czy do lasu, powodując w ten sposób hałas i szkodząc niestety środowisku i to będzie punkt wyjścia do naszej rozmowie o tym, jak w ciągu takich właśnie okazji. Jak ten jak ta czerwcówka, bo tak ją nazywają, mądrze korzystać z tego wszystkiego co mamy. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: ŚWIĄTECZNY PORANEK RADIA TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA