REKLAMA

Lider KOD: Marsz zaczęliśmy 8 lat temu i skończymy go jesienią

Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-06-09 07:20
Prowadzący:
W studio:
Czas trwania:
12:47 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Poranek Radia tokefn, witam praw cerzkowski to jest piątkowy pranek tokfm 24,5 minuty po siódmej jest w tej chwili mamy w połączenie z Kubą karysiem, liderem komitetu obrony demokracji. Dzień dobry.
Dzień dobry, witam serdecznie, witam państwa ten piękny poranek.
Piękny u was też tak Rzeszów kwitnie.
Pory, ale jest wszystko, to jest wcześniej rano, jest piękne często niedostępne, bo ludzie śpią tak jak na przychody. Ja, ale dzisiaj nie.
I Bóg zapłać co ten masz z poprzedniej niedzieli z ostatniej niedzieli zmienił w Polsce?
Laum nadzieję, chyba tak mi się wydaje, to pokazał, że no znaczy policzyliśmy się po prostu no nadszedł taki moment, w którym w, którym w, którym strzelała się czarragoryczy. Ludzie postanowili się pokazać, tak jak pokazywali się w 2016 roku, czy w 2017 roku czy jak pokazywali się przy okazji lex tvm, a teraz postanowili się pokazać w 1 miejscu i tym miejscem była Warszawa. I znaczy, że jest ich dużo, że są uśmiechnięci, że są, że, że chcą po prostu ja sobie oglądałem wczoraj tak przez zupełny przypadek. Ja nie mówię, że to są inni ludzie, ja tylko mówię, że oglądałem zdjęcia z procesji Bożego ciała i ci ludzie byli smutni z nieznanych. Mi przyczyna ci, których widziałem w Warszawie, a spotkaliśmy się przecież byli uśmiechnięci redaktor Żakowski, był uśmiechnięty w pięknej pomarańczowej koszulce wybory bez SPI u to mnie bardzo.
Ucieli do wyborów bez PiS u przejdziemy zaraz, bo to od pana przewodniczącego karysia dostałem tę koszulkę, więc czułem się zobowiązany, żeby ją założyć, kiedy pierwszy raz od lat miał szansę wziąć udział w marszu, tak wielkim jak kiedyś kodowskie marsze niech mi pan powie? Co to znaczy, że po iluś latach partii politycznej koalicji Obywatelskiej udało się zrobić? Tak tak wielki marsz po 7 latach. Chyba czy 6 tak wielki marsz jak marsze, jak marszek kodu, ale tym razem nie kod nie ruch obywatelski, tylko partia polityczna. Czy to robi różnice, czy nie robi?
Ja nie wiem, czy to robi różnice dla mnie najważniejsze jest to rzeczywiście spotkali, rzeczywiście się zobaczyli, że, że tak jak kingga powiedziała, zobaczy ja nie są sami, mówię o kin za ozński, wiceprzewodniczącej kordu że, że jak spojrzą obok, to się uśmiemia drugi człowiek. I on myśli tak samo jak my ja nie wiem, czy to jest ważne, to trochę ja mam takie wrażenie, że trochę nie chyba partia polityczna, tylko tylko tylko osobowość Donalda Tuska tutaj zaważyła i jego determinacja i jego chęć Wola zwycięstwa Wola walki jest czas na organizację Obywatelskiej jest czas na partię polityczne. Jest czas dla wszystkich. Więc, więc każdy znajdzie swój kawałek ulicy do maszerowania. Ja powiedziałem Warszawy tyle mamy wolności, ile sobie ich wywalczymy i wymaszerujemy i chyba tak jest trochę, bo myśmy przecież nie zaczęli tego marszu w niedzielę i nie skończymy go w niedzielę zaczęliśmy go 8 prawie prawie 8 lat temu, a skończymy go pewnie jesienią.
Boże rozumiem, że.
Tocydować o naszej przyszłości. To będzie niezwykle ważne decyzja, to znaczy, to to są tak to są najważniejsze wybory, to 80 tego dziewiątego roku.
No tak, to jest prawie nie ma nie ma chyba specjalnej sporów, nawet ani po 1 stronie podziału politycznego, ani po drugiej, więc tak najważniejsze wybory no i teraz, gdzie jest miejsce dla komitetu obrony demokracji w tym rysującym się krajobrazie polskiej polityki do wyborów.
Jakby o to miejsce trochę zobaczyliśmy w niedzielę, kiedy otwieraliśmy, znaczy otwieraliśmy ten pochód, kiedy otwieraliśmy marsz po przemówieniach organizatorów, po przemówieniach ze sceny, kiedy marsz ruszył, to to mieliśmy ten zaszczyt topliwą, przyjemność, żeby go od otworzyć. I to jest to jest rola i to jest pozycja komitetu reron demokracji dzisiaj.
W Polsce, a jaśniej.
A jaśniej no jesteśmy największą organizacją Obywatelską w kraju. No tak i podoba, czy nie ja nie wiem, czy nie jesteśmy największą organizacją Obywatelską w Europie jesteśmy dwukrotnie na nagrodzeeni Europejskiej. No dobrze.
Największą czyli, czyli ile osób teraz jest w kozie.
O 8000, więc jakiś czas się spotykamy. Ja to powtarzam około 8000 ludzi jest w komitecie obrony demokracji w tej chwili.
Mamy no to nie jest porażająco dużo, to partie polityczne są większe.
A ja nie wiem, jakie są partie polityczne, bo nie mówię otwarcie i u mają czku, a my się tego nie wstydzimy. No proszę pamiętać o tym, że my u nas się nie idzie do Sejmu, za to, że się szkodzie i u nas się nie robi kariery polityczne i u nas się po prostu ciężko pracuje na rzecz demokracji. To jest trochę inna organizacja niż partia polityczne, więc ja bym sobie tutaj nie porównywanył. Ja popatrzmy na inne organizacje społeczne na inne organizacje obywatelskie, które mają czy mają takie struktury, jak my no chyba nie u nas my naprawdę jesteśmy. No już nie mówię, że w każdym województwie, ale staramy się być w większości powiatu i nam się to udaje mamy swoje struktury, mamy swoje zasoby i zachęcamy do darowizny na rzecz szkodu, ponieważ ciągle brakuje nam pieniędzy, ale to w tym kraju wszystkim brakuje pieniędzy. Więc, więc takie mamy taką mamy władza.
No Platformie, która ma 24 000 członków, też brakuje pieniędzy, tylko pisowi nie brakuje i nie, dlatego, że ma 45 000, tylko zupełnie innych przyczyn, ale ta liczba członków może jest nie jest aż tak ważna. Jak liczba wartość symboliczna, prawda komitetu obrony demokracji, zwłaszcza kiedy zbliżamy się do wyborów i teraz.
Ja mogę powiedzieć oczywiście, dla nas ważne jest liczba sympatyków dla nas ważne jest to, gdzie się uda co zorganizować i przyczyni pomocy. I oczywiście serdecznie wszystkich dokonów zapraszamy.
Co będziecie robili przed wybor gdzieś tak po tych i co co byśmy rok? Tak?
Tak tylko 20 zł miesięcznie składka, więc serdecznie zapraszamy, zresztą mamy najwyższą ściągalność składek chyba z wszystkich organizacji.
Tego naprawdę gratuluję, a teraz teraz wracam do pytania, co będzie się robili do.
Wyborów. To ja o tym trąbie od dawno od dłuższego czasu naszym sztandarem. W tym roku jest to Obywatelska kontrola wyborów, czyli ta koszułka, którą którą, którą miał pan na sobie, czyli, czyli wybory bez PiS u to jest wielka. To jest wielka misja, tak naprawdę myśmy rok temu dokładnie, czyli 3 czerwca 20.02. roku podpisali porozumienie z wszystkimi partiami wszystkimi partiami pro demokratycznymi w tym kraju. To chyba pierwszy raz się zdarzyło, że Donald tuski Szymon Hołownia i bądź jeszcze za siedzieli obok siebie i zgodnie przystąpili do tego porozumienia. Rejestrujemy każdego dnia coraz więcej coraz więcej chętnych rzecz polega na tym.
Widziałem stoiska wasze na Mar sporo osób tam podchodziło wypełniało te deklaracje, czy jeszcze są wolne miejsca do obsadzenia, ale.
I to nawet nie trzeba się ruszać z domu, tylko trzeba wejść na stronę ww oka, Info PL i na tej stronie można się zarejestrować. My się odezwiemy w momencie, kiedy te wybory będą ogłoszone. Proszę się denerwować, że teraz nie wykonujemy jakiś nerwowych ruchów, ale w momencie, kiedy te wybory będą ogłoszone, to będą wytyczne dotyczące tych wyborów, będziemy mogli przeprowadzić szkolenia dla wszystkich i wszyscy, którzy się zgłoszą. My mamy w tej chwili 27 000 komisji w całym kraju szacuje się, że tych komisji będzie może być i 30% więcej, czyli nawet koło 30 paru tysięcy czystu 7 czystu 5 tego jeszcze nikt nie wie. Na razie spływają z gmin zgłoszenia i kiedy te, kiedy będziemy już wiedzieć, będziemy mogli przydzielić ludzi. To jest tak sprytnie pomyślane, że ludzie się nie będą spotykać w komisjach ludzie, ani członkowie, bo ten system jest osobny dla członków komisji dla mężu zaufania osobny dla obserwatorów. Członkowie komisji mężowie zaufania są z rania partii, obserwatorzy są z ramienia organizacji społecznych w tej chwili współpracujemy już z akcjąmokracją z temi stowarzyszeniem sędziów, więc sędziowie są z nami z obserwatorium wyborczym i ten przydział do komisji będzie osobny oczywiście dla każdego, ale potem rejestracja będzie osobny dla każdego, ale przydział do komisji będzie wspólny to znaczy my będziemy widzieć, gdzie w komisji brakuje ludzi, gdzie są białe plamy, będziemy mogli to równomiernie rozłożyć wielokrotnie. Zdarzało tak poprzednich wyborach, że po 1 stronie ulicy w komisji byli było 55 Demokratów nazwijmy to po drugiej stronie ulicy nie było nikogo, a teraz będziemy mogli tym troszkę żonglować, więc bez obaw jestem.
Przy macie w tej chwili zgłoszeń.
Nie mogę powiedzieć, ale dużo dużo 30% więcej dobra. Nie mogę powiedzieć, mówiliśmy, że tak z partnerami, że nie będziemy mówić, ile mamy zgłoszeń, mamy dużo więcej 30% więcej zgłoszeń niż przed wyborami prezydenckimi, a my tak naprawdę wystartowaliśmy dopiero z kampanią z kampanią promocyjną. To.
Czyli jeszcze są miejsca, jeszcze można się zapisać, ale tak.
Poza tym naprawdę fajnie by było, gdybyśmy zebrali 70 parę tysięcy ludzi, żeby było pod 2 obserwatorów na komisję wtedy bylibyśmy pewni, że 1 może odpocząć, że to jest naprawdę dobrze dobrze przypilnowane. My zbieramy w tej chwili ponad 100 zgłoszeń dziennie, a tak jak mówię 3 czerwca ruszyła promocja, ona się dopiero bada, dopiero się sprawdza hasło się dopiero rozchodzi już jest nieźle, a będzie jeszcze lepiej jest w święcie przekonane zajmują się tym profesjonaliści. I idziemy prostu za nimi prowadzona jak za rękę, że tak się wyrażę te wybory trzeba kontrolować. To będą.
Partie partie startują społeczeństwo partia startuje społeczeństwo kontroluje. To jest rola rola ruchu, pamiętajcie, państwo kontroli wyborów.
Potem może już nie być okazji do kontroli, więc no.
Nie strasznie straż potem będzie wspaniale to jak dzisiejszego poranka można wejść. Na stronę www.info.pl i tam się zarejestrować, a i, kiedy wybory zostaną ostatecznie ogłoszone, to można dostać.
Ratunk, więc, że dostaje codziennie raportem, więc będę widział jak się państwo dzisiaj rejestrowaliście zapraszam.
Serdecznie to siadamy do komputerów, żeby nie było wstydu dla Radia. Bardzo proszę teraz informacje za chwileczkę tak ma Adam jak i Dominika przeszłam bardzo Dominika Lasota i Kasper paro znaiwu jak kukaryś. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK - JACEK ŻAKOWSKI

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA