REKLAMA

"Młodzi nie chcą Donalda i Włodzimierza. Chcą oferty"

Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-06-09 07:40
Prowadzący:
Czas trwania:
19:10 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Poranek Radia.
Tokefem. Witam ponownie Jacek Żakowski to jest piątkowy tak tak piątkowy to nie jest sobota nie jest niedziela. To jest piątek. To poranek tokfm 43 minuty po siódmej i mamy połączenie z Dominiką lasoto aktwiską klimatyczną z inicjatywy wschód i z kasprem parolem z fundacji impuls dzień dobry, dzień dobry państwu. To są to są młodzi ludzie, którzy, którzy po pierwsze po pierwsze byli obecni na pikniku strajkowym młodych po po marszu 4 czerwca, a po drugie, zaraz potem ogłosili apel do partii. To politycznych, co to jest za apel.
Ten apel, to jest taki bardzo tak naprawdę no prosty komunikat do opozycji o tym, że domagamy się paktu o wspólnym rządzeniu, bo no mamy teraz taki kluczowy czas, gdzie po tym, marszu, który myślę, że na wielu i również na nas zrobił ogromne wrażenie. Czekamy na te kolejne kroki i ważą się trochę myślę losy tego, co z tą nadzieją, która w ludziach została odpalona, teraz się zadzieje. My osobiście boimy się, że te no te nadzieje i te szanse na tą zmianę takie rzeczywiście realna wiara wśród ludzi, że faktycznie w Polsce ta zmiana jest możliwa zostaną zaprzepaszczone, jeżeli nie zostaną właśnie, jakby dobrze pociągnięte przez liderów opozycji, stąd też chcemy zobaczyć ich wolę współpracy tego, że zamiast wzajemnie się, że trzeba atakować czy podbierać polityków, będą współpracować. Zaproponują nam konkrety no i pokażą, że na jesieni możemy nie będziemy musieli wybierać mniejszego zła, tylko faktycznie będziemy mogli wybrać coś lepszego.
Jakiś odzew na ten wasz apel zauważyliście.
Myślę, że przede wszystkim jest on oczekiwany przez młode pokolenie, bo specyfiką młodych jest to, że oni chcą głosować za część chcą głosować za rozwiązaniem ich konkretnych problemów, które obserwują nie tylko teraz ciążącymi na swoich barkach, ale w życiu codziennym, bo młode osoby dzisiaj mają problem, żeby utrzymać się na studiach, mają problem, żeby dojść do szkoły, mają rosnące koszty życia. I to są istotne problemy, które chcemy rozwiązać, i których oczekujemy rozwiązania od polityków. To co jest istotne, to, że młodzi nie chcą głosować za Donaldem, nie chcą głosować za Szymonem nie chcą głosować za Władysławem i Włodzimierzem. Oni chcą głosować za konkretną ofertą i mam wrażenie, że odbiór tej naszej konferencji był bardzo pozytywny bardzo oczekiwany i czekamy za kolejnymi krokami ze strony liderów opozycji.
No ten taki krok, który już jakiś czas temu proponowała tak ma Adamiak też uczestniczka sygnatariuszka tego apelu z kampanii prawdy. To jest 1 głos 1 miejsce dla osoby do trzydziestego roku życia na każdej liście wyborczej każdej partii w każdym w każdym okręgu wisi w powietrzu od jakiegoś czasu. Ten ten postulat czy widzicie jakąś jakąś odpowiedź partii politycznych?
No póki, co myślę, że jest taka trochę grobowa cisza, mimo wszystko w sensie my robimy mnóstwo rzeczy. I jeżeli ktoś ma jakby bardzo często się mówi, że no dobra młodzi oczekują, ale nic nie robią naprawdę harujemy i tak Mar naprawdę ten marsz niedziela. To jest 1 rzecz, ale każdego dnia pracują nad tym, żeby faktycznie obliczy tych wyborów, zmieni póki co partie tak naprawdę z konkretami nie wychodzą. Donald Tusk się do tego jeszcze w żaden sposób nie odniósłły. Inni liderzy także nie, a co do list to listy się są w przygotowaniach do nas dochodzą sygnały o tym, że jest mnóstwo fajnych osób w naszym wieku, które naprawdę mają pomysły na to, jak rozwiązać klimatyczne. Jak przeprowadzić prawidlą transformację w Polsce, ale one mówi się im no fajnie fajnie dobrze może was gdzieś tam jakieś miejsca znajdziemy, ale generalnie często są to miejsca takie tzw wypełniacze, czyli miejsca, które realnie szansy na wyjście nie dają, a jeżeli już np. jakieś osoby są brane pod uwagę, to np. nie dostałem w ogóle wsparcia finansowego na kampanię, jeżeli jak partia ma np. do wyboru kandydata, który mówi, że ma 100 000 na to, żeby zrobić swoją kampanię, a tutaj takiego dwudziestolatka, który by chciał, ale no po prostu potrzebuje wsparcia. No to wiadomo na kogo stawiają.
No dobra, ale dlaczego wam się wydaje, że Fakt, że ktoś ma 29, a nie np. 69 lat jest istotnym faktem politycznym, który powinien decydować o miejscu na liście.
Myślę, że to przede wszystkim perspektywa, bo możemy mówić o tym, że od osoby mają niesamowitą energię świetne pomysły większość strajków, które w ostatnich 4 latach zarządów PiS u zostały zorganizowane, to młode osoby w wielu miastach przykładem jest strajk kobiet. Strajk klimatyczny strajk i przeciwkoczankkowi. Natomiast to, czego także mają młodzi, a czego nam się odmawia, to kompetencje, bo my w tym samym momencie zetknęliśmy się z pandemią, w tym samym momencie zetknęliśmy się ze spartfonami. W tym samym momencie zetknęliśmy się z żądaniem PiS, u tak jak i starsze pokolenia, więc jeżeli mamy i energię i kompetencje jesteśmy ekspertkami ekspertami od trudnych czasów, powinniśmy mieć przestrzeń i Platformy, która pozwoli nam się wypowiedzieć, a także opracować rozwiązania Sejm w demokratycznym państwie jest najważniejszą taką platformą, dlatego młodzi powinni tam być, jeżeli będziemy mieli Sejm, który ma średnią wieku powyżej 50 lat. Będziemy mówić głównie o tym, czy obniżyć emerytury tutaj najnowszy wg plotek medialnych, pomysł PiS u będziemy mówić głównie o wsparciu dla seniorów, która jest niezwykle istotne, a nie będziemy mówić o tym, jak naprawić system edukacji, bo ci, którzy będą się wypowiadać w Sejmie, to będą ci, którzy ten system edukacji ukończyli 40 lat temu.
No dobra, ale czy wydaje ci się, że Fakt, że ktoś niedawno skończył szkoły, znaczy, że o organizacji systemu oświatowego prawidłowej wie więcej niż ten, który skończył szkołę dawno, ale bada sprawy systemów oświatowe od lat.
No my się wydaje, że tak być może nie wie tego lepiej, ale ja ja się zawsze w mojej głowie pojawia się pytanie, dlaczego uważamy, że sześćdziesięciolat to mają decydować o naszym kraju, tylko, bo teraz tak wygląda Sejm średnia wieku Sejmu to jest około 60 lat. W tym momencie i to są głównie starsi panowie.
Troszkę przesadziłaś chyba, ale myślę to, że automasik już sprawdza i zaraz będziemy wiedzieli dokładnie.
To.
Robimy, to od razu widzimy.
Jakby w mediach na tych korytarzach sejmowych, to są ludzie, który widzimy najczęściej. No i ja się zastanawiam, no chociażby w kwestii kryzysu klimatycznego no całym szacunkiem jest wielu polityków, którzy zajmują się tym tematem od dekad. Ja ich bardzo podziwiam, bo.
Średni wiek posła Michał Michał już sprawdził, przepraszam bardzo, że pani do minister wynosi uwaga 51 lat.
51 no. No to Fakt no ale faktycznie.
Dla nas to.
Daleko dla nas to.
Jestwader jest niewiele młodszy z punktu widzenia dwudziestolatka.
No ale myślę, że ludzie, którzy w takim wieku czy starsi no oni mogą pracować nad tymi tematem się nimi interesować, ale oni nie będą znali po prostu strachu, który wywołuje kryzys klimatycznych wiz tego, że po prostu takie poszary. Jak teraz w Kanadzie czy po prostu 40 stopni na Syberii, czy inne powodzie, to będzie nasza rzeczywistość im to nie, jakby nie wchodzi w ogóle, jakby w pole wyobraźni. I dlatego potrzebujemy tam ludzi, którzy mają odwagę tym mówić, mają odwagę się tym przejmować i walczyć o te rozwiązania.
Myślę, że to, co jest problemem polityki w Polsce, to jest słuch społeczny, narzekamy na to, że politycy są daleko od rzeczywistości. Myślę, że taki polityk czy polityczna, które ma właśnie 21 lat czy 23 lata jest w stanie lepiej, konkretnie rozmawiać z młodym pokoleniem i problemem młodego pokolenia w stanie usłyszeć, jakie to są problemy związane ze zdrowiem psychicznym, chociażby po pandemii, jakie.
No, ale bez przerwy polityki kwestie.
Także nierówności wykluczenia komunikacyjnego. To są rzeczy, które interesują młodych młode osoby, ale one nie powiedzą tego posłowi, które ma 60 lat, żeby reprezentowali problemy, bo nie będą czuli się wysłuchani zaopiekowani, a raczej jak to ma miejsce w polskiej polityce potraktowani instrumentalnie?
Wiecie, co jestem świeżo. Po lekturze tekstów na temat. Moja Polska po wyborach 20 23 pisanych przez tegorocznych maturzystów na konkurs i to jest niesamowite, bo od lat, kiedy organizujemy ten konkurs, to teksty zawsze były bardzo pesymistyczne. To były takie dystopie w tym roku pierwszy raz mamy teksty, w których jest bardzo krytyczna ocena rzeczywistości i wizja ratowania świata i ten pesymit został zastąpiony przez krytycyzm. I to jest coś takiego, co mi się wydaje, że też w tej waszym apelu jest widoczne, że nie macie poczucia, że świat schodził na psy tylko macie poczucie, że trzeba budować lepszy świat. Czy to jest ta różnica międzygeneracyjna, którą widzicie?
Myślę, że wśród starszych pokoleń ta chęć ratowania czy budowania lepszego świata też była nie wiem, jak jest teraz w nas jest duża. Ja się zastanawiam i dlatego my wychodzimy z tym apelem, bo ja osobiście trochę jestem przerażona, że po tym, marszu no faktycznie sondaże skoczyły Platformie, ale jednocześnie spadły innym partiom opozycyjnym, a wzrosły Konfederacji. No i trochę jest także wielu ludzi i to jakby Fakt no nie po prostu patrzę na to, co się dzieje i nie jest przekonanych, że czy to po czy pisem dla nich są dla nich wyborem, szukają czegoś nowego. No jest także, no ani albo na to odpowiemy i będziemy starać się szukać rozwiązania, żeby przekonać chociażby rzeszę kobiet młodych kobiet, które są niezdecydowane i bardzo niechętne do głosowania w tym momencie albo nie no Konfederacja świetnie jest w stanie wyczuć swój elektorat. Wie jak do nich mówić, są partią anty pokazują się jako partia antysystemowa i niestety wielu ludzi w to idzie, bo trochę mi wie, nie wie, co wybrać innego. No, jeżeli np. pan Donald Tusk myśli, że może być takim białym rycerzem na białym koniu znaczy CE na białym koniu albo w Ga koszuli z podwinniętymi rękawami, które uratuje Polskę. To muszę powiedzieć, że to nie są czasy, w których osoby takie jak ja kupują taką historię, dlatego potrzebujemy czegoś innego i to ich tak naprawdę, jakby gestii jest to, żeby albo tego naszego głosu wysłuchać albo nie to oni nas potrzebują, a nie my ich. De.
Facto to no może może to powinniście się zapisać do młodzieżówek partyjnych albo do partii po prostu?
Myślę myślę, że głosy niezależnych młodych osób może być paradoksalnie o wiele bardziej wartościowe młodzieżówki niestety mają ten problem, że najczęściej jest to trzymanie tabliczek za plecami polityków rozdawanie ulotek. I oczywiście to są gdzieś tam podstaw polityki, ważne działania, ale to, czego młode osoby potrzebują dzisiaj, to nie jest bycie za politykiem, ale ważne i wyraźny głos także za pośrednictwem TOK FM bardzo się cieszymy, że dzisiaj jesteśmy z państwem.
Nie pierwszy raz.
Także myślę, że to jest takie generacyjne doświadczenie tak jak w latach osiemdziesiątych, mieliśmy młode pokolenie osób, które walczyły o demokrację w Polsce. Tak dzisiaj mamy nowe młode pokolenie osób, które w nawiązaniu do lat osiemdziesiątych do odsunięcia PRL. U dzisiaj walczą o swoje problemy generacyjne i mam wrażenie, że z tego wyjdzie naprawdę bardzo duża siła, która może poukładać się w perspektywie następnej dekady czy 2. To jaka Polska będzie i to, o jakiej przyszłości, jakiej przyszłości chcemy?
No Jan Paweł II mówił, że młodzież jest w przyszłością tego świata. I to jest historyczna historyc pewnik prawda nie żaden sąd wartościujący, ale rzeczywiście też tak historycznie zawsze było, to starsi urządza i świat świat dla młodych teraz co 2 partie właściwie, które są wyraźnie partiami młodych. To jest Konfederacja i razem, czyli 2 skrzydła 2 skrzydła polskiej polityki, one też wam nie pasują jako forma aktywności politycznej.
Myślę, że tak, jak już tutaj kaclerz świetnie powiedział, no naszą rolą jest jest aktywizm jest trochę patrzenie na cały ten naszą tą scenę polityczną nieco z zewnątrz i jednocześnie też no mobilizowanie ludzi, czy też, jakby ciągnięcie ze sobą ludzi, którzy, którzy często od tej polityki odwracają. Już oczy, a tak bardzo ich potrzebujemy. No i jak sobie myślę o tych nadchodzących wyborach, no to przede wszystkim mam także przynajmniej 4,5 miesiące kampanii wyborczej w tym czasie może się zmienić wszystko i dlatego tak jak patrzyłam na te wielo wielotysięczne tłumy w niedzielę. To co na czym się najbardziej zastanawiałam, to to, co jakby, co każdy z tych polityków, który tam był co każdy z tych osób, które tam była zrobią w poniedziałek wtorek, zrobią za tydzień za miesiąc ze 2, jakby jak podtrzymamy tę energię, no bo albo, że tak powiem, tak jak robi, to Konfederacja po prostu, że tak powiem te partie, może może zaczną się jakoś wreszcie organizować spotykać się z wójtmi z młodymi ludźmi. Zachęca się docierać nie wiem, przez stritoki czy inne media tam, gdzie tam, gdzie te osoby młode są no albo osiądą na laurach no i no i za jakiś czas obudzimy się w rzeczywistości, której te nadzieje, które realnie mieliśmy w sercach tego dnia. Tak naprawdę już będą nieaktualne, a PiS jest akurat opcją, która świetnie uczy się na, że tak powiem na ruchach swoich przeciwników politycznych. I już zresztą widzimy, jak próbują, że tak powiem wychodzić z tej sytuacji i będą to robić dalej, więc ja też myślę, że mam taki apel do państwa, którzy słuchają nas teraz, że naprawdę, jakby w naszych rękach w tym momencie jest to, żeby zmienić oblicze tych wyborów, jakby każdym w każdym z nas i to, czy będziemy ze sobą rozmawiać, czy będziemy rozmawiać ze swoimi ciotkami i babciami. Ja muszę gadać ze swoimi babciami, ze swoimi dzieciami wujkami, bo wiem, że no my jako młode osoby jesteśmy całkowicie zdeklasowane, znaczy z skwalifikowane tutaj demografią i musimy przekonywać starszych, ale te starsze pokolenia mogą gadać ze sobą wzajemnie dopytywać też młodych. Co jest co jest ważne i tak naprawdę no musimy jakoś pociągnąć tą energię po tym wielkim wydarzeniu, ale też musimy wyraźnie wywierać presję na tych tzw. liderach, którzy, którzy chcą prowadzić nas do tej. No mam nadzieję zmiany na jesieni.
Wiecie, co zastanawiają się zastanawiają się nad tym, czy w ogóle wy macie jakiś kontakt paspartiami politycznymi, czy tylko z pozycji aktywizmu, która jest tak no wydaje się moralnie czystsza, no bo niby nie chodzi o urzędy, prawda tylko o idee, czy tylko z tej pozycji obserwujecie politykę? Kacper?
Myślę, że to jest istotne, że my jako młode osoby działający węgiel osach działający wyaktywizmie. Nie wstydzimy się polityk nie wstydzimy się polityków. My rozmawiamy z nimi wiemy, jakie reakcję spowodował, spowodowała nasza konferencja, na której ogłosiliśmy, że potrzebujemy, żeby oni się dogadali ze sobą, że potrzebujemy, aby oni opracowali też plan minimum dla młodego pokolenia, także, abyśmy wiedzieli za czym głosujemy. I co będzie nad czekać po wyborach, dlatego oni nie wychodzą do nas inicjatywą podania ręki, oni nie wyjdą do nas pierwsi mamy nadzieję, że za pośrednictwem presji, którą tworzymy, że nasz głos jest istotny. Urośniemy do tego momentu, w którym oni nie będą mogli nas ignorować, bo podstawową zasadą wpływu politycznego jest to, abyśmy urośli na tyle, aby oni przestali nas ignorować, aby potraktowali nas poważnie tego, będziemy cały czas uczestniczyć w tym codziennym marszu o wygraną. Tak naprawdę nie tylko w wyborach, ale wygraną dotyczącą naszej przyszłości. I jeżeli wykonamy naszą pracę, a zapewniam państwa, że i ruchy klimatyczne i ruchy młodzieżowe i wszystkie projekty organizacje, które chcą tworzone nasze z młodych osób, bo do osoby docierają do tysięcy tysięcy osób, które chcą się zaangażować, ale chcą mieć także pewność, że nie zaangażują się tylko po to, żeby Donald Tusk czy inny polityk wygrał i na kolejne 8 lat nic nie zmienił w Polsce.
Bardzo dziękuję. Kasper parol, Fundacja impuls i Dominika Lassa ta aktywiska klimatyczna, inicjatywa wschód. Ja jeszcze tylko jeszcze tylko powiem, że ten dialog między pokoleniami w polityczny jakoś się jakoś rusza, jakoś się próbuję toczy, to przepraszam toczyć. Fundacja ważne sprawy w najbliższą środę czternastego o szesnastej organizuje w centrum nauki Kopernik. No to jest jeden z takich przykładów w Warszawie spotkanie po dyskusję między młodymi aktywistami, a liderami czy też politykami czołowych partii politycznych od razem właśnie po Konfederację z platformą Obywatelską trzecią drogą lewicą itd. więc warto może obserwować te te debaty najbliższa. Przypomnę, środa 16 centrum nauki kopalnik pewnie będzie się tam działo, teraz informacje, a po informacjach komentarza. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK - JACEK ŻAKOWSKI

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA