REKLAMA

"Obywatele przejęli ulicę i demonstrację"

Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-06-09 08:00
Prowadzący:
Czas trwania:
39:08 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Muranek Radia tokfm witam ponownie Jacek Żakowski to jest piątkowy poranek TOK FM 9 minut po ósmej i zaczynamy teraz spotkanie komentatorów Agnieszka Wiśniewska, krytyka polityczna Konstanty Gebert kolegi twita, współpracownik kultury liberalnej i Roman nimirski, zastępca terytorialnno naczelnego gazety wyborczej. Witajcie. Dzień dobry. Miło miło, was widzieć ten weekendowy poranek i tak wszyscy śpią.
Warszawa pusta kompletnie.
Dzięki temu udało się.
Z dobrze tak jest.
I Super, że Polacy, że Polacy odpoczywają po ogromnym wysiłku marszu 4 czerwca, na który wszyscy bardzo długo czekali, a teraz wszyscy się bardzo intensywnie zastanawiają. No i co z tego wyniknie? Przecież tyle miesięcy przed nami i większe największa partia, czyli Platforma zyskuje, a mniejsi tracą, to może być katastrofa. Znowu będą miliony straconych głosów, a jak nie miliony straconych głosów to dyktatura Tuska, no mówiąc krótko, a młodych, a gdzie młodzi młodzi się zapodziali, mówiąc krótko strasznie dużo mamy takich wątków, które jednych niepokojów drugich cieszą, chciałem zapytać, w jakim wy jesteście nastroju, kiedy już ten pierwszy entuzjazm, że się spotkaliśmy nareszcie, bo też było strasznie miłe. Po prostu bardzo miły dzień prawda miłe popołudnie i wieczór, w jakim wy jesteście dziś nastroju Agnieszka?
No niedziela była rzeczywiście wspaniałym dniem. Ja szłam bocznymi uliczkami, nie tą główną trasą marsz.
Jak ta Agnieszka? No.
Bo bym się tam nie zmieściła i tam nastąpiło takie w zasadzie Obywatelskiej przejęcie ulic, ponieważ chodniki zostawione są samochodami. Wiadomo. No to ludzie nie mieścili na tych chodnikach i po prostu szli środkami ulic i rzeczywiście mam wrażenie, że ten marsz przyniósł taką radość. Nadzieję jak w pewnym sensie teraz wszyscy będą wyczekiwać kolejnych sondaży i sprawdzać, jak to się będzie przekładać na poparcie dla partii politycznych, ale mam też nadzieję, że będziemy śledzić to, co te partie polityczne mówią, to jakieś, czy będą pojawiać się jakieś ustalenia pomiędzy nimi, czy rzeczywiście będą twarde deklaracje dotyczące tego, że po wyborach opozycja demokratyczna wspólnie stworzy rząd?
Nie wiadomo właśnie, czy wspólnie, bo może z całej opozycji Demokratycznej może tylko koalicja obywatelskad?
To Sejmu. Tak może też tak być, ale muszę też wspomnieć o 1 sprawie, może do niej wrócimy, bo po tej radości niedzielnej takiej nadziei, oczywiście dopadł mnie totalny totalny smutek wywołany z informacją śmierci i Doroty w szpitalu w nowym Targu trzydziestoczyletnia kobieta, która zmarła, bo była w ciąży wody odeszły, a lekarze po prostu nie uratowali jej życie. To jest kolejna kobieta, tu jest po prostu niewiarygod i chciałam o tym wspomnieć. Ja wiem, że może jest długi weekend. Możemy.
Nie ma tym trochę w przeglądzie prasy, bo to rzeczywiście to jest niesamowity zjawi.
Ale to jest niesamowite naprawdę jest 20.01. wiek po prostu kobiety umierają w szpitalu na sepsę. Znaczy, co się dzieje.
Znaczy to, że ludzie umierają na sercu, to niestety w Polsce nie chcę powiedzieć, że jest standardem, ale to nie jest bardzo wyjątkowe zjawisko. Natomiast to, że kobiety umierają w połogu, kiedy teoretycznie mają zapełniono zapewnioną no bezpośrednio stałą opiekę lekarską, no to jest rzeczywiście szokuujące i to nas zbliża niestety, to Stanów zjednoczonych, które goniby, to jest jeden z krajów o najwyższej śmiertelności okołoporodowej na świecie w ogóle. Więc, więc wyraźnie ten Polski populistyczny konserwatyzm tradycjonalizm nie wiem, jakby to nazwać, prowadzi w podobnym podobnie katastrofalnym kierunku.
Mówił o drugiej stronie cywilizacja śmierci no to tak wygląda, proszę państwa cywilizacja śmierć cywilizacja, która po prostu nie myśli, która zostawia kobietę, której płód umiera, która jej nie pomaga, której wiadomo, pamiętamy historię, pani Izabeli z Pszczyny, która leżała w szpitalu i wprost pisała do swojej rodziny, że oni tutaj czekają nie wiadomo, na co, a za chwilę mnie serca dopadnie. Czy tam naprawdę leżą w szpitalach kobiety, które są świadome, że im grozi śmierć?
Znaczy tra tragiczne jest już dla mnie nie to, co politycy myślą mówią robią, bo o tych o o tych politykach czy sędzia trybunału możemy mieć wyrobione zdanie. To jest łatwe dużo gorsze, jest to, że zaraza przeszła do szpitali na poziom pojedynczego lekarza pojedynczej pielęgniarki, bo przecież to nie jest tak, że 1 lekarz zawini w takiej sprawie, są inni dookoła itd. czyli ta rozszerzająca się zaraza. To jest naprawdę niepokojące kostek, chce się włączyć bardzo proszę konstaty gabert.
To jest rzeczywiście zdumiewające i mi przychodzi. No być takie wydarzenie sprzed 3 lat w 1 warszawskich szpitali nocny dyżur ortopeetyczny przychodzi pacjent temat jakieś problemy zwłokcieem. Lekarz, ogląda mówi, że nic się nie dzieje, ale na wszelki przypadek zrobimy rendtyka na, po czym nie może wystawić skierowania do re re komputer nie nie działa. I mówi bardzo pana, przepraszam, będzie pan musiał przyjść jeszcze raz, no to nie mogę być z tego skierowania dobra zmiana.
Tak, to nasza cytat tylko kostek nie wolno takich przepraszam oinach to jest na Świrskiego reaguje zgodnie z regulaminem, no ale trudno to był.
Cytat. No i dobrej pacjent poszedł do domu, a o szóstej przyszedł z policją, prokurator, żeby rozpocząć śledztwo w sprawie znieważenia najwyższych organów władzy państwowej, ponieważ pacjent pokazał się radnym dzielnicowym PiS, przesłuchiwał lekarza 2 godziny, a kiedy lekarz posałem dyżurze po tych przesłuchaniach itd. już chciał iść do domu został wezwany dyrektora, gdzie czekał dyrektor ordynator, ksiądz kapelan. I przedstawiciel Izby lekarskiej, dyrektor my na panie kolego, to co pan robi, byśmy tak ciężko zapracowali na reputację naszego szpitala, a pan to tak sobie łatwo lekką ręką likwiduje. Musimy pana zwolnić i ten lekarz. No dobra mnie zwalniacie idzie do drzwi kolega tego my nie nie słuchać zupełnie nie i 3 lata do emerytury nie no to się jakoś da załatwić, o czym usiedli i wymyślili, że on napisze list przeprosinmi?
Dokąd, bo to było co za historię?
Nie mogę znaczy. Ja wiem, że ktoś zdarzyło naprawdę, ale mogą to opowiadać?
Tylko znaczy boi się, że się bardzo mylisz, że właśnie bywała.
Znaczy nie by była w tym sensie, że no dzisiejsze czas raz oczywiście straszna. Tak.
Odpady tych, czyli było poentty tej historii, przepraszam i tu mówięst rezerwa się naprawdę i a w międzyczasie pacjent umarna sorze, bo wszyscy lekarz dzisiaj w gabinecie dyrektora. Ale o co dlaczego to w historii przytaczam, dlatego że i ten lekarz, którego chcieli zwolnić i ten kolega, który mówi to się jakoś da załatwić, oni obaj rzeczywiście byli wieku tuż przed emeryttalnym zachowaowali się w PRL lub znali te mechanizmy, ale zarówno młody człowiek radny dzielnicowy PiS. Jak i młody prokurator byli urozeni w wolnej Polsce, a zachowali się absolutnie zgodnie ze standardami PRL.
Dlatego nie wiedzieli, że mówił Kiszczakiem.
Tak jest tak jest, ale skąd oni to wiedzieli, skąd wiedzieli, że tak się należy.
Zachowa, że jestem gen autorytarny po prostu głęboko za zaszczytty w polskiej naturze. To chciałeś powiedzieć kotek i zaatakować Polskę znowu i Polaków.
Tak no co ja poradzę, no no wredny tutaj jestem komentator, ale jedyna różnica polega na tym, że z wyjątkiem morderstw czy gwałtów zbiorowych i nie było takiej siły, żeby w PRL można było o szóstej rano wyciągnąć prokuratora z łóżka. Tutaj wystarczyła dobra zmiana, a list przeprocinami, który radny w końcu przyjął brzmiał, że ja bardzo przepraszam, że nie powinienem był użyć takiego języka, tak jak ja nie powinienem był go użyć na antenie.
Jeszcze raz przepraszam.
Tak jest ja też jeszcze raz przepraszam i wie, ja wiem, że ludzie broń Boże tak nie mówią, natomiast ten lekarz napisał, że on bardzo przepraszam, że kiedy mówił o dobrej zmianie, to miał na myśli zmianę oprogramowania w szpitalnych komputerach, która się nie sprawdza i że nie stała za tym żadna myśl polityczna przeprosiny zostały przyjęte. No i lekarz nie stracił pracy. To są ci sami lekarze, którzy pozwalają, żeby kobiety umierały w szpitalach i nie jest moim celem atakować profesję medyczną, która pracuje często heroicznie, tylko, żeby pokazać, że jest to system.
Ale uważają.
Takie właśnie.
Zaoważajcie, i drodzy, koledzy, lekarze i drogie, drodzy koledzy, pielęgniarze i panie pielęgniarki i lekarki dziennikarze, policjanci, sędziowie adwokaci, bo łatwo się zarazić naprawdę można się zarazić.
Z tym, nawetrz pisizmem. Tak.
Z tym, to tutaj mówimy o lekarzach i pielęgniarkach. I ja naprawdę jestem pełen podziwu dla ich pracy, bo ostatnio z przyczyn rodzinnych też wiele szpitali zwiedziłem, natomiast trudno od nich też oczekiwać heroizmu, kiedy mamy taką sytuację, kiedy po wyroku Trybunału Konstytucyjnego prokuratura zaczęła żądać przecież od lekarzy poszczególnych szpitali, np. w Białymstoku dokumentacji medycznej wszystkich ciąż. To Słuchajcie, no to to jest naprawdę, to już nawet nie z PRL, znaczy to jest coś niebywałego.
Znaczy coś niebywałego, ale bestiarstwo władzy nie zwalnia nikogo z niczego.
To oczywiste to oczywiście.
Myślę, że też o tym trzeba pamiętać, zwłaszcza w świetle informacji TVN24 o tym, co się dzieje w Bydgoszczy w szpitalu imienia Biziela, gdzie jest pacjentka trzydziesta dwuletnia rok saana w 20.04. tygodniu ciąży wody wody podowe odeszły 21 dni temu. Nie znam się na gineklogię, ale 21 dni to jest trochę jednak, żeby zareagować z badań wynika, że pusty jest nieodwracalnie uszkodzonego jak genetycznie ma małe szanse na przeżycie? No co powiedzieć, co właściwie?
Można zmienić tą władzę, bo ta władza narzuca takie standardy. Teraz wracamy do tego też jest wydarzyło w niedzielę.
Jak zmienić tą władze do tego wątku Agnieszka wróciły po informacjach. Unknown speaker 4 Poranek Radia tokefem.
Witam ponownie Jacek Żakowski to jest piątkowy poranek tokfm 25 minut po ósmej w tej chwili wracamy do rozmowy komentatorów. Agnieszka Wiśniewska, Konstanty Gebert i Roman Imielski dzięki Agnieszka za co, że tak szybko wprowadziłaś ten temat patologii patologii położnictwa polskiego, bo to rzeczywiście jest problem, ale teraz chciałbym, żebyśmy wrócili do już do czystej polityki.
A jest taka.
Znaczy czysta w jakimś sensie prawda czy nie bruczysta, czy nie brudna czy czysta w sensie sublimowana, więc wysublimujmy teraz politykę od tego od tej twardej rzeczywistości. I chciałem was zapytać, jak wy widzicie ten problem zgłaszany przez młodych przez młodych aktywistów przez dakmara adamia, która się domaga, żeby w pierwszej piątce na każdej liście każdej partii Demokratycznej była osoba do trzydziestego roku życia. Czy to jest czy to nie jest przypadkiem eejżyzm i czy tam czy to ma sens? Co mówił Kasper paral przed przed ósmą do mnie przemawia. Muszę powiedzieć, że są jednak inne perspektywy, no ale to o każdym można powiedzieć, że ma inne perspektywę, w związku z tym 1 rolnika trzeba prawda 1 Górnika i tak, ale, gdyż było prawda i tak, kiedy właśnie zwracam na to.
Uważaach, ale już słusznie minionych.
Znaczy czy słusznie to jak wiadomo?
Czy.
Minionychonych na.
Tym, to jesteśmy zgodni, ale czy minionych.
No dobrze, ale teraz czy ci młodzi mają rację, domagając się, żeby starsi ich uznali, bo to jest walka o uznanie klasyczna walka o uznanie. Czy mają rację, czy powinni sami zdobyć sobie te po pozycję czy wykopsać Tuska założyć własną partię i powiedzieć nie głosujemy na na emerytów?
No, jeżeli wykopcają Tuska i założą własną partię, to udowodnią, że mają rację, ale nie to jest argumentem, no właśnie argumentem na rzecz sprzyjanie obecności młodych jest to, że rzeczywiście inaczej niż w całym dotychczasowym biegu cywilizacji. To już nie jest tak, że młodzi uczą się od starszych, oni są kompetentni, są niekompetentni, tylko jest odwrotnie, starsi się uczą od młodszych, bo nie Jac ci młodzi nabywają kompet.
Aby powiedział, że to jest ruch dwukierunkowy? Teraz.
Nieprzy ja ciągle mam nadzieję, że w drugą stronę też jednak.
My pamiętamy wojnę koreańską i z tego coś wynika, że to pierwszej światowej nie pan.
Wojnę koreańską. Ja wtedy jeszcze byłem bardzo małołą dziewczynką, więc nie pamiętam, ale to, że młodzi mają kompetencje, których starsi nie mają jest faktem. On nie jest oczywisty. On nie jest negatywne on jest i on winien znaleźć odzwierciedlenie w życiu publicznym. Po.
Drugie, czyli taki odpowiednik czy też byłbyś za zacząć w rodzaju takiegosuwaka, te małe kobieta mężczyzna kobiet to.
Dokończyć. To by się dowiedział co zaczepnia.
Jest, ponieważ tak długo mówić.
Jak jest nas skomplikowana, samo razem po drugie, nic w stanie obecnej reprezentacji politycznej nie sprawia byśmy mówili, że ona jest świetne i należy jej zmieniać dowolna. Przypadkowa zmiana ma duże szansy wyprodukować coś lepszego niż to, co mamy teraz i po trzecie bycie młodym nie daje prawa do żadnych przywilejów, podobnie jak bycie stare znaczy bycie młodym nie jest obiektywną kategorię.
Także może zniżki w PKP.
No ludzie mają uczniowie studenci i.
Td. a to taka grupa za z tytułu wieku ma te zniżkę od roku sześćdziesiątego.
Niewątpliwie bardzo dobrze zrobiłoby odmłodzenie też politykce polskim.
Ale byłby za takim suwakiem. To.
Nawet byłby za takimsuwakiem, znaczy jeśli byłaby, to oczywiście nie narzucona żadna reguła prawna, tylko w konsensus wokół. No tak było takiego rozwiązania, to jest oczywiste tak, dlatego że mamy bardzo fajne. Ja źle od dłuższego czasu to środowiska młodzieżowej chociażby te, które są związane z ruchem, nazwijmy to klimatycznym bardzo to są sensowni, młodzi młodzi ludzie z bardzo sensownymi postulatami. No i nie ma co ukrywać. No wy jesteście trochę starsi ode mnie, ale ja już się uważam troszkę za staruszka i to jednak to Oli będąc.
Zbierać. To.
Nie wie, no nawet z perspektywy czasu i patrząc na średnio długo życia w Polsce, to oni mają jednak przed sobą dłuższy czas zmagania się z tym, co dzieje się wokół.
Z Mar naszą starością też mają do dłuższy czas, ale.
Dokładnie, dlatego że pamiętajmy społeczeństwa się starzeją, to młodzi będą rozwiązywać nasze problemy, również w jakimś sensie za jakieś 10 20 lat chociażby to emerytalne prawda to będzie wielki w ogóle będzie wyglądał służb zdrowia, bo służba zdrowia chociażby itd. więc ja nawet ja byłbym za tym nawet i uważam, że akurat też to energię tych młodych, których widać, że nawet badań niektórych w ostatnich latach widać, że oni jednak są bardziej zaangażowaniż politycznie. Dziś jeszcze kilka lat 8 lat temu 9 lat temu.
Czyli z uwag.
Dla mnie nawet byłby tych słowach, ale przynajmniej, żeby w partie polityczne, które dzisiaj mam szczególnie te demokratyczne poważnie potraktowały te ruchy młodzieżowej i z nimi też siadły do stołu. Nie zaproponował też natomiast.
Oczywiście nic na razie nie wskazuje znaczyóć się partie mają swoje młodzieżówki, z których robią jakieś nowe siły. Czy jakieś takie historii, ale tam są faceci, którzy poszli do dziewczyny też do polityki głównie dla kariery. Prawda to jest taka orientacja.
Wiem, czy głównie dla kariery, bo też z tymi 3 to.
Starszego pokolenia.
Polskiej to jest właśnie znaczy, ale ja powiem żelomi.
O o.
Numersi, ale naprawdę tak mieszka.
Czy jest czy wyobrażacie sobie, że ktoś młody idzie dzisiaj do polityki mi sobiedę tam dla kariery, bo ona niedługo będzie świetlaną karierą, ale przecież tam trzeba będzie 50 lat z jakimś teczkę nosić. Jak się obserwuje?
Dzisiaj w międzyczasie rada nadzorcza lub na szesnastym kilometra pod ziemią.
Ale to mówi do pewnych wynaturzenia, który również dzisiejsza władza.
Czy wcześniej nie było.
Nie w takiej skali na 100% to.
Wiadomo nie jestem symetrystą umiarkowania, ale jestem raczej konistą, można powiedzieć. Tak Agnieszka przerwaliśmy, ci.
Przepraszamko to co by było ważne, to, żeby rzeczywiście politycy zobaczyli. I mam nadzieję, że to się trochę dzieje, no bo czym jest kampus Stefana Trzaskowskiego, to jest trochę odpowiedź na to, znaczy on widzi, że coś takiego się dzieje w ruchach społecznych, młodzież w jakiś ferment coś fajnego interesującego, czego może nie ma w tych młodzieżówkach, młodzieżówce partyjnej czy w innych młodzieżówkach partyjnych i stąd jest i stąd pomysł na to, żeby młodzieżowość partyjną w jakiś innym w innym formacie ogrywać. Zobaczymy, jak to będzie dalej wyglądało, ale może to też jest pomysł na to, żeby rzeczywiście te młodzieżówki się jakoś odnawiały, to są perspektywy, które są naprawdę też inne to są też, co też są inne sposoby, tak nawet komunikacji, znaczy wybaczektem, Przytyk, ale mówisz, jak ktoś jest ważne, to zajmuje dużo czasu opowiedzenia o tym, no posłuchaj Dominiki las to mówi o najważniejszych sprawach tego świata o kryzysie klimatycznym ekonomii nierównościach. I potrafi to powiedzieć w 5 zdaniach w punkt po prostu.
Ale to to w 2 słowach będzie gorzej.
Ale po co tu powiedzieć.
Żebym pokazać, że można powiedzieć o czymś skomplikowanym krótko, ale to nie znaczy się powiedział, ale przywracam.
Jeszcze do tego, co.
Na ten teatr trzeba powiedzieć.
Jak mówimy to młodych, no ja akurat spacerując w drodze dozowni, w niedzielę wiadomo, że tam wszyscy się ostatecznie spotkaliśmy, to było naszym celem tak i też szedłem tymi bocznymi uliczkami, żeby zobaczyć właśnie ogrom tego marszu. To naprawdę zaskakujące dla mnie pierwszą taką zaskakującą rzeczą, na którą się natknąłem nad tym na tym Mar czerwca była ilość liczba młodych ludzi młodych ludzi, którzy ja nie widziałem takiej demonstracji ostatnimi czasy, żeby.
Tak.
Znaczy było młodych ludzi.
Na kraj kobiet, ale są jasne, ale to był specyficzny bardzo proszę tak aledowany. Bardzo.
Więc to jest bardzo pozytywne. I dlatego uważam, że politycy powinni zrozumieć to, że tą Energetyk młodych ludzi również trzeba koniecznie wykorzystać, nawet patrząc na statystyki. No jeśli zmobilizujemy młodych ludzi wokół takich rzeczy, które są dla nich ważne np. chociażby takie tragiczne historie, jak historia pani Doroty z nowego Targu czy pani Izy szczyty, to dla tych ludzi jest to ważne naprawdę?
Tylko dla nich jest to ważne oczywiście, ale może oni reagują bardziej na to bardziej. No intensywnie to jest, dlatego że nie są tak zmęczenie obserwowaniem tego tych okropistw, jak my tak znaczy ja już po prostu jak widzę taką historię, to już po prostu. No mam taki do pół opłat rąk, no jestem kurcze chodź to.
Dwudziestopięciletnią dziewczyną, to myślisz sobie, że to możesz być ty.
Oczywiście tak.
Oczywiście, i dlatego ich głos jest ważny i jeszcze 1 rzecz ta historyc zdestaująca również dla Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego to. Historyc, dlaczego niemy informacja. Unknown speaker 4 Poranek Radia to kfn.
Witam ponownie ceszakowski to jest piątkowyranek tokfm 42,5 minuty po ósmej wracamy do rozmowy komentatorów Agnieszka wisieska, krytyka polityczna Konstanty gabertleg, cyvitas współpracownik Kol kultury liberalnej i romanmilski, zastępca retaktu naczelnego gazety wyborczej. Witam was serdecznie ponownie romkowi przerwałem przed informacjami, więc oddaję głos na chwilę.
Bo jeszcze wracam do tej tragicznej historii z nowego Targu, pani Doroty, dlatego że uważam, że to jest bardzo również z punktu widzenia polityki dla PiS u i obecnego obozu władzy bardzo zła informacja znaczy w ogóle jest tragiczne dla nas wszystkich, że takich rzeczy oczywiście dochodzi. No naprawdę w 20.01. wieku jak powiedziała Agnieszka, natomiast to jest sprawa ponad podziałami, to znaczy nawet wyborcy PiS u zdają sobie sprawę, że to może dotknąć każdego. To może dotknąć każdego. No czy to jest naprawdę efekt rządów obecnej ekipy, która no, która traktuje kobiety, tak jak traktuje i prawa kobiet raczej tłamsi niż je niż je wspiera. I teraz wracając do sytuacji politycznej, o której mówiliśmy, bo to w ogóle było w sobie pierwsze pytanie, jak zaczynaliśmy, to program, no to trochę mamy taką sytuację, że, gdzie obóz władzy się nie odwróci tam pewno częściowo z tyłu, bo nawet patrząc na to, co się wydarzyło w tym tygodniu już pomijam decyzję i cue i Sądu Najwyższego sprawie Kamińskiego i Wąsika bardzo słuszną zresztą, żeby to.
Powodującą już kompletne zamieszanie.
No jasne, tylko, że to obca miszaanie związane z tym, że mamy taką przybudówkę polityczną, która się nieopatrcznie nazywa Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej. I tam doszło do kompletnej degrengolady tej instytucji i i tej władzy de facto tak no bo to są po prostu no politycznie nominaci część z nich w ogóle nie powinna.
Topolityczni nominci to jest pół wiedzy, bo wcześniej też było bardzo wielu politycznych dominanttów nomintów. No tak, ale nigdy nie mieliśmy, ale tokfmmoralizowanych.
Dokładnie dodatku część tych osób. To są dublerzy, którzy tam nigdy pewnie zasiadać, ale jest 1 rzecz, która moim zdaniem została dosyć zlekceważona w zalewie tych wszystkich rzeczy, kto się wydarzyły, bo jeszcze mieliśmy przecież wszczęcie przez komisję Europejską. No w nazwijmy to w postępowania z sprawie naruszeniowej w sprawie tzw lexty TUS, czyli tej powołania komisji w spraw badania rosyjskich wpływów w Polsce. Co już rzeczywiście jest od dawna wszystkie kwity są są przygotowane, czyli mieliśmy niebywałą nowelizizację prezydenta, który zapowiedzianą worrędziu, no tzw orędziu, bo to trudno powiedzieć co to było właściwie to było.
Bardzo śmieszne.
To było bardzo śmieszne wydanie naprawdę przyznaję, że tak.
Strasznie z tym marszem popłynęli. No musimy coś zrobić, co zrobimy w orędzie. Wy go wygło o ardzi, ale o czym właśnie to zapytają, zapytają przecież zaraz o te nowelizację nie nie o nowel nowelizacji nie można po prezes jeszcze nic nie jeszcze się nie wypowiedział. No.
Nie, ale ja mówię o innej nowelizacji, która zostało.
Rozmawia ja wiem, to powiedzmy wysoki tak o Europie, tak w Europie no dobra.
I później dostajemy ten projekt. I jaki jest właśnie te sygnał ten, który wyszedł jasny sport pryskiego, przegramy te wybory, dlatego ja o już na to, że jeśli będzie KO habilitacja z opozycją, to ja muszę mieć prawo weta wszystkich własnych osób do instytucji unijnych. Uważam, że to dla wpisu i w ogóle ta nowelizacja kompletnie nie było wpisem konsultowana przez pas prezydencki i zaskoczyła PiS.
Bo jeżeli, ale teraz chciałbym już wygrał te wybory, to Duda będzie im wetował i.
Kandydata. No tak, ale ja myślę, że dadzą te, że te ustawę Europejską dadzą Dudzie, a nie dadzą mu nowelizacji ustawy. Lex Putin, bo to chyba lepiej oddaje jej istoty niż lex Tusk, jednak Tusk nie jest aż takim potworem, jakiego ta ustawa opisuje, ale.
Zobaczyć, to zobaczysz, jakim jest potworem w poniedziałek, wieczor dyrektor. Dyrektor.
Teatru Powszechnego po progu wyborczym szoruje dla b lewicy. To będzie próg wyborczy pięcioprocentowy dla koalicji Polska 20 50 PSL prógśmiorocentowy i to będzie mi się wydaje, że to będzie takie kluczowe znaczy w kolei w najbliższych tygodniach. Znaczy już nie będzie powrotu do dyskusji o 1 liście, ale będzie cały czas dyskusja o tym, czy te 3 listy rzeczywiście przejdą progi. Szczególnie.
Te 2 listy ja nie jestem całkiem pewien, czy nie wróci sprawa wspólnej listy, jak się okaże, że wydaje mi się, że wspólna lista to są 2 procesy. 1 to jest wspólnota polityczna i z tym jest problem, bo ludzi się po prostu się darzy się nie lubią nie chodzi o egop. Chodzi po prostu o brak chemii, jakiś, której tam tam nie ma i także między elektoratami nie ma chemii w dużym stopniu, bo jednak ludzie pamiętają, a Platforma to itd. a Hołownia nie wiadomo, kim jest aleica coś tam to jest problem, ale to jest jedno, a druga to jest czysta pragmatyka, prawda i być może czysta pragmatyka zbuduje te lista, jak się okaże właśnie, że, że te mniejsze ugrupowania mają małe szanse, że na wejście albo jest ryzyko, że nie wejdą. To wtedy no i wtedy.
Matematyka wygra z tą chemią.
Wie i wtedy matematyka może wygrać z chemią, jeżeli to będzie kończę ja w to wierzę, że nie zwariowali, ale jeśli pokłócą, oczywiście okropnie jeszcze o to, jak na tych listach kostek.
No ja nie jestem pewien czy matematyka wygra z chemią, natomiast mam nadzieję, że obie przegrają z nogami Agnieszka jak tu mówiłaś o marszu i mówiłaś o tym, że to to po prostu obywatele przejęli ulice. Ja miałem też wrażenia, że obywatele przejęli demonstracje, to znaczy to, co leciało ze ścieżki dźwiękowej, z fatalnym nagłośnieniem, no to zasadniczo była propaganda zwycięstwa koalicji im się słusznie należało, to oni to zorganizowali. Tak.
Koalicji Obywatelskiej tak.
Jest, natomiast ci, którzy przyszli nie przyszli na marsz Tuska, przyszli do siebie i to poczucie jak ja miałem na ulicach takiego z lekka zdumionego zachwytu, że jednak jesteśmy no, że nie jest tak zni. Ja jestem sam 1 i tak uważam, a tutaj cały naród popiera władzę, ja to pamiętam z siedemdziesiątego dziewiątego roku z pierwszej wizyty papież i z osiemdziesiątego roku z września jak w zakresie okazało, że Polska jednak jest nasza ani ich i tego nie można zmarnować. To znaczy to jest ten moment, w którym rzeczywiście wszystkie partie opozycji, ale tutaj największe odpowiedzialność ciąży na koalicji Obywatelskiej jako głównej partii. Muszą nie tylko zdać sobie sprawę, ale bardzo wyraźnie powiedzieć, że one są instytucją usługową usługową wobec tego 500 000.
Ludzi nie wróć na ziemię. Wróć na ziemi nie nie przecież to jest to są zbawcy na koniach tych białych rumakach.
Ale oni też byli na tym pochodzie, oni też widzieli to, co ja widziałem, co widziała z autobusu.
Tego drugiego pięteszli.
Oni jeśli tymi bocznymi ulicami.
Nie szkodzi nie to sposób, bo nie zauważyć i tak jak robek.
Strąeklauła, do lotu już uważa co ZEM jak.
Robek słusznie zauważył, że sprawa pani Doroty tyczy się nas wszystkich, to prostu ponad politycznymi podziałami. Tak te 500 000 ludzi, to jesteśmy my wszyscy ponad tymi podziałami i tego nie można zmarnować.
Nie ja uważam, że akurat chociażby nawet patrząc na to, co robi koalicja Obywatelska, jak w ostatnim czasie Tuska, to jednak ona zmieniła podejście tego i ona jest częściowo ona sobie doskonale zdaje sprawy, że musi być usługową organizacją wobec obywateli, bo bez obywateli nie wygra się z pisem. I te wszystkie marzenia Tuska o odsunięciu Kaczyńskiego od władzy, bo nie można odłożyć addacta i to, co teraz robi np. tu, bo idzie za ciosem, bardzo sprytnie w środę wystąpił powiedział wzywamy na kolejne place wolności. Zacznę od placu Wolności, który tak rzeczywiście się nazywa w Poznaniu, to już w piątek za tydzień i później Wrocław mniejsze miejscowości itd. więc ten kontakt to, bo ja to.
Będzie trudny oczywiście, że będzie.
Tutaj jest nic nie jest proste. Natomiast.
Godzin nie wyjdzie na plac Wolności, bo rozkopany, tak więc to też.
Jest to natomiast natomiast ja naprawdę się upieram, bo tutaj wieszamy psy na różnych naszych tych partiach opozycyjnych. Natomiast ja uważam, że oni naprawdę wykonują dzisiaj niebywale lepiej swoją pracę usługową wobec obywateli niż kiedyś coś jeżdżą w teren zasuwają itd. oczywiście, że.
Wiesza. To jest w dużej. Ja podziwiam te ich aktywność, ale jednak jak poszedłem na tę debatę młodych po marszu i nie zobaczyłem tam ani 1 prawdatyka poza 2 osobami, który był zaproszony do panelu. Chcę pomyślałem, jak można.
To jak to fatalny błąd dokładnie to jest, że to jest fatalny błąd.
Ale to nie jest błąd tylko to jest.
Lepszy marzenie też nawet gorzej tak.
Może jest takie głębokie, że to.
Zgadzam się z tobą to absolutnie.
A 2 godziny wcześniej słyszałem na wiejskiej, huczne odgłosy z piątego piętra rol radości entuzjazmu itd. czy nie było także, wszyscy się zawaszerowali na śmierć jeszcze energia na.
Piątym wytłumaczył na piątym piętrze na wiejskiej obok Sejmu jest biuro krajowe Platformy Obywatelskiej. Tak jest o tym.
Mówiłeś tak jest o tym dokładnie dokładnie mówiłem, a nie possłuchiwałem tylko.
Okej. To.
Słychać na ulicy tak jest i było się z czego cieszyć, ale można było też troszkę się włączyć w innych jeszcze chciałem was zapytać. No dobrze, to myślicie, że w tę środę jest jakaś taka debata młodych z politykami głównych partii myślicie, że tu się jakiś dialog rozpocznie, czy będzie obrona niezależności partii od społeczeństwa.
Nie ja już powiedziałem, to, że to obrona jak to ująłeś partia od społeczeństwa ona się już kończy i to partie zrozumiały doskonale szczególnie opozycyjne, zwłaszcza że im jest teraz łatwiej w terenie, dlatego że ten ogrom problemu, który spadł na na obóz rządzący im sprzyja. To znaczy my rozmawiają nawet z posłami Prawa i Sprawiedliwości oni naprawdę już dużo mniej jeżdżą w terenie, ale też, dlatego że boją się tych spotkań z suweren po suweren dzisiaj przychodzi głównie z problemami. Nie przychodzi i chwalić.
To to są te wertepy, na które się wpakowała Ewa kopać. Jak jak dokładnie słaba tak swoich posłów? Unknown speaker 5 W tak dokładnie tak to jest.
2011 roku, tak szczególnie takich rządowymi jeszcze, kiedy tłuste koty no rozrosły się także właściwie no są już jakimiś potężnymi tłustymi Lwami itd.
żeby Lwami, żeby.
Wami nie, proszę cię kostek więcej.
Ja mam nadzieję, że.
Tych słów nie używamy.
Ten przełom następuje i np. tą tę środę najbliższą partię polityczną potraktują te demokratyczne, ale też wiem, że Konfederacja też tam jest zaproszono jej na pewno przyjdą i oni na 100% przyjdą.
Tak. To.
Rzeczywiście lewica i trzeba to potraktować bardzo poważnie i ten dialog rzeczywiście rozpocząć tak jak mówię, no energia, która buduje w wielu środowiskach młodzieżowych, one są różnie, oczywiście ten wokół klimatu, ale nie tylko to jest coś, co, czego nie można zmarnować. No.
Jeszcze to niesamowite już Agnieszka ci oddaje głos i jak jaki jakości jest ta mobilizacja, prawda, że np. to jest te wybory, to jest taki moment, kiedy ja przynajmniej widzę całą grupę młodych ludzi, którzy zakończyli studia na świecie za granicą i wracają. Tu, żeby ratować kraj prawda politycznie właśnie no to jest coś wspaniałego, czego do tej pory przez 30 lat nie mieliśmy nie było takiego sobie.
Ale też kombinują, jak się organizować. To też widzę, jakby przez wiele lat śledziłam i śledzę i współpracuję z organizacjami jakimiś społecznymi, to politycznymi i to jest coś, co mam wrażenie partie polityczne, trochę już, porzucając swój komitet obrony partyjności też zauważyły, że naprawdę te największy protesty. Czy możemy dyskutować, co one zmieniły one jednak ludzi mobilizowały, one zmieniły myślenie o prawach kobiet, strajki kobiet, one z one zmieniały też myślenie o praworządności. W to ogóle, ale to były protesty organizowane przez grupy społeczne, znaczy partię się nie udawało, to przez tyle lat dopiero teraz jakoś tak Tusk za zaryzykwał zaprosił ludzi, ale gdyby nie było tak, że oni chcieli mu też trochę ten marsz odebrać. To, co żeśmy wspominali i trochę przejęli mu ten marsz, to on by nie był taki wielki i to, co dla mnie było nie wiem, czy zwrócić na to uwagę taki moment na marszu, kiedy została podana informacja o numerze telefonu i o tym, że można wysłać smems y i zgłosić się do tego, żeby śledzić czy współpracować w jakiś sposób przy okazji wyborów. To są właśnie takie.
Sposob kontrola wyborów?
Tak, żeby łapać kontakt po prostu z ludźmi, że to nie jest także, to spotkanie, ale, żeby mieć jakiś kontakt. To jest coś, co robi od Szymon Hołownia, od dawna, organizując obok partii też Stowarzyszenie czy taką też baza ekspercką?
No z tego mu nie rośnie.
Nawet trochę spada czasami.
Spada, ale wiecie, to jest jednak no jest to nowa partia w ogóle jeszcze nie startująca do tej pory w wyborach, która jednak ma jakiś posłów, więc to, więc przynajmniej rzeczywiście coś robią jakoś kombinują, no i mają te swoje 89%, więc to nie jest tak, że, że to jest kompletne nic. No i to jest 108 9%, które będą naprawdę.
Ważne nie mi najbardziej martwi, że na tej debacie młodych nie było też nikogo z partii razem do mnie po.
Prostu oni są młodzi po prostu razem jest młode.
I dlatego myślałem, że myślałem, że wiesz, to wiadomo tłuste o te białe koszule ich nie. A przepraszam bardzo macie zresztą bi koszulę też, ale to nie było o tobie, ale myślałem, że ci Łodzi właśnie zbuntowani partia buntu młodzieżowego też ich nie było.
Trzeba zapytać partię razem. Ja wiem, że po którymś z występów w toku zostałam określona razemkową panienką, bo ludziom się może pyta.
To bardzo bardzo ładnie bardzo przyjemna.
Żeby jak ktoś o mnie powiedział.
Chciałbyś.
Ale?
Nie jestem nie jestem członkiemnią razem, więc tutaj pytanie do razy mam nadzieję, że będą na kolejnych debatach i spotkaniach z.
Młodymi no koniecznie koniecznie, Słuchajcie ogromnie ogromnie wam dziękuję za dzisiejszy program, który przerwał wam zasłużony bardzo długi Polski. Weekend.
Niekoniecznie.
Możnanawiamy tych, którzy są na wendzie o osobiście.
Nie można przez sen.
A, a można przez.
Sen absolutnie nie za musiała to to.
Jednak uważamy, że komentarze powinny być trzeźwe i świadome kostkuki Agnieszka Wiśniewska Konstanty gabert Roman Imielski byli byli z nami ogromne dzięki państwu też. Bardzo dziękuję za chwilę informacje po informacjach kg oczywiście Jan Truszczyński będzie pierwszym gościem były wiceminister spraw zagranicznych były ambasadę przy Unii Europejskiej, główny negocjacjach polskiego członkostwa w Unii Europejskiej będzie z nim rozmawiał Tomasz setta, a po dziewiątej 20 ronda Ojczyk Patrycja Maciejewicz i Justyna piszczotowska, a my usłyszymy się już za tydzień. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK - JACEK ŻAKOWSKI

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA