REKLAMA

Papierosy a czad

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2023-06-09 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:29 min.
Udostępnij:

Boimy się tlenku węgla. Czyli czadu. W zimie słyszymy o wypadkach śmiertelnych; wydzielał się z piecyka czad, ludzie zatruli się śmiertelnie . Nazywany jest cichym zabójcą, ponieważ jest bezwonny i bezbarwny. Takiego czadu się boimy. Ale tego z papierosów jakoś nie. Z reguły mówimy tylko o tym jak nikotyna źle wpływa na układ krążenia. Zapominamy o czadzie. A w dymie papierosowym jest do 5 procent tlenku węgla. Ta dawka wystarczy, żeby wyrządzić w układzie krwionośnym znaczne szkody. Rozwiń »

Tlenek węgla gdy dostanie się do krwiobiegu łączy się z tlenem

Tworzy się tzw karboksyhemoglobinę. Jest ona niebezpieczna ponieważ upośledza funkcję hemoglobiny - czyli nośnika tlenu nawet o 15 proc.

To utrudnia pracę serca i dotarcie tlenu do różnych części ciała. Organizm radzi sobie z niedotlenieniem w ten sposób, że dla zrównoważenia braków tlenu zwiększa produkcję czerwonych krwinek w szpiku. Ale im większa liczba krwinek czerwonych, tym większa lepkość krwi oraz tendencja do aktywacji płytek i powstawania zakrzepów, które mogą skończyć się nawet zawałem. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Wodnik tokfn na zdrowie dzień dobry Ewa wodolska, boimy się tlenku węgla, czyli czadu w zimie, słyszymy o wypadkach śmiertelnych, wydzielał się z piecyka czat, ludzie zatruli się śmiertelnie nazywany czat, jest cichym zabójcą, ponieważ jest bezwoonny i bezbarwny takiego czaczadu się boimy, ale tego z papierosów jakoś nie z reguły mówimy tylko o tym, jak nikotyna źle wpływa na układ krążenia, a zapominamy o Czadzie gdymie papierowym jest do 5% tlenku węgla. Ta dawka wystarczy, żeby wyrzązić w układzie krwionośnym znaczne szkody tlenek węgla, gdy dostanie się do krwiobiegu, łączy się z tlenem, tworzy się tzw kar boksy hemoglobina. Jest ona niebezpieczna, ponieważ upośledza funkcję hemoglobiny, czyli nośnika tlenu, nawet o 15% to utrudnia pracę serca i dotarcie tlenu do różnych części ciała organizm radzi sobie z niedotlenieniem. W ten sposób, że dla zrównoważenia braków tlenu zwiększa produkcję czerwonych krwinek szpiku, ale im większa liczba klinek czerwonych tym większa lekkość krwi oraz tendencja do aktywacji płytek i powstawania zakrzepów, które mogą skończyć się nawet zawałem, przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 30. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA