REKLAMA

Jacek Jastrzębski, KNF: Polskie banki poradzą sobie z wyrokiem TSUE ws. frankowiczów

Raport Gospodarczy
Data emisji:
2023-06-09 14:40
Prowadzący:
Czas trwania:
13:38 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Raport gospodarczy.
Jest czternasta 42 Tomasz setta dzień dobry czas na piątkowy raport gospodarczy tokfm dla wielu z państwa piątek to kolejny dzień długiego weekendu, ale nie dla rządu, który dość nieoczekiwanie spotkał się dziś by znowelizować tegoroczny budżet. Tak ten sam, którego nie można było zmienić, by przyspieszyć podwyżkę 500. Plus sytuacja zmieniła się w środę rząd. Przypomnę podpisał wtedy porozumienie ze związkiem zawodowym Solidarność i dziś przyjęto projekt zmian w budżecie, który pozwoli na realizację tych planów i tak wydatki budżetowe wzrosną o niespełna 21 000 000 000 zł, a deficyt budżetowy wyniesie czy wzrośnie o 24 000 000 000 poinformowała o tym minister finansów Magdalena Rzeczkowska pieniądze trafią m.in. na takie cele? Jak jednorazowa nagroda dla nauczycieli z okazji 200 pięćdziesiątej rocznicy powstania komisji edukacji narodowej? Nauczyciele dostaną. W związku z tym 1125 zł, a poza tym specjalne nagrody trafią też do innych pracowników sfery budżetowej oraz do sędziów asesorów sądowych i referendarze po dzisiejszym posiedzeniu rządu premier spotkał się z mediami, gdzie był pytany nie tylko o budżet, ale też o informację agencji Reutera wg dziennikarzy tej agencji PKN Orlen ma w tym miesiącu zwiększyć import rosyjskiej ropy naftowej do rafinerii w litwinowie w Czechach ma zwiększyć ten import o 16% spółka odpowiada, że nie ma innego wyjścia, bo nie pozwalają na to i tu cytat ograniczenia infrastrukturalne u naszych południowych sąsiadów i podobnie do tej sprawy odniósł się dziś szef rządu. Otóż Republika czeska nie mając możliwości infrastrukturalnych zażądała od komisji Europejskiej Orlenu i wszystkich zainteresowanych dostępu do ropy. My mamy dostęp do morza, a Czesi nie mówi premier Mateusz Morawiecki na koniec tej części programu jeszcze warszawska giełda, która no trwa długi weekend, ale giełda pracuje Indeks WiK, zyskuje w tej chwili 0,77% WiK 20 też na plusie. W tej chwili zyskuje prawie 1% no to jeszcze dla pełnego obrazu sytuacji, co dzieje się na rynku rynek walutowy euro po 4 46 USD po 4 14 funt po 5 21, a za franka szwajcarskiego trzeba dziś zapłacić 4 zł i 59 gr i to była pierwsza część raportu gospodarczego. Teraz czas na rozmowę z naszym gościem.
Raport gospodarczy.
Czy banki przetrwają nadchodzący wyrok unijnego trybunału sprawiedliwości w sprawie frankowiczów? I jak zmieni się sposób wyliczania zdolności kredytowej dla klientów, którzy zdecydują się na rządowy kredyt na 2% o to? Wszystko pytałem kilka dni temu Jacka Jastrzębskiego z szefem komisji nadzoru finansowego. Rozmawialiśmy w Sopocie w trakcie Europejskiego Kongresu finansowego. Panie Przewodniczący, przed nami kluczowy wyrok unijnego trybunału sprawiedliwości w sprawie frankowej o potencjalnie dużych skutkach dla polskiego sektora bankowego. Banki są na ten wyrok gotowe?
Tak zgadza się 15 czerwca, spodziewamy się rozstrzygnięcia trybunału sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dotyczącej tzw wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. No ta sprawa ma oczywiście bardzo duże znaczenie dla polskiego sektora bankowego, potencjalne koszty są bardzo duża, ale uwzględnijąc sytuację też korzystną makroekonomiczną. Tutaj banki są beneficjentem, widzimy bardzo dobre wyniki w ostatnich kwartałach. Jest sądzę, że Polski sektor bankowy jest na to przygotowane, co nie zmienia oczywiście Faktu, że uważam, że negatywne rozstrzygnięcie czy nie rozstrzygnięcie zgodne z opinią rzecznika finansowego. Przepraszam rzecznika generalnego, że będzie to rozstrzygnięcie niekorzystne na polskiej gospodarki.
To nie jest trochę także, komisja czy urząd, który pan reprezentuje zmienia narracje, bo kiedy mówiliśmy o sprawach frankowych, także o tym wyroku często opowiadaliśmy o tym, używając słów, że to będzie, że to będą duże straty duże obciążenie dla sektora bankowego. Pan dzisiaj mówi banki sobie poradzą, chociaż to będzie obciążenia.
Ale to będą bardzo duże straty, panie dyrektorze, bo te 100 000 000 000 zł, o których my mówiliśmy te dane podtrzymuje te szacunky i my te szacunki podtrzymujemy. Cały czas uważamy, że to będą straty tego rzędu, czyli rzędu 100 000 000 000 zł, potencjalnie natomiast no widzimy też sytuację sektora bankowego w ostatnich kwartałach. Widzimy z 1 strony, to, że banki są beneficjentami istotnego wzrostu poziomu stóp procentowych przy jednoczesnym bardzo dużym poziomie płynności w sektorze, co powoduje, że koszt pozyskiwania finansowania cały czas jest niski, dlatego że poziomcentowania kredytu poziom procentowania depozytów widzimy jak te te linie się rozjeżdżają. To niezależnie od tego, jak to oceniamy z perspektywy deponentów, to pozwala bankom budować pewien bufor, zwiększające ich zdolność do asolpcji tych kosztów, które będą się wiązały z rozstrzygnięciem cue przy czym tak jak podkreślam, nadal uważam, że te koszty będą bardzo duże. I uważam, że ten transfer jest nieuzasadniony, stąd też moje stanowisko w tej kwestii nie ulega zmianie, natomiast pan pytał, czy banki sobie z tym poradzą? No to odpowiadam, że, uwzględniając chociażby ten bufor, który udało im się zbudować w ostatnim czasie dzięki sytuacji makroekonomicznej, że sobie poradzą.
A pan podziela te obawy, o których mówił także na antenie tokfem, nowy prezes związku banków polskich, że ten wyrok cuek, gdyby okazał się, no skrajnie niekorzystny dla sektora bankowego, to może w praktyce utrudnić bankom możliwość kredytowania, czyli no to jest to może uderzyć w taką normalną bieżącą działalność banków.
To jest dość prosta zależność, no, że odpływ czy edozja czy związanie kapitałów związany z takim niekorzystnym rozstrzygnięciem, będzie oczywiście wpływał na zdolność banków do prowadzenia akcji kredytowej.
Ale to chcemy powiedzieć słuchaczkom i słuchaczom, że jeśli ten wyrok to będzie niekorzystny to za ileś miesięcy lat nie dostaną kredytu.
To może być jedna z konsekwencji. Ja też zwracam uwagę na aspekty takie bardziej z punktucja polityki gospodarczej istotne, czyli chociażby finansowanie transformacji energetycznej, finansowanie nie energetyki atomowe i finansowaniebrojej. No to wszystko to wszystko się opiera o kapitały i z punktu widzenia gospodarki. No te kapitały w bankach powinny być, więc to też nie jest tak, że ja bagatelizuje znaczenie tego rozstrzygnięcia, ono będzie miał bardzo duże znaczenie. Natomiast, jeżeli chodzi o pytanie, czy banki sobie poradcą, tak banki sobie poradzą, ale dokonać się to wszystko bardzo dużym.
Kosztem. To wyobraźmy sobie na moment, że jest 15 czerwca. Mamy czwartek rano słyszymy ten wyrok załóżmy, że ten wyrok jest w dużej mierze pokrywa się z tą opinią rzecznika generalnego, którą znamy od lutego, co się wydarzy? Jak mamy sobie to wyobrazić, no ziemia się pod nami nie rozstąpi, ale coś się wydarzy.
No tego dnia samego tego dnia zapewne nic się nie wydarzy, natomiast to, co wydarzy się, to będzie oczywiście konieczność uwzględnienia przez banki tego rozstrzygnięcia w ich modelach tworzenia decyzji na ryzyko prawne związane z profesorem hipotecznych kredytów walutowych. Zakładam, że w wynikach za półroczy, czyli za drugi kwartał. No banki będą musiały już mieć uwzględnione zmiany ewentualne modelu tworzeniaz, uwzględniające te rozstrzygnięcie i te zmiany mają charakter wielowymiadowy, bo dotyczą nie tylko tego, jak oceniamy prawdopodobieństwo takich czy innych rozstrzygnięć sądowych, ale dotyczą też chociażby takich parametrów. Jak to jak wielu klientów zdecyduje się pójść do sądu, uważając np. że po tym, rozstrzygnięciu szanse na szybkie korzystne rozstrzy rozstrzygnięcie jest większa, więc no to będzie tak to to, co nastąpi niewątpliwie to jest to jest ponowne przyjrzenie się modelom stosowanym przez banki do tworzenia dezrw. Te modele są różne znaczy, każdy bank może mieć swój model, oczywiście później to jest przedmiotem dyskusji z audytorami. No, więc to się to się wydarzy.
Też rozumiem, że sprawa w dużej mierze sprowadza się do tego, w jakim tempie trzeba będzie uwzględnić, to ryzyko, czy trzeba będzie to zrobić jednorazowo? Co byłoby dużym obciążeniem? Czy to będzie mogło być rozłożone? W czasie?
Tak. No to jest jeden z elementów, który jest przedmiotem dyskusji, natomiast moje rozumiem, sytuacji jest takie, że nawet, jeżeli to będzie założone w czasie, to istotny element tego kosztu czy tego uderzenia będzie musiał zostać zaksięgowany w ciężar półdocza, czyli no na bieżąco.
Pani Przewodnicząca, co z pańską propozycją, żeby problem frankowy w Polsce rozwiązać na drodze ustawowej? No i my, że KNF nie ma takiej możliwości, żeby taki projekt nawet jeśli go przygotuje, żeby go złożyć, ale właśnie pytanie co z tym projektem, bo wiem, że prace na ten temat się toczyły.
Tak bardzo się toczyłem w zasadzie jesteśmy na finalnym etapie pracy, jeżeli chodzi o same założenia tego modelu, tak jak mówiłem, zresztą też w rozmowie z panem redaktorem. Uważam, że jeżeli trybunał sprawiedliwości Unii Europejskiej w niektórych rozstrzygnięciach wysyła taki sygnał, że to należy do państw członkowskich, żeby, żeby tę sprawę uregulować. To my jako organ nadzoru finansowego, który z 1 strony odpowiada za stabilność, bezpieczeństwo sektora finansowego z drugiej za ochronę interesów, jego uczestników, no to my powinniśmy nie to jest nasza odpowiedzialność ustawowa, żeby takie prace prowadzić i żeby takie założenia takie modelu stworzyć pytanie.
Natomiast my większości większości rządzącej dzisiaj jest zainteresowanie takim rozwiązaniem ustawowym.
Co do tej kwestii wydaje mi się, że to, co mówiłem bankom, też było zupełnie jasne, to znaczy uważam, że zamiast prowadzi tego typu analizy należy podejmować te działania, które są w naszych lękach. I to widzimy tutaj muszę powiedzieć, że pan redaktor być może w sobocie też odnotował przedstawicieli sektora bankowego z spinkami w marynalce ugoda lepsza niż proces, więc cieszę się, że te to zostało maksymalizm zintensyfikowane. Uważam, że nawet, jeżeli my takie prace prowadzimy nad ustawą, a prowadzimy ja też jestem transparentny, nie będę mówił, że nie prowadzimy sytuacji, gdy prowadzimy, natomiast uważam, że kluczowe jest, żeby to nie wpłynęło na proces ugodowy, bo na ten moment nie ma lepszej alternatywy. I tak naprawdę nie ma innej alternatyw niż proces ugodowy. Więc.
Ale też rozumiem, że do wyborów ta ustawa się nie pojawi, no bo skoro do tej pory nie udało się znaleźć czy zainteresowania w tym obecnym parlamencie? No to chyba trudno się spodziewać w tym czasie, że do wyborów się to wyjaśni, więc zobaczmy też, jaki będzie wynik wyborów i po wyborach takie zainteresowanie będzie. To przejdźmy jeszcze do 1 tematu związanego z sopotę, bo przypomnijmy, rozmawiamy w trakcie Europejskiego Kongresu finansowego, minister Waldemar buda poinformował tutaj o tym, że komisja nadzoru finansowego zmieni do połowy czerwca rekomendację s wyjątkowo dla produktu, jakim będzie rządowy kredyt na 2% co to będzie za zmiana?
To znaczy pracujemy nad takim ogólnym ogólnym przeglądem rekomendacji s ta zmiana, o której mówił pan minister waldemat buda, jest jedną ze zmian, która się, która się wpisuje w ten przegląd? Chodzi o to, że w przypadku kredytu, które jest skonstruowany w ten sposób, że kredytobiorca uzyskuje. No istotne obniżenie kosztów tego kredytu i w perspektywie tego okresu dziesięcioletniego czy w praktyce 5+5 no ale w sumie 10 lat może zakładać, że koszt kredytu będzie istotnie niższy niż wynikający z warunków rynkowych czy z ogólnej oferty banków? No, żeby ten niższy koszt kredytu mógł zostać uwzględniony w przez banki przy udzielaniu tego rodzaju kredytów tego bezpiecznego kredytu 2%.
Czyli to będzie w jakiś sposób zwiększać zdolność kredytową?
Chcemy schoć chcemy stworzyć bankom możliwość łagodniejszego potraktowania tego typu kredytów, jeżeli chodzi o ocenę zdolności kredytową kredytowej w aspekcie w szczególności bufada na zmianę stopy procentowej. Chodzi o to, że ten kredyt jest skonsowany w taki sposób, że klient nie ponosi w okresie 5 lat i później kolejnych 5 ryzyka stopy procentowej, a co więcej ponosi istotnie niższy koszt obsługi kredytu, więc uważamy, że.
Musiał być takich zasobów gotówki. Jak w przypadku innych kredytów? No, zwłaszcza tych opartych o zmienność.
No, więc ważna, więc uważamy, że logika i konstrukcja tego produktu uzasadnia uwzględnienie tej specyfiki przy ocenie zdalności kredytowej przez banki i to, co robimy w rekomendacji s to stwarzamy taką fukę, że w przypadku kredytówwi związaneny z programami rządowymi programamiada, a w szczególności takimi programami, które właśnie redukują ryzyko stopy procentowej. Czy eliminują ryzyko stopy procentowej po stronie klienta i obniżają koszt, żeby to mogło być uwzględnione przy ocenie zdolności kredytowej. Oczywiście wiemy, że nie chodzi o to, żeby podejście do oceny zdolności kredytowej luzować nadmiernie no bo my stoimy na straży przede wszystkim tego, żeby te kredyty udzielane w sposób odpowiedzialny. Natomiast uważamy, że konstrukcja bezpiecznego kredytu 2% tego przygotowanego przez w ramach tego pakietu, że uzasadnia.
To stwarza jakąś przestrzeń dla tego, żeby te regulacje poluzować. To na koniec też rozmowy wróćmy, bo mówiłem o tym, że rozmawiamy w trakcie Europejskiego Kongresu finansowego czy ten temat frankowy to jest jakiś temat dominujący tych rozmów paneli dyskusyjnych? Czy niekoniecznie?
Na pewno to rozstrzygnięcie, którego się spodziewałem 15 czerwca. No trochę tak unosi się jak taka czarna chmuda nad dyskusją dotyczące sektora bankowego, ale mamy też inne tematy, mamy chociażby tematy związane z cyberbezpieczeństwem. Mamy tematy z zielonymi finansami, więc wydaje mi się, że, jakkolwiek ten temat jest obecny, to nie dominuje aż tak bardzo natomiast co też chciałem powiedzieć, jak już mam okazję, bo nim się do Europejskiego Kongresu finansowego. To uważam, że no to rzeczywiście jest bardzo dobre forum wymiany myśli i poglądów i tutaj zdarza się także w panelach czy w kuluatach dyskusje są gorącej i niekoniecznie się musimy co do wszystkiego zgadzać. Natomiast no to jest to jest wartość takiego spotkania, że spotykamy się w gronie przedstawicieli wielu środowisk i biznesu i sektora publicznego środowiska akademickich, więc wartość takiej dyskusji jest bardzo duża.
To była nasza rozmowa z jackiiem Jastrzębskim, szefem komisji nadzoru finansowego, z którym spotkaliśmy się kilka dni temu w trakcie Europejskiego Kongresu finansowego w Sopocie, a ten spodziewany wyrok cuo, o którym rozmawialiśmy, przypomnę, mamy poznać 15 czerwca, czyli w nadchodzący czwartek sędziowie odpowiedzą wtedy na pytanie. Czy w razie uznania, że dana umowa o kredyt walutowy była nieważna, to czy bank w takiej sytuacji może domagać się od klienta wynagrodzenia wynagrodzenia za korzystanie z jego kapitału, rzecznik generalny cue w lutym tego roku stwierdził, że bank nie ma takiego prawa, a czy sędziowie podzielą ten właśnie pogląd dla banków skrajnie niekorzystny, to wszystko wyjaśni się w czwartek, a to był piątkowy raport gospodarczy w radiu, to KFM podziękowania dla Michała Tomasika i Szymona baluty Tomasz setta do usłyszenia. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: RAPORT GOSPODARCZY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA