REKLAMA

Ukraińska kontrofensywa się zaczyna - trwa ekstremalnie trudna akcja ratunkowa w cieniu ostrzałów

Światopodgląd
Data emisji:
2023-06-09 15:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
12:06 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Światopodgląd Agnieszka Lichnerowicz. Serdecznie, zapraszamy państwa na Światopodgląd, który zaczniemy dziś jednak od sytuacji powodziowej na południu Ukrainy oraz sytuacji na froncie w obliczu inflacji doniesień w ostatnich dniach tak naprawdę od początku tygodnia, że zaczęła się ta długo wyczekiwana kontrfensywa, ale warto jednak zrozumieć, o co chodzi, czy rzeczywiście się zaczęła albo dlaczego te informacje się pojawiają, co jakiś czas i by te sytuacje lepiej zrozumieć, łączymy się teraz z płk. Piotrem Lewandowskim. Dzień dobry, panie pułkowniku.
Dzień dobry, pani redaktor, dzień dobry państwu.
Płk Lewandowski, jest pułkownikiem rezerwy obecnie związanym z centrum szkolenia wojsk obrony terytorialnej. Bardzo dziękuję za przyjęcie zaproszenia chciałam poprosić pana, byśmy jakoś spróbowali podsumować, to, co wiemy na temat skali zniszczeń, jeżeli chodzi o oczywiście budynki mieszkań przede wszystkim życie ludzi, zdrowie ludzi, budynki mieszkalne, ale też sytuację ekologiczną. No to, co potrafi pan tak też w oparciu o swoje doświadczenie powiedzieć ostatnie informacje mówią o zabitych o 13 osobach, które straciły życie tak po stronie, które jest pod kontrolą Ukrainy, jak i 8 z nich to jest po tej stronie kontrolowanej przez Rosjan Ukraińcy szacują, że udało im się w tej chwili ewakuować 3300 około osób w obwodach hersońskim i Mikołajewskim zalanych ma być około prawie już 50 miejscowości. Kilkanaście tysięcy miało ucierpieć wolontariusze z całej Ukrainy, oczywiście i służby organizują się w tej chwili by jechać na miejsce albo po prostu zbierać wsparcie dla tych ludzi, którzy albo musieli wyjechać z domu albo już ten dom wiadomo, że stracili. Nie wiem, jakby pan tak obrazowo, no właśnie w oparciu o pana doświadczenie podsumował skalę zniszczeń, to, co rozumiemy? To.
Znaczy akurat w oparciu o moje doświadczenie to bardziej mogę podsumować w zwania, jakie stoją przed służbami ukraińskimi. Proszę w ramach działania tych kryzysowych, dlatego że tu mamy w zasadzie ewenement, dlatego że akcja ratunkowa, która w przypadku klęsk żywiołowych zawsze jest ekstremalnie trudna połączona jest z wojną, czyli armia rosyjska wykorzystuje tą sytuację do prowadzenia ostrzaałów. W związku, z czym ratownicy Ukraińcy stoją przed wyzwaniem podwójnym, czyli zapobieganie skórtkom klęski i liczenie się z tym, że będą ostrzeliwani z lewego brzegu Dniepru. Stąd jak gdyby tutaj poziom wyzwań jest nieporównywalny z jakąkolwiek klęską, z jaką przechodzę schronnienia.
Ale nawet są doniesienia, że nawet samolotów trwa, że tak powiem bombardowani i ostrzaał.
Tak, ale federacja rosyjska nieprzerwałła działań bojowych z tego powodu oczywiście, a wręcz przeciwnie stara się to wykorzystać. Natomiast tutaj warto zerknąć na w zasadzie takie dywagacje i przypuszczenia, co było przyczyną samej klęski, dlatego, że jakby główna naracja jest, że Rosja nie wysadzili tamę. Powiem, że z perspektywy mojej takiej analizy czysto militarnej niekoniecznie, dlatego że Rosjanie spiętrzali wody od dłuższego czasu i podobny efekt mogli osiągnąć, gdyby po prostu otworzyli śluzy i mogli rejon zalać nie musieli tam wysadzać w powietrze, więc jest wysokie prawdopodobieństwo moim zdaniem, że doszło po prostu do awarii Taba była uszkodzona, ona była kilkakrotnie ostrzelana droga, która biegła przez tamę, a w zasadzie zaporę prawidłowo powinniśmy używać pojęcia. Miała poważne uszkodzenia. No jest też możliwość, że spiętrzenie wody było spowodowane tym, że nie działały systemy śluz i one mogły też tą to przełamanie wody spowodować tak czy inaczej wina jest po stronie Rosjan. Oni kontrolowali odli tame i oni byli za nią odpowiedzialni, więc tu ma to dr długoplanowe znaczenie. No natomiast też u ważny jest, na ile ma to wpływ na ofensywę ukraińską, o której pani rea.
Wspominawszy, tylko jeszcze dodam z tych ostatnich doniesień, że no są jakieś informacje o zsmicznych, badania, które wskazują, że miała miejsca jest eksplozja, oraz ukraiński służby. No publikują jakieś przechwycone nagranie, w którym Rosjanie mieli rosyjscy żołnierze potwierdzić, że to oni znaczy oni w tym nagraniu mówią, że to oni, a nie Ukraińcy te tamy wysadzili. To z kolei.
Tak z kolei za tym przemawia też moment, w którym doszło do przełamania tej zapory, dlatego że no termin zbieg się z terminem.
No właśnie.
Ukraińskich działań, które rozpoczęły się w szerszej skali z kolei to przemawiało, jakby za tym, że zrobiła to strona rosyjska. No natomiast tu jak gdyby jednak woda bardziej zalała lewy brzeg niż trawy i część stanowisko ogniowych rosyjskich znalazła się pod wodą woda też zgiodła polaminowe, które Rosjanie stawiali pracowi przez kilka miesięcy, ale to będzie też wyzwanie z kolei dla służb ratowniczych, ponieważ one się muszą liczyć z tym, że będą natykać się na gminy, które z sobą wzięła woda. Także mówię, tutaj skala zagrożeń i trudności jest znacznie większa niż w przypadku no mówiąc trochę w cudzysłowie zwykłych tego typu katastru. Natomiast sama sytuacja no wg informacji woda dzisiaj już zaczyna opadać i zapewne ustabilizuje się poziom wody wkrótce, natomiast problemem będzie mu i wszystkie zanieczyszczenia, które z tą wodą spłynęły, bo tu mówimy o tysiącach ton zanieczyszczeń w tym metali ciężkich, które się odpadają na dnie zapór i one zanieczyszczą bardzo cały obszar. Już pomijam, że rolnictwo na południu Ukrainy będzie przeżywało ciężki naprawdę ciężki kryzys.
A jeszcze, dopytując właśnie o tę kontrfensywę, gdyby mógł pan podsumować, tak jak rozumie, co co tam się dzieje? No bo w ostatnich szczególnie godzinach są jednak doniesienia o intensyfikacji walk, szczególnie w Zaporożu, ale też oczywiście w Doniecku m.in. w okolicach bachmutu. No i też o nie wiem, czy to jest spekulowanie, czy coś nam to pomaga lepiej zrozumieć, ale czytałam takie analizy, że jednak z perspektywy Rosjan wysadzenie tej zapory tamy. No miałoby taki korzystny skutek, że jednak zablokowało czy odebrało Ukraińcom no 1 drogę przez Dniepr, bo ona właśnie przez te zaporę wiodła przejścia na ten lewy kontrolowany przez Rosjan brzeg.
No akurat się z tym nie zgadzam forsowanie Dniepr prób przez zaporę byłoby sam samobójstwem po taki intensywnym ostrzałem 1 wąska droga nie zapewniłaby zdolności ofensywnych na szeroką skalę, więc akurat te analizy powiem, że uważam za chybione, natomiast armia ukraińska w mojej ocenie nie posiadała zdolności do przeprowadzenia forsowania przeszkody Wodnej, bo tak się to nazywa po wojskowemu do tego niezbędne są 2 rzeczy. Po pierwsze, przewaga w powietrzu w lotnictwie, żeby zapewnić sobie ochronę powietrzą obszaru i zdolność rażenia przeciwnika na drugim brzegu, a druga ciężkie mosty pontonowe, dlatego że po tych mostach musi przejeżdżać ciężki sprzęt. W tym czołgi Ukraina nie dysponuje obecnie zdolnościami wystarczającymi, żeby taką ofensywę przeprowadzić, natomiast na ile to zablokowało. Sądzę, że no powiedzmy w najlepszym wypadku na 2 miesiące po 2 miesiącach sytuacja może może być nawet korzystniejsza ze względu na układ potem cieków wodnych niż jest obecnie. Stąd mam wątpliwości, natomiast co do kontrofensywy co do kontrofensywy, co jest tak wiele mówi to, że Ukraina nałożyła całkowitą bańkę informacyjną i to niespotykaną od początku wojny tak tak odcięcie informacji jest na poziomie nawet podczas ofensywy pod hersoniem czy z kierunku charkowskiego ten poziom odcięcia od informacji nie miał miejsca, więc to jest pierwsza wskazówka, że dzieją się rzeczy kluczowe dla działań militarnych po stronie ukraińskiej. Po drugie, ilość informacji po stronie rosyjskiej, nawet przyjmując, że one są obarczone albo panicznymi nastrojami, albo odwrotnie propagandowymi. I tak wskazuje, że armia ukraińska podjęła działania w szerokiej skali, o czym świadczą też środki, które Ukraina wysłała do walki, dlatego że pojawiły się czołgi le opardy, są pewnością, wiemy wsparte transporterami msto 13 i pojawiły się bezcenne dla Ukrainy systemy przeciwlotnicze, a list te relatywnie blisko frontu, czyli Ukraina używa środków, które są dla nich bardzo cenne, i które z całą pewnością były przygotowywane właśnie do działań ofensywnych. No i samo wzmożenie aktywności ukraińskiej artylerii, ponieważ z z tych informacji, które dotarły to intensywność ostrzałów, była nieporównywalna z niczym, z czym Rosjanie mieli do tej pory do czynienia także świadczy to też o tym, że to artyleryjskie i rakietowe przygotowanie ataku po stronie ukraińskiej ruszyło. No i same działania, czyli uderzenie na Zaporożu na tokbak miejscowość dalej ataki na takim w takim pasie natarcia między dwu hedarem, a gjewką, czyli z tych 2 zgrupowań arminych rosyjskich, a to jest taki bardzo prawdopodobne miejsce uderzenia. No i wzbożenie naporu na flankach bachmutu. To są takie 3 pasy, których w tej chwili Ukraińcy rozpoczęli intensywne działania, to wszystko świadczy o tym, że rozpoczęła się tak naprawdę kolejna faza ofensywy. Ta zasadnicza właśnie.
A, czyli to rozumiem, że tak upraszczając, bo to jest bardzo ważne, że pan pułkownik niuansuje, ale upraszczając, jeżeli ta kontrafensywa kiedyś mielibyśmy ją ogłosić niejako i rozumiem, że ona się zaczyna. To to jednak byłoby w tych dniach tak w tym tygodniu.
Tak jeżeli, jeżeli zaofensywę potraktujemy samo bezpośrednie uderzenie wojsklądowych, jakich sił powietrznych Ukrainy, to tak to jest właśnie ten moment, bo ta ofensywa tak naprawdę ona miała fazę przygotowawczą, która trwa już od kilku tygodni, natomiast ten jej zasadniczy element, czyli to, co powszechnie nazywamy ofensywą, czyli ataki czołgów piechoty artylerii itd. właśnie jesteśmy tego świadkami.
Światopodgląd. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: ŚWIATOPODGLĄD

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA