REKLAMA

Jacek Jaśkowiak: "PiS zaliczył dwa knockdowny. Ale czujnym trzeba być przez 12 rund"

Wywiad Polityczny
Data emisji:
2023-06-09 17:20
Prowadzący:
Czas trwania:
13:31 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Druga część wywiadu politycznego Warszawa łączy się z Poznaniem i witamy w naszym poznańskim studiu prezydenta stolicy Wielkopolski Jacka jaszkowiaka. Dzień dobry, panie prezydencie, dzień dobry panu, dzień dobry państwu. Za tydzień w Poznaniu. Wiec koalicji Obywatelskiej, myślę, że niektórych zaskoczył Donald Tusk, że już po 4 czerwca organizuje kolejny wiec, ale najwidoczniej chce podtrzymać tę emocję i tę energię społeczną Obywatelską i polityczną. Panie prezydencie, na placu Wolności to ma być za tydzień w piątek osiemnastej, ile ludzi może się zmieścić na tym placu?
No sądzę, że z 5 6000, ale tak jak część.
500 000 nie będzie.
No spodziewaliśmy się w Warszawie też w pierwszym czasie tak ze 100 000 tak, natomiast potem lex Tusk spowodował zwiększenie zainteresowania, no i było około 500 000, nie wszyscy mogli się do tutaj Warszawy jednak udać dostać. W związku z tym Donald Tusk musi przyjechać też te miejsca spotkać się z tymi, którzy nie dojechali do Warszawy, bo nie mogli.
A czy może być tak, że w Poznaniu pojawią się wtedy problemy komunikacyjne, bo poznanie z mocno rozkopane, a w Warszawie do marszu mogli dołączać ludzie, którzy byli gdzieś tam w bocznych ulicach, a w Poznaniu to może być trochę utrudnione? Prawda.
Nie spojrzamy się tak naprawdę z tymi remontami w centrum jesteśmy na finiszu właściwie w tym roku one zostaną zakończone, także jest jeszcze jest trochę utrudnień, ale ci, co znają Poznań, co by poradzą. Zresztą ci spoza Poznania też wiedzą, jak się po powstaniu poruszać.
Ale jakby było zamiast 5 6000, czyli tylu, ile może się zmieścić na placu Wolności, np. 10 15 000 to dacie radę. To kolokwialnie mówiąc ogarnąć, czy może być kłopot wtedy?
No daliśmy radę ogarnąć tu w Warszawie, gdzie spodziewaliśmy się jednak mniej. I to było przewidziane miejsce po to jednak mniejszą liczbę uczestników i oczywiście nie wszyscy mogli pójść w tym marszu, bo wiele osób towarzyszyło tutaj jakby w uliczkach bocznych. Natomiast niezależnie od tego, ile będzie osób, na pewno to dobrze logistycznie rozwiążemy.
Panie prezydencie, pan lubi i ceni i pana pasją jest boks, to chciałbym zapytać, w jakiej rundzie jesteśmy między pojedynkiem na ringu między opozycją, a obozem władzy, bo wśród opozycji panuje takie przekonanie, że po marszu 4 czerwca PiS jest już na łopatkach, chociaż niektórzy ostrzegają, że to dopiero pierwsza runda może tam PiS się gdzieś tam słania po po tych linkach otaczających bokserski. Parkiet jeśli tak to się nazywa boks, a jak wg pana jest czy więcej ono właśnie rnk, czy PiS może się jeszcze mocno podnieść, bo może już go tam cudzą może już media publiczne wchodzą w kolejną fazę kampanii? Media rządowe, tak naprawdę może są już inne pomysły, jaką radę sportowo polityczną dałby pan kolegom z koalicji Obywatelskiej, na jakim etapie są i na co muszą się przygotować?
W boksie należy być czujnym przez 12 rund. I zawsze to się może skończyć nokautem. No na pewno pisy zaliczył w tej chwili 2 mocny nockdowny, tak 2 × poleciał na dyski, bo pierwszy raz to, gdy zobaczył skalę tego marszu i poziom już takiej irytacji społeczeństwa i jednocześnie też zjednoczenie opozycji poszliśmy w tym marszu. Razem to było też widoczny, a drugi taki mocny nockdown, kiedy drres poleciał na dyski, no to jest po tych decyzjach Sądu Najwyższego. No to jest sytuacja, w której minister spraw wewnętrznych wraca na ławę oskarżonych tak i to jest kompromitacja tak naprawdę i prezydenta tutaj nie zgadzam się absolutnie z przedmówczynią i kompromitacja tych urzędników tak myśli.
Że to też będzie oddziaływało. No na wyborców, że zobaczą, że w ławach rządowych są ludzie, którzy mają proces karny. Czy to uznają, że to jednak jest jakaś tam polityka odległe i nie.
Zauważą to pierwsze tak, jeżeli zaczną majstrować przy w tej chwili decyzji Sądu Okręgowego i będą próbowali na tych sędziów wpływać, będą próbowali w tym wszystkim jakimś dokonywać manipulacji i działań bezprawnych. No to będą za to rozliczeni tak i teraz mają do wyboru 2 wyjścia tak albo ci panowie wracają na nowo oskarżonych i mają problem wizerunkowy. Mogą oczywiście tylko zmian w rządzie, albo w tym zakresie majstrują i z tego będą rozliczeni tak, bo za te wszystkie przestępstwo, a niekonstytucji, to te osoby, które takie przestępstwa popełniły będą odkł odpowiadały.
Wracając jeszcze do marszu, które dokładnie za tydzień będą też zaroszone inne partie lewica Hołownia PSL czy na razie to jest tylko marsz Niemasz tylkoowiec koalicji Obywatelskiej?
To jest przede wszystkim spotkanie z liderem. O poscji już mówiłem na marszu, także takim liderem w osiemdziesiątym dziewiątym roku w tych pierwszych wyborach kontraktowych do zwycięstwa przez nokał poprowadził nas Lech wałes, ale nie był sam, bo towarzyszyli mu i Mazowiecki i Kuroń i Frasyniuk wiele innych mądrych ludzi. Pan gemek, natomiast dzisiaj Donaldowi towarzyszą liderzy opozycji, bo przecież był też i Adam Szłapka i Basia Nowacka i te formacie, które, których oni są szefami, ale też byli samorządowcy, bo był i Rafał trzaskowskila. Bulkiewicz tak, ale w marszu uczestniczyli również Jacek Sutryk, właściwie wszyscy samorządowcy.
I lider jest 1, ale potrzebuje wielu dobrych współpracowników równie silnych, tak znaczy może nie tak to trzebać. No właśnie go.
Wspierać i siłą rzeki jest to, gdy te poszczególne potoki tak naprawdę dołączają i tak jak cieszy się również z tej decyzji Szymona Hołowni kośniaka Kamysza, że oni też do tego marszu.
Wyłączyli, a nie obawia się pan, że, bo.
Droga jest dieta dowycięstwo.
Ale że oni, wspierając jak Tuska, mogą potem mieć niższe notowania w sondażach chce już trochę widać w sondażu najnowwszym dla TVN, że po prostu.
Ale to nie, dlatego, że wspiera to nie to dlatego to nie, dlatego że wspierają Tuska, to, dlatego że w tym zakresie społeczeństwo oczekuję 1 listy, wszyscy wiedzą, jakie są skutki metody bondta i teraz albo my widzimy polską rację stanu i nie godzimy się z rządem PiS u i tym, co ten rząd wycynie wyczynia. I co wyczynie Jarosław Kaczyński i w tym zakresie idziemy po zwycięstwo z silnym liderem albo w tym momencie próbujemy negocjować warunki, na których udzielimy wsparcia. No tak nie może po prostu być. Myślę, że ostatnio.
Siły ostatecznie Hołownia jakośniak zdecydują się na 1 listę. Czy powiedzą do końca? Nie.
No ja nie rozumiałem decyzji Szymona Hołowni, gdy on nie poparł Rafała Trzaskowskiego po tych po tej pierwszej turze wyborów. I to tłumaczyłem jakąś tam brakiem doświadczenia słabością. Mam nadzieję, że ten polityk również dojrzał i dzisiaj mamy konkretne cele i my musimy w tym zakresie myśleć o polskiej racji stanu, a nie o jakichś swoich ambicjach i licytować na jakich warunkach komu udzielę poparcia. I czy to mi się opłacić, czy opłacić się mojej formacji? Dzisiaj to się ma się opłacić Polsce i to jest głównym celem.
No właśnie głównym celem opozycji powinno być maksymalizowanie wyniku wyborczego, również, czego do Senatu, a dużo emocje ostatnio budzi pomysł Romana Giertycha, że wystartować z Poznania albo z okręgu podpoznańskiego? Jak pan prezydent myśli powinien wymuszać na koalicji Obywatelskiej na pakcie senackim tę decyzję, bo mało, kto się kwapi do tego, żeby go na właśnie na to miejsce w Poznaniu i chyba też poznaniacy nie za bardzo kwapił się do tego, żeby na niego zagłosować, a w tym okręgu bardzo popularna i wiele razy wybierana z dobrym wynikiem była senator.
Rotnicka.
To po pierwsze, pozwoli jest najbardziej liberalnym miastem w Polsce, ale powiat poznański też jest bardzo liberalny. I ja bardzo lubię i szanuje cenie giert. Hal znamy się, widziałem też szereg jego działań w ostatnich latach, natomiast no to jest polityk bardzo konserwatywny, czy on najbardziej pasuje. Tutaj no właśnie w takim miejscu, sądzę, że bardziej pasowałby w tych rejonach wschodnich, gdzie to niego konserwatyzm pewnie bardziej by pasował, ale to już jest kwestia odrębna. Natomiast z pewnością tym paktem senackim zajmuje się Zygmunt Frankiewicz, były prezydent Gliwic. I mam nadzieję tak, że będziemy mieli mało takich sytuacji, jak chociażby ten ta deklaracja Ryszarda Petru, bo musimy myśleć dzisiaj właśnie nie przez pryzmat jakiś swoich ambicji wyrywać się z jakimiś pomysłami, tylko szukać współpracy uzgadniać pewne rzeczy, a dopiero po tych UZ uzgodnieniach komunikować. Tu społeczeństwo.
Czyli apelowałby do obu panów, pan i do pana Giertycha i do pana Petru, żeby swoje aspiracje zgłaszali najpierw liderom po cichu, a nie przez media, bo to szkodzi całemu paktu sen senackickiemu i całej opozycji.
Co musi być uzgodnione? Ja, kiedy rozmawiam z panem Tuskiem, nie pytam się tak naprawdę czy ja będę miał jakieś poparcie w takich czy innych wyborach, tylko pytam się, co mogę zrobić, żebym mu pomóc. I dzisiaj tak, kiedy patrzymy przez polską rację stanu tego bym oczekiwał od wszystkich, którym zależy na zwycięstwie opozycji w następnych wyborach i i to jest w tym wszystkim kluczowe. Cieszę się, że ten marsz pokazał nie tylko siłę opozycji, pokazał, że to opozycja może wygrać te wybory, ale poszliśmy tam razem i nawet jeżeli są jakieś jeszcze drobne tarcia, to ja jestem przekonany, że do zwycięstwa prowadzi 1 droga wtedy, gdy idziemy razem i tego oczekuje jedno.
Społeczeństwo, panie prezydencie, mamy ostatnie 2 minuty, ale muszę zapytać o sprawy typowo poznańskie, bo gdy ogłosiliśmy, że będzie pan moim gościem i gościem radiatogefem naprawdę posypało się wiele maili, wiele informacji na Facebooku, o co mam pana zapytać i pewnie reportersko tym się zajmiemy, ale najpierw chciałbym zapytać o to, że są bardzo duże emocje wobec tego, że jak czytam od społeczników z Poznania, nie uwzględnił pan prezydent kilku tysięcy uwag, które do projektu nowego studium dla miasta Poznania wysłali poznaniacy do miejskiej pracowni urbanistycznej. Wszyscy są rozżaeni, no, że nie tak powinna wyglądać wyglądać rządzenie miastem przez Platformę Obywatelską, która właśnie obywatelskość ma w nazwie co się stało z tym studium, dlaczego pan wszystkie te uwagi właśnie kilka tysięcy wyrzucił do kosza.
Ale to jest wyrzucanie kilku tysięcy uwag, bo to są rozmowy, które trwają tak naprawdę od wielu miesięcy. Zdarza się, że są różne pomysły na różne elementy i w zakresie studium po pierwsze, jeszcze nie było decyzji Rady Miasta, bo to Rada Miasta będzie decydowała o tym, jak będzie wyglądało, ale.
Ponadać wszystkich pewno jest swoim sercem.
To jest to wiele lat pracy, tak naprawdę bardzo wielu osób to są również konsultacje i przecież też możliwe jest, że nie wiem, ta sama 1 osoba zgłosi 300 uwag tak i no w tym zakresie staramy się być w tym wszystkim pragmatycznie, bo tylko wsłuchujemy się w głos mieszkańców. I tutaj w tym zakresie tego nam nie można zarzucić i z 1 strony tak ja słyszę o uciążliwości remontów, ale z drugiej strony, gdy patrzę np. na jakąś radę osiedla Jeżyce, to są tam postulaty takich, a nie innych kolejnych inwestycji. I w tym zakresie.
Tutaj panie prezydencie, ważyć od tych słuchaczy z Poznania mam informację, że po prostu obawiają się o tereny zielone zielone takwanych rodów, które będą oddawane pod inwestycje deweloperskie, że to będzie tak.
Rozpoznania. Absolutnie nie jest one 800 ha ogródków działkowych i przewidujemy do relokacji 70 ha to są głównie pod system drogowy pod instytucje musimy mieć leczyć. Mamy również mamy również, panie redaktorzy, wiele głosów osób, które chciałyby otwarcia ogródków działkowych i zamianę na parki. Także teraz jest trzeba ważyć.
A po drugim weekendzie w poniedziałek po południu jest spotkanie, ale ponoć nie ma tam być udziału mieszkańców i dziennikarzy. Czy to się dać zmienić, żeby ten czynnik społeczny mógł brać udział w tych konsultacjach.
Ale proszę państwa, mi się naprawdę regularnie spotykamy. Ja się spotykam.
Czy na tym spotkaniu w poniedziałekmi?
Radami osiedli i ja nie mam takiego spotkania, w związku z tym nie wiem, o jakim spotkanie pan dyrektor teraz mówi.
Nieformalne spotkanie z prezesami wszystkich poznańskich rodów na ten temat prezydenta Jaśkowiak chce właśnie rozmawiać w poniedziałek taką mam tu informacji nie. No mam nadzieję, że.
Się nie spotykam z prezesemwiz, natomiast rozmawiamy z działkowcami i co więcej tak w zakresie tej relokacji, bo nie mówimy o likwidacji tylko relokacji pewnych ogródków działkowych. My to również ogadamy ze środowiskiem działkowców, także to wszystko jest. Proszę mi wierzyć o udało tym.
Życzymy mieszkańcom Poznania, bo jak wiemy, przy tym przy tym kryzysie klimatycznym zieleni jest bardzo ważne, panie prezydencie, bardzo dziękuję.
Terenów przybywa.
Oby, do usłyszenia.
To usłyszeli. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: WYWIAD POLITYCZNY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA