REKLAMA

Ukraina. "To jest etap przygotowawczy do kontrofensywy"

TOK360
Data emisji:
2023-06-09 18:20
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
09:40 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » TOK.
360 w okupowanej przez Rosjan miejscowości hoła prystań w obwodzie hersońskim, woda zaczyna stopniowo opadać i wracać do korytarz rzeki od kilku dni ukraińskie służby walczą ze skutkami po powodzi, która została wywołana po tym, jak najprawdopodobniej Rosjanie nie ma na to ostatecznych dowodów. Światowa opinia publiczna nie usłyszała jeszcze o nich, ale no chyba nie ma co do tego wątpliwości, że Rosjanie wysadzili tam w nowej kachowce, woda zalała okoliczne teren tereny nad Dnieprem. No i będę pytał teraz o sytuację powodziową Piotra andrusieczka korespondenta gazety wyborczej. Dzień dobry, witam w radiut KFM dobry wieczór. Jak jest stan na teraz czy ta kulminacja moment, w którym tej wody jest najwięcej, już mają ją za sobą mieszkańcy ratownicy? Jak to wygląda?
No rzeczywiście tak wszystko wskazuje na to, że ten już taki punkt kulminacyjne on minął. Natomiast oczywiście tej wody jeszcze no poniżej tej nowej kachówki jeszcze jest cały czas dużo w tych miejscach, które zostały zatopione. No i też no tutaj niestety pojawia się coraz więcej informacji, również o tym, że tych ofiar śmiertelnych, o których to wczoraj mówiono o tym, że jest ich co najmniej 9. No wszystko wskazuje na to, że niestety tych ludzi zginęło podczas po wysadzeniu właśnie tej tamy zapewne więcej, dlatego że też dzisiaj były takie informacje pojawiły się, że właśnie no płynących zwłokach Nur ten właśnie wody, więc trwa przede wszystkim akcja, to też oczy ewakucyjna. No to, co jest najgorsze w tej całej sytuacji, to jest to, że o ile, jakby na tym prawym brzegu dnie, które spod kontrolą Ukrainy, ta akcja ewakuacyjna rozpoczęła się praktycznie momentalnie. Czy kilka godzin po tym, jak tama została wysadzona, jak została wysadzona kochowska elektrownia wodna, to na lewym brzegu, który skontrolowany przez Rosjan o tej tej, a akcji jako takiej właśnie ewakucyjna i tak naprawdę no wciąż nie ma niektóre miejscowości. Wręcz są były zamykane przez rosyjskich żołnierzy, to znaczy ludzie, którzy tam, którzy znaleźli się pod tą wodą, jakby no im odcięto w zasadzie możliwość wydostania się z niektórych tych tych miejscowości, więc wiele osób też przynajmniej tak było jeszcze stanem na wczoraj. No siedziało po prostu na dachach swoich budynków, więc to jest główny problem też, jakby tutaj władze Kijowa starają się i apelowały te organizacje międzynarodowych po to, żeby właśnie wymóc na Rosji, jakby umożliwić, jakby stworzenie takiego humanitarnego korytarza, który można by wokółować tych ludzi, którzy obywateli Ukrainy, którzy przebywają pod rosyjską okupacją na tych zalanych terytorium.
Jak i w tej chwili już po paru dniach od eksplozji tamy mamy w Ukrainie krajobraz? Czytamy o tym, że z nurtem rzeki płyną różne przedmioty, że mamy do czynienia z zanieczyszczeniem środowiska, z jak dużymi rozmiarami katastrofy. W tej chwili mierzą się Ukraińcy?
Czy się trudno jest tak naprawdę te skutki jeszcze już teraz jakby te okresie, dlatego że no tu eksperci mówią o tych oczywiście krótkoterminowych o tych długoterminowych. I rzeczywiście to jest ogromny problem, jeżeli chodzi ekologię, tak naprawdę tu mamy kilka wymiarów, jakby tutaj tych problemów, no bo rzeczywiście no po pierwsze ludzie stracili swoje domy, to są to jest kolejna ileś tam tysięcy ludzi, którzy zostali zmuszeni dopuszczenia swoich domów, są ewakuowani, a ja przypomnę, że my mówimy o terytorium, które jest tak naprawdę przez przebieg linia frontu, czyli to i tak już to do tej tutaj powodzi, to było ogromny problem, dlatego że te miejsca są cały czas podstrzelałem. No i wczoraj np. ostrzelano właśnie Rosjanie ostrzeelali z artylerii punkt ewakuacyjny kilka osób zostało rannych, więc, jakby no to jest to jest po pierwsze, oczywiście skutki ekologiczne, one są nawet ciężko, jakby to całościowo teraz jakby to ujęcia. No ale chociażby to, że z tej elektrowni Wodnej no mniej, więc co najmniej 150 ton oleju maszynowego dostało się do dowody i ta woda się niesie oczywiście do morza czarnego, więc to nie jest tylko problem, jakby tego ekosystemu tam ze wzdłuż tego dniepró, jakby, ale właśnie jeszcze dalej dalej, czyli Wybrzeże morza czarnego ujście właśnie Dniepru, dlatego że oprócz tych, jakby zanieczyszczeń. To też jeszcze to morza czarnego trafi bardzo duża ilość wody słodkiej to też na pewno wpłynie na zmiany właśnie w tym w tym ekosysteie i to, że np. Mierzeja kiburska no stała się nagle wyspą, więc, jakby tutaj ryby śniętej oczywiście. No wszystkie takie te następstwa są widoczne, ale oczywiście jest też problemwiązany, też są ekologią w pewnej sensie, czyli chociażby chłodzenie za polskiej elektrowni atomowej. Póki co ona jest takim stabilnym stabilne sytuacji, ale jakby no do tego chłochodzenia była brana właśnie woda z tego zbiornika Kochowskiego. Dzisiaj ta woda ten stan, jakby w tym zbiorniku opadł na, tyle, że poniżej, jakby tej linii wg, wg której jakby można by, jakby tą wodę transportować do basenu wewnątrz elektrowni za pro elektrowni atomowej. Natomiast to wg papieru wg dokument dokumentacji, które podczas budowa jak trwa przygotowana podczas budowania tej elektrowni, a okazuje się, że miał tego, że woda opadła niżej. To jednak jeszcze udaje się dostarczać właśnie do tego basenu.
Chociaż dla takiego trwałego działania. Jak słyszymy od fachowców tej zaporskiej elektrowni, np. po zakończeniu wojny, gdyby miała znów zacząć produkować prąd, no to zbiornik kachowski musi istnieć, czyli tam musiałaby zostać odbudowana. To bardzo skomplikowane się wydaje.
Tak, oczywiście tu jest jakby tutaj już władza, jakby też ten operator, jakby tych elektrowni, bo to nie jedyna elektrownia wodna. Ja mówię o tej kachowskiej, jakby w Ukrainie, więc ten operator ukraińskiej już przygotowuje plany właśnie, co można zrobić już w tej sytuacji jeszcze bez odbudowy, są przewidziane różnego rodzaju działania. No, które być może, jakby będą w stanie trochę podwyższyć tam poziom wody w tym zbiorniku kachowskim.
Proszę powiedzieć, jak w tych warunkach wygląda ukraińska kontrofensywa, która jak wiemy, już trwa długo na to czekaliśmy nagle rozjadam się udało pokrzyżować te.
Plany.
To tutaj pytanie jest właśnie takie to znaczy ja do końca nie jestem w stanie określić teraz trzymamy do czynienia już z tą kontrofensywą, na taką dużą skalę moim zdaniem jeszcze nie to znaczy, że to jest to pewien etap przygotowawczy przygotowawczy do tej, jakby kontrfensywy, dlatego że prawdopodobnie jeszcze te takie siły podstawowe jakby, które wezmą bowiem udział, jeszcze nie zostały wykorzystane. Natomiast wobec wątpienia jest to takie etap, w którym jakby no trwa przygotowanie tak czy zwiady pojem, czy też właśnie, jakby sprawdzanie tych, jakby tych korytarzy, na ile się uda, jakby wybić Rosjan. No my teraz wiem to, co wiemy, bo tych informacji jest tak naprawdę bardzo mało i strona ukraińska w ogóle ograniczyła, jakby tutaj rozpowszechnie jakiekolwiek informacji właśnie z praktycznie z frontu, a więc wiemy, że mamy także, mamy działania aktywne działania bojowe na w Donbasie, czyli na Wschodzie Ukrainy i to jest tradycyjnie, to jest bachód, ale też w dijewka czy też trochę wyżej w obwodzie ługańskim. Natomiast to naciekawszym kierunkiem to zaporąski tam rzeczywiście od kilku dni praktycznie od tygodnia, no trwają trwają takie walki przez stronę ukraińską oficjalną, one są nazywane walkami o charakterze taktycznym i w dużej mierze pozycyjnym, ale z tych takich informacji, które się docierają, jakby z tych też sieci społecznościowych, czyli od samych żołnierzy, którzy tam są, jakby widać, że rzeczywiście Ukraińcy próbują forsować jak minimum tą pierwszą linię obrony rosyjskiej na południu Ukrainy, dlatego że tych linii z tych informacji wcześniejszych wiadomo, że jest co najmniej kilka.
Jakie znaczenie ma kolejna ogłoszona przez stany Zjednoczone przez tenagon transza pomocy dla walczącej Ukrainy wartej ponad 2 000 000 000 USD 2 000 000 100 000 000 rakiety do systemów Patriot i hołkę drony Puma i na naprowadzane laserem rakiety. Wiadomo, że to przez opóźnieniem, ale czy już ma jakieś Echa tego?
Myślę, że to jest bardzo ważne, dlatego że z punktu widzenia chociażby właśnie mieszkańców Kijowa innych dużych miast, dlatego, że to oznacza, że ukraińska obrona przeciwlotnicza, bo rzeczywiście ten pakiet zawiera przede wszystkim broń przeciwlotniczą rakiety właśnie do patriotów też systemy hołk, że to będzie wzmacniało obronę ukraińską obronę przeciwlotniczą w kolejnych miesiącach, dlatego że no są pewne obawy, że może się po to, że sytuacja z jesieni zimu ubiegłego roku to znaczy, że Rosjanie znowu będą próbowali atakować znisze system energetyczny Ukrainy. To była ciężka jesień ciężka zimą, która udało się przeżyć no i poza tym też no maj i początek czerwca był też bardzo cię ciężkie, zwłaszcza jeżeli chodzi o ataki rakietowej, ataki dronów, kami KDZ dla mieszkańców Kijowa, bo rzeczywiście tych ataków było bardzo wiele praktycznie. No co drugiej nocy, aby nawet czasami noc noc atakowano właśnie stolicę Ukrainy i te systemy obrony przeciwrodniczej zachodnie w tym również paty, od, który brał udział w maj, już po raz pierwszy w obronie właśnie Kijowa. No pokazały bardzo wysoką skuteczność.
Bardzo dziękuję. Zatem komentarz Piotr andrusieczka, korespondent gazety wyborczej, był razem z nami w podsumowaniu dnia, a za chwilę sprawy krajowe i kolejne rolnicze protesty trwające również dzisiaj w tej sprawie połączymy się z Aleksandrą ptaki glewską dziennik Arką działu ekonomicznego Rzeczpospolitej. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA