REKLAMA

"Ogromna strata różnorodności biologicznej". Pożary w Kanadzie to "skutki zmian klimatu"

TOK360
Data emisji:
2023-06-09 18:50
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
09:32 min.
Udostępnij:

Pożary w Kanadzie niosą za sobą konsekwencje dla wielu miejsc na świecie. Jakie są konsekwencji dla bioróżnorodności i ile zajmie odbudowa zniszczonych terenów? Sytuację skomentował prof. Zbigniew Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i ekspert Koalicji Klimatycznej.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » TOK 360 podsumowanie dnia w radiu tokfm w Stanach Zjednoczonych obowiązuje kod kasztanowy, czyli najwyższy kod, który oznacza stan zagrożenia powietrza, groźnej dla zdrowia. O tym, co dzieje się w tamtej części świata w tej chwili, bo w zasadzie może mówić o całym kontynencie, będę teraz rozmawiał z prof. Zbigniewem Karaczunem ze szkoły głównej gospodarstwa wiejskiego, ekspertem koalicji klimatycznej. Dzień dobry, witam radł, to kfem dzień dobry panu, dzień dobry państwu, to na początek powiedzmy o tych pożarach, które mamy w Kanadzie, jak one są duże. I jaki jest ich powód?
To są wielkie pożary, dlatego że ocenia się, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy spłonęło w Kanadzie ponad 3 000 000 ha lasu tych pożarów jest bardzo też dużo to jest ponad 400 pożarów w całym państwie. One występują w kilku regionach, także to jest rzeczywiście ogromny problem, no pewnie byśmy nie rozmawiali, gdyby to nie był tak duży duża katastrofa. Natomiast no przyczyn jest pewnie bardzo wiele, natomiast jedno z nich jest zapewne to, że skutki zmian klimatu powodują, że lasy są bardziej podatne na tego typu właśnie katastrofalne wydarzenia, jakim są to wielkie pożary.
Jeśli chodzi o skutki i o oddziaływanie tych kanadyjskich pożarów. To mamy do czynienia w Stanach Zjednoczonych, a nawet ta chmura dociera do Europy, jak duże są tutaj szkody.
A czy my patrzymy rzeczywiście dostrzegamy to ten skutek taki, które z naszego punktu widzenia, czyli zdrowia człowieka jest jakby najgroźniejsze i najlepiej widoczne, czyli te właśnie zapylenie powietrza, dlatego że proszę pamiętać, że płonące drewno płonące lasy emitują bardzo dużo ilości pyłów. I tu jest to główne zagrożenie, te pyły mogą zawierać także substancje, które są szkodliwe dla zdrowia, ale proszę pamiętać, że to jest także ogromny ogromna utrata różnorodności biologicznej, to znaczy o utrata starych lasów starych drzew, ale w tych pożarach ginie ogromna ilość równie zwierząt zarówno drobnych jak o wady, ale także płazów gadów ssaków. I to jest taka ogromna strata, która będzie bardzo trudna do odrobienia przez wiele wiele lat.
Ta chmura dotarła np. do nowego Jorku, gdzie w tej chwili mimo takiej pory roku, z którą smok nam się nie kojarzy. Mamy bardzo zanieczyszczone powietrze, skoro dotarła do nowego Jorku i skoro odszyty w Norwegii potwierdziły, że, że coś jest te z powietrzem nie tak to czy mówimy tutaj w ogóle o jakiejś takiej katastrofie, której nie mieliśmy wcześniej, na ile to jest nowa sytuacja?
To nie jest nowa sytuacja. Pragnę przypomnieć. No co prawda 4 lata i to tego nie pamiętamy, bo po drodze mieliśmy pandemię, a teraz wojnę w Ukrainie, ale proszę sobie, przypomnieć 2019 rok, koniec 2019 roku i te ogromne pożary w Australii, kiedy także spłonęło wówczas na tym kontynencie kilka milionów hektarów lasu, kiedy zginęło kilka milionów zwierząt i poniosło śmierć kilkadziesiąt osób. Nie mówię już o stratach materialnych, więc tego typu ogromne pożary zdarzają się coraz częściej i będą się niestety ze względu właśnie na skutki zmiany klimatu zdarzać coraz częściej one będą dotykały różne regiony różne państwa, bo to nie tylko właśnie Australia, a nie tylko Kanady, ale proszę pamiętać, Kalifornia i ogromne pożary w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych zeszły rok. Mieliśmy pożary w Hiszpanii w Grecji, więc tego typu niestety katastrofy się zdarzają i zdarza się będą coraz częściej.
Ile takich katastrof nasza planeta wytrzyma?
To znaczy ja powiem tak, znaczy planeta oczywiście.
Nasze planeta, tak gatunki na niej żyjącej czy wodzie.
Myślę, że życie, no sfera jako taka sobie poradzi, to znaczy bio przyroda jest naprawdę bardzo odporna, więc myślę, że tutaj to przyroda się odtworzy i jeżeli będzie miała spokój, jeżeli nie będzie tej presji człowieka, na te tereny po pożarach, no to ona się prędzej czy później odtworzy. Natomiast ja tak jak powiedziałem, no tracimy wraz z tymi pożarami, różnorodność biologiczną i to często tracimy się blisko, które są unikatowe, znaczy tracimy, możemy stracić ostatnie siedliska, ostatnie miejsca występowanie nisze ekologiczne wielu gatunków. I to będzie niepowatowa na stratę, znaczy jeszcze bardziej zubożymy to różnorodność biologiczną, którą już dzisiaj jest tak bardzo zagrożone, i o której mówimy tak naprawdę, że to jest to szóste wielkie wymieranie. Natomiast ja bym powiedział jeszcze 1 rzecz, o której, o której, jakby też wcześniej nie mówiliśmy. Proszę pamiętać, że tego typu wielkie pożary to także bardzo duża emisja dwutlenku węgla, bo z tych 3 000 000 ha węgiel, który był przez kilkadziesiąt czy kilkaset lat magazynowany rosnących tam roślinach w drewnie bardzo szybko jest ulatniane do powietrza. I to będzie jeszcze takie zjawisko takie sprzężenie zwrotne, które będzie przyspieszało ten negatywne, efekcie planniany będzie powodowało, że coraz trudniej nam będzie chronić klimat i powstrzymać te negatywne zmiany klimatu, który zmianę klimatu, które następuje.
Jakby długo będzie odbudowywał się ten leśny obszar, który w tej chwili spłonął, czy też nadal płonie czy powrót do tej naturalny taki powrót do tej różnorodności, który, którego jest w stanie dokonać po prostu sama. Matka natura, jeśli człowiek nie będzie przeszkadzał, jak wiele to jest lat?
Znaczy, to tutaj nie ma 1 prostej odpowiedzi, dlatego że natura jest bardzo ekspansywna. I jeżeli ten pożar przejdzie zniknie, to już pewnie w tym roku zaczną tam wchodzić rośliny pionierskie rosnąć różnego rodzaju czy gatunki. Natomiast no, jeżeli myślimy o takim klimaksowym, zbiorowisku, czyli takim zbiorowisku spełni wytworzonym pozostającym w tak z równowadze takiej dynamicznej równowadze ekologicznej. No to proszę pamiętać, że las to jest co najmniej 100 120 lat, więc to jest taka perspektywa, żebyśmy odtworzyli wszystkie procesy przyrodnicze, żebyśmy odtworzyli wszystkie niższe ekologiczne, które zostały tam z zniszczone, musimy myśleć w tej perspektywy właśnie 120.
Lat. Panie profesorze, a to jeszcze na koniec chciałem zapytać, czy my w obliczu takich katastrof jesteśmy bezradni, bo oczywiście człowiek ma wpływ na klimat i to on spowodował zmiany klimatu i po prostu no należałoby szanować planetę, ale to jest długofalowe i być może abstrakcyjne. Ale gdyby wybuchają takie pożary, czy my po prostu nie pozostaje nam nic innego, jak tylko bezradnie śledzić, to jak nam te pożary zjadają. Lasy?
Znaczy i tak nie znaczy i Stanach Zjednoczone w Kalifornii przez wiele lat były i są prowadzone do tej pory takie działania, które polegają na ekologii ognia, to znaczy są wypalane, co pewien czas prowadzone są takie szybkie pożary, które spalają po służb po to, żeby ten zapłon i ewentualny pożar nie był tak niebezpieczny. Tak nie rozp rozprzestrzeniał się szybko, jak obserwujemy, to w tej chwili w Kanadzie, natomiast z drugiej strony, jeżeli chcemy pozostawić przyrodę, samej sobie ta po to, żeby właśnie była dzika, żeby była różnorodna, żeby tam mogły występować te gatunki, które nie występują, jeżeli utrzymujemy parki, czy sztuczne tak naprawdę plantacje drzew, a nie rzeczywiste lasy, no to niestety takich katastrof nie da się uniknąć. No pożary zawsze występowały występować będą natomiast no i wbrew temu, co pan powiedział, ja liczę na to, że powstrzymanie zmian klimatu nie jest perspektywą jakoś taką umudną i niemożliwą i jednak powstrzymamy ten wzrost temperatury, no bo to tylko to będzie nam gwarantowało bezpieczeństwo, także w odniesieniu do tego bezpieczeństwa przed wielkimi pożarami.
W interesie nas wszystkich, jeśli nam się uda tą uczynić. Bardzo dziękuję. Prof. Zbigniew Karaczun ze szkoły głównej gospodarstwa wiejskiego był z nami już przed dziewiętnastą za minutę 19 i najnowsze informacje. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA