REKLAMA

Co obejrzeć podczas "Miesiąca Dumy"?

TOK360
Data emisji:
2023-06-09 19:10
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
10:22 min.
Udostępnij:

Zaprasza Wojciech Muzal i Patrycja Wanat - prowadząca Magazynu Filmowego „Do zobaczenia” w TOK FM.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » TOK.
360 podsumowanie dnia w radiu tokfm pora na stały punkt piątkowego TOK 360, czyli spotkanie z Patrycją wana, z którą już teraz się łączymy cześć Patrycja. Czy jeszcze jest dzień dobry na początek tego naszego spotkania, które taką mamy nadzieję z patycją. Myślę, że też tak by to określiła, to będzie to będą propozycje dla państwa inspiracje jakieś takie filmowe w czasie, gdy podczas długiego weekendu, czasami ich szukamy wypełnienie jakiegoś wolnego czasu atrakcyjnego wartościowego. No i zacznijmy może od miesiąca dumy, które, który ma swoje odzwierciedlenie. Także jeśli chodzi o ciekawe filmy.
Tak, no są takie 2 bardzo ciekawe propozycje w ogóle też państwu polecam naszą audycie sprzed o tygodnia, kiedy też o tych takich premierach internetowych państwu opowiadaliśmy. Jeśli ktoś nie ma ochoty, nie ma czasu, żeby być do kina, to dużo takich ciekawych propozycji i serialowych i filmowych pojawiło się w czerwcu na platformach streamingowych, ale tak świetnie, że zaczynasz od miesiąca dumy, bo czerwiec to jest właśnie ten czas, kiedy no wyrażamy Solidarność z osobami LGBT u w Polsce, a jak wiadomo jest to bardzo, zwłaszcza w Polsce jest to bardzo potrzebne, ale to też jest taki dość radosny miesiąc, jeśli chodzi właśnie o atmosferę, która na tych parada paradaach równości panuje za tydzień. Przypominam, że w Warszawie maszerujemy, ale no właśnie do brzegu do brzegu i do filmów przede wszystkim jutrzejszy też magazyn filmowy radiatokefem, poświęcam właśnie tym filmom związanym z tematami LGBT. U pojawiły się 2 bardzo ciekawe dokumenty nago maks taka seria wręcz dokumentów nago głośno dumnie i to jest dokument, w którym derfina deleti Agnieszka Mazanek, twórczynie reżyserki scenarzystki tej serii dokumentalnej wprowadzają nas w świat dragę burlewski bardzo szeroko rozumianego właśnie performensu kwirowego też na scenie jest dużo muzyki dużo cekinów piór wachlarzy. Dobra zabawa, no ale też za tą dobrą zabawą kryje się kryje się bardzo ważny przekaz, właśnie dumny dumy tego, kim jesteśmy padają, tam takie słowa, że jesteśmy u siebie po prostu wszyscy niezależnie od określenia tożsamości płciowej. Czy w ogóle bez określania jej no, a drugi film, który mnie absolutnie zachwycił, to jest film.
Przepraszam jeszcze, zostańmy na chwilę pierwszym, to jest też takie bardzo fajne spotkanie naszego wyobrażenia o takim statystycznym Kowalskim i kogoś, kto jest kto, jakby odkrywa sposób na to, żeby tak, żeby wyrazić siebie w końcu.
Tak tak no bardzo państwu polecam, bo ja no oglądając właśnie te kolejne odcinki na głośno dumnie, to odczułam taką moc taką siłę, że tak można, że no, że są ludzie, którzy mają taką po prostu wspaniałą i odwagę, ale też poczucie humoru, bo to też jest w drag bardzo ważne ich w górlecce. I nie mówimy tylko tutaj też o tym środowisku kurirowym, bo burleska przecież też jest bardzo ważne, jeśli chodzi o kobiece ciało, o to, że to ciało nie musi być idealne takie s footoshopa. Jak mówi jeden z bohaterów filmu, tylko żegr powstaje tak dokładnie z nałożonymi 10 filtrami, czy, że to ciało można pokazywać, można pokazywać w sposób fantastyczny też no taki seksualny erotyczny, więc no tak bardzo państwu gorąco polecam, bo to na pewno jest film, który i powie coś ważnego o Polsce i też poprawi nam humor, a no właśnie drugi ten film, który też jest takim taką pigułką siły i mocy i do tej pory nie mogę wyjść z wrażenia w ogóle po zobaczeniu tego filmu. To jest film pt. jesteśmy idealni i tutaj z kolei Marek Kozakiewicz, który również jutro będzie moim gościem po godzinie dziesiątej gorąco zapraszam Marek, który zresztą kiedyś zrobił taki film slajdent, lot też bardzo piękny też też o nim kiedyś opowiadaliśmy tokfm właśnie tym razem Marek Kozakiewicz przygląda się życiu młodych osób nibidny osób. Trans w Polsce. Nie wiem, czy pamiętasz opowiadaliśmy kiedyś o filmie Fanfik, który pojawił się też niedawno Netflixie, to jest film, gdzie główną rolę wciela się niesamowity. Ani.
Kilka tygodni tam.
Chyba tak tak tak tak to jest młody aktor model osoba niebinarna, no i właśnie alin został wyłoniony w takim wielkim castingu, którzy, który producenci twórcy filmu fan Fik zorganizowali w Polsce. Wyobraź sobie, że na ten casting zgłosiło się 300 młodych osób niebidarnych i trans 300 osób dla mnie to było jakieś takie ogromne w ogóle zaskoczenie. No i Marek wybrał ze swoją ekipą kilka pięcioro bohaterów i przygląda się ich życiu i to, co ci młodzi ludzie mówią, jak bardzo mają dojrzałe pojęcie o tym, kim są kim chcą być jak chcą być odbierani. To naprawdę robi ogromne wrażenie i ciągle mam takie poczucie, że to jest film raz, także dla młodych ludzi w Polsce, ale to jest przede wszystkim film dla rodziców i dla tych ludzi ze starszego pokolenia, którzy mają jakieś takie i to starszego pokolenia mówię też o osobie urodzonej w osiemdziesiątym trzecim roku. To, żeby nie było to nie chodzi mi o to ta przepaść pokoleniowa. Mam wrażenie jest bardzo bardzo duża, mimo wszystko i właśnie zderzenie się z młodymi ludźmi, którzy mają już zupełnie inne rzeczy w głowie, inne nie mają tych kalek, wszystkich wtłoczonych. No jest to naprawdę fantastyczny film z fantastycznymi bohaterami i bardzo gorąco polecam wszystkim.
I coś, co pozwala nam na świadome patrzenie na różne sprawy w społeczeństwie, no bo tak jak powiedziała się ta liczba, które straciły zaskoczeniem i dla mnie także jak usłyszałem, od ciebie przed chwilą liczba osób, które się zgłosiły na casting. To też pokazuje, że przecież ci ludzie praktycznie w naszej codzienności są tylko tylko z jakiegoś powodu nie mają głosu. Czy to muszą się upominać o tajgu o ten głos?
Tak tak w ogóle bardzo tam dużo było takich młodych osób, które przyjechały na casting, wiedząc o tym, że jeśli wygrają ten casting, to będą no po prostu szeroko rozpoznawalnymi osobami w Polsce i i a np. nie nie były w stanie zrobić kamień autu przed rodzicami albo przed najbliższym otoczeniem, więc to jest to też jest takie uderzające, że żyjemy jednak ciągle w społeczeństwie, w które, w, którym jakoś nie wiem. No właśnie wszyscy wymagają jakiegoś określenia się od nas, a osoby, które niekoniecznie chcą się określać, albo chcą się określać w jakiś inny sposób nie mają odwagi tego tego powiedzieć i to jest to jest nasza China. Tak to nie czują się bezpiecznie, ale to już no właśnie już tyle odsyłam państwa do.
Filmu właśnie propozycje nasze dzisiejsze chciałem ci jeszcze zapytać na koniec od krótki znaczy poprosić o krótki komentarz do nowej osoby na stanowisku dyrektora festiwalu w Gdyni, mianowicie to to jest dyrektorka Joanna Łapińska już w tej chwili krzesło jest gorące. I to pierwsza kobieta na tym stanowisku, jakbyś to skomentowała.
No ja akurat cieszę się bardzo z tego wyboru i mam nadzieję, że ten wybór trochę uspokoi, to wszystko, co się wokół festiwalu. Dzieje przynajmniej na te najbliższe 3 lata, bo na tyle kadencja została przyznana tutaj właśnie jo nie Łapińskiej, to znaczy każda kadencja po prostu, które trwa dyrektora festiwalu polskich filmów fabularnych w gdynino. Ja ona jest bardzo bardzo raz, że utalentowaną, ale bardzo też doświadczoną właśnie to słowo doświadczono, jeśli chodzi o festiwale osobą, bo to jest no dziewczyna, która i pracowała przy nowych horyzontach, przy pierwszych edycjach, później była dyrektorką programową festiwalu transatlantyk od jakiegoś czasu również tworzyła taką sekcję Gdynia indas, czyli właśnie na festiwalu polskich filmów fabularnych. Z, gdy nie, więc ona świetnie zna to środowisko wie, na czym ta praca polega i naprawdę mam nadzieję, że będą to będzie to kilka lat spokoju takiej kontynuacji tego co co toek kolankiewicz przez te ostatnie lata zrobił, no jak wiemy, to odwołanie tomkakulankiewicza czy skrócenie jego kadencji było bardzo nieładne. W ogóle do tego konkursu bardzo mało osób się zgłosiło ponoć tylko 2 jeszcze 1 poza Jarosław soku poza poza ja no i Joanna Łapińska jednogłośnie tutaj komisję przekonała i i została nominowana właśnie na nową dyrektorkę. Trzymam za nią kciuki za tydzień będzie w radził TOK FM będzie moją gościnią w magazynie filmowym za tydzień, więc myślę, że usłyszymy trochę więcej. Od.
Niej bardzo dziękuję Patrycja wanac o świecie filmu, jak zwykle w piątek u nas to 360 bardzo się dziękuję już tylko chwila kilka minut dzieli nas od piątkowej listy przeborjów Radia to. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA