REKLAMA

Dlaczego AfD nie lubi Polski?

Poranek Radia TOK FM - Weekend
Data emisji:
2023-06-10 08:00
Prowadzący:
Czas trwania:
10:08 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Poranek Radia toke.
Druga godzina sobotniego poranka Karolina Głowacka przy mikrofonie Michał Tomasik jest wydawcą programu realizuje Krzysztof Olesiewicz i na drugą godzinę państwa serdecznie. Zapraszamy porozmawiamy przed dziewiątą m.in. o podobno pisma takie plany ogłosić planów właśnie obniżenia wieku emerytalnego, a czemu nie 800 plus jakoś nie podbiło za bardzo sondaży. To może jeszcze obniżymy emerytury, może to coś da takie są przynajmniej informacje ze strony, że pisma takie plany przedstawić obietnice takie są informacje ze strony wyborczej bis, ale to za chwilę, bo teraz zajmiemy się Niemcami, jest zamieszanie wokół polityki efd, a lisy wajl to, która pochwaliła się bardzo dobrym wynikiem w sondażu dla swojej partii w sondażu przeprowadzonym we wschodnich Niemczech. Chcęk w tym, że doputowana do bundystagu, opisała te tereny jako Niemcy środkowe jest z nami teraz dr Agnieszka ładda konnev z niemieckiego Instytutu spraw polskich w darmsztad. Dzień dobry pani doktor.
Dzień dobry.
Po co była ta sugestia o niemcych Niemczech środkowych, o co tutaj chodzi?
To jest takie typowe zagranie tejpolityczni, ale w ogóle polityka partia ffd pokazującego, no na rewizjonizm tej partii na to, że nie zgadzają się z pewnymi faktami z historii. Ona oczywiście zasugerowała w ten sposób, że Niemcy wschodnie tereny byłej NRD to nie jest koniec Niemiec, tylko, że jeszcze coś jest bardziej na wschód. No siłą rzeczy wiemy, że bardziej na wschód co obecne tereny polskie. No i tak to trzeba rozumieć, że to była troszeczkę taka sugestia, że my dążymy jako AfD do tych wielkich dawnych Niemiec. To oczywiście to nie jest jakoś związane z szerokim programem AfD, że ja teraz państwu powiem, że od lat w programach partyjnych tej formacji można znaleźć takie takie jakieś dążenia ekspansji na wschód, ale takie granie słowem, żeby, żeby cały czas pokazywać, że my tu mamy inne większe ambicje, oczywiście pokazywać swoim wyborcom. No niestety w tej partii się zdarzają ze z ust tej polityk i innych można powiedzieć, że co jakiś czas, ktoś właśnie coś takiego rzuci w opinię publiczną.
No trudno mi sobie wyobrazić, żeby nawet w AfD jakieś były takie realne, myśli, żeby nie wiem czołgami teraz zdobywać zachodnie tereny polskie, więc rozumiem, że tutaj chodzi tutaj o takie podgrzewanie. Czy w mówienie o właśnie wielkich Niemczech tego typu rzeczach, że to jest takie granie do swojej bazy politycznej, ale jestem ciekawa, czy tego typu sugestie są potępiane przez pozostałą część strony nie pozostałą część sceny politycznej niemieckiej, no bo tego typu rzeczy. No to jest absolutne tabu, że tu nie tylko w niemieckiej polityce, jak u nas się komuś coś, czasem wymsknie, że Lwów no to może by jednak ewentualnie, no to przecież natychmiast jest ogromna reakcja. Jak to wygląda w Niemczech?
Znaczy na pewno to jest tak, że to są właśnie, to jest taka prowokacja, która no nie nie tak jak pani dyrektor wspomniała nie dąż do tego, że są plan tej zbrrujmy się idźmy na wschód, nawet ze strony tej partii absolutnie nie. Natomiast jak szukałam właśnie reakcji na tą wypowiedź, to muszę przyznać, że ciężko było coś znaleźć i wcale mnie to nie zdziwiło, ponieważ to jest to się wpisuje takie taką pozycję innych partii wobec AfD. Nie komentujmy, nie rozgrzebujmy nie wkładajmy kija w mrowisko.
Ignorujemy tak nie dajemy im.
Pola nie dajemy im pola tak, bo to jest to jest od kilku lat poważną problem. To jest partia zaświaadająca w Bundestagu, mająca składał posłów, to nie jest kanapowa zupełnie partia przecież to jest partia, która w związku z tym ma prawo do czasu antenowego. No formalnie do tego wszystkiego co partię zasiadaająca w Bundestagu, to znaczy, że wypada ich zapraszać na wszystkie imprezy polityczne i Niemcy od lat mają problem. Co z tym zrobić jest wiele instytucji mediów, które mimo tego mówią nie to nie jest partia demokratyczna nie będziemy tego robić, ale właśnie w takich przypadkach, kiedy jakiś polityk tej partii coś takiego powie. Jest taki takie takie porozumienie nie pisane wśród innych niemieckich polityków nie komentujmy, żeby, tym bardziej nie zmobilizować wyborców, żeby nie przysporzyć zwolenników. W związku z tym po prostu się Puszcza mimo uszu. Natomiast myślę, że bardzo ważne jest ta w ogóle, co wajdel powiedziała, rzucając to te hasło tak, co chciała też przekazać, że jej partia jest taka silna. I to jest coś, co tym bardziej niepokoi w Niemczech i powoduje właśnie, że niemiecka klasa polityczne ma problem, bo AfD bardzo zyskała w niektórych sondażach wręcz jest długą siłą polityczną, nie tylko w Niemczech wschodnich, gdzie jest pierwszą, ale po CDU nawet wyprzedzają, czasami o 1%owy SPD. I to jest wielki problem, dlatego też wielu niemieckich polityków, tym bardziej nie chce je zwolenników AfD napędzać.
I z czego wynika ta rosnąca siła MD.
No z kilku powodów po pierwsze ze słabości rządu obecnego z tego, że wieluborców jest niezadowolonych, że zmiany są niewystarczający, że jest inflacja, że jest problem gospodarczy. Jest nie czy to recesja, że związane są reformy energetyczne, które będą bardzo dużo kosztować przeciętnego Niemca w gospodarstwach domowych, to się odbije. Po drugie, AfD głosi hasła, które padają w związku z tym na podatny grunt Niemcy mówią i sprawiedliwości społeczne o tym, że AfD trafia do takich sfer uboższych, mniej faktycznie cierpią na re, tym bardziej. I tutaj AfD oczywiście rzuca hasło, że widni są migranci, a co też więcej tych migrantów znowu do Niemiec spływa, czyli tutaj znowu trafia to na podatny grunt, bo liczby liczby uchodźców imigrantów. Nie wiem czych rosną. No i wreszcie cała taka retoryka, którą AfD też to znamy z polskiego podwórka, nazywa ta cała lewackość, oni oni krytykują bardzo wyraźnie, to, że język niemiecki już bardzo mocno używa femniatywów, że są, że równość jest tym bardzo ważnym nie tylko hasłem, ale realizowanym postulatem AfD. Tutaj to krytykuje i też część konserwatywnych wyborców, która się trochę zagubiła w tym w tym w tej dążeniu do pregresywności sprzyja tej partii. I ostatnia kwestia sama partia się zmieniła. Tam nie ma już takich konfliktów, które są na wierzch wyciągane. W związku z tym taki przeciętny wyborca AfD może pomyśleć w sumie porządna partia oni się już tak nie kłócą i pozostali zaczynają się coraz bardziej kłócić. No ja FD taka weszła, że tego mesemu to nie jest już coś nowego i że nie wypada wywierać AfD.
Totalnie wrażenie, jakby pani opowiadała Konfederacji po prostu.
Dlatego dlatego właśnie to jest takie ciekawe. Ja tego właśnie kilka punktów, tak u wypukliłam, bo owszem, tak jest i też właśnie pytanie niemieckie co zrobić jak reagować, też jest nam znane, prawda z polskiego podwórka, tylko, że jakby AfD oczywiście jeszcze ma specyficzną sytuację, no bo jest w Niemczech i od tego zaczęłośmy naszą rozmowę z niemiecką historią. Pewne tematy są szczególnie traktowane wrażliwie i ze szczególną atencją w opinii publicznej, a wtedy sobie z nas lepiej poczyna, to ta wypowiedź wpisuje się takie wypowiedzi, jak jakieś teksty w ich sprzyjającym ich czasopismom czasopismach, że to Polska też była winne ii wojny światowej. Takie rzeczy też padały w ostatnich miesiącach, w związku z tym tutaj na pewno na pewno ta partia no przekracza wiele czerwonych lin myślę, że z obecną falą migracyjną nową może przyjść tak Niemcy mówią będzie, tym bardziej niebezpieczna.
A mogą wejść do rządu po następnych na.
Razie wszyscy absolutnie absolutnie absolutnie mówią, że nie, że na federacji i na irlandach wyklucza się to kompletnie, ale to wiadomo jak to jest, jeżeli ta partia jest coraz bardziej takim mysemem, kto wie, co będzie, no może nie w kolejnych wyborach, ale jeszcze kolejnych na razie wszyscy absolutnie to wykluczają.
No tak zawsze garniturek można dokładnie wyprasować pewne rzeczy schować się już dostanie do rządu. To no nic niepokojące to wszystko szczególnie w tych porównaniach jakoś, jeśli mogę sobie pozwolić na te taki komentarz, pani dr Agnieszka Łada jako nv o niemiecki Instytut spraw polskich w darusz tat była z nami. Dziękuję bardzo, spokojnie tosma 16 skrót informacji. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK RADIA TOK FM - WEEKEND - KAROLINA GŁOWACKA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA