REKLAMA

Jak dbać o równość w firmie?

Raport Gospodarczy
Data emisji:
2023-07-11 14:40
Prowadzący:
Czas trwania:
11:13 min.
Udostępnij:

Rozmawiamy o nagrodzie "Równowaga" z członkinią kapituły konkursu dr Henryką Bochniarz, przewodnicząca rady głównej Konfederacji Lewiatan.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Raport gospodarczy to jest dobry moment, by rozpocząć raport gospodarczy. W radiu tokfm. 14. 44 Maciej Głogowski dzień dobry. W tym raporcie gospodarczym już za chwilę, mam nadzieję, interesującym temacie równości w firmach. Szczegóły za chwilę, a wcześniej krótki przegląd informacji rynkowychowych. Tych, które tradycyjnie o tej porze w raporcie gospodarczym pojawiają się tak, by ci, którzy nie śledzą, a lubią wiedzieć, mają okazję? Słuchać? Wiedzieli na pewno ci z państwa, co dzieje się na rynku w tej chwili. Euro 4 zł, 45 gr, dolar 4 zł i około 6 gr, frank 4 59, pkt. 5 złotych i groszy 23 nieco. Giełdzie papierów wartościowych w Warszawie. Czemu nie można? To też jest dobry moment, dobry, no dobry. Oczywiście. Sesja powoli, powoli będzie dobiegała końca. No jeszcze mamy nieco ponad 2 godziny, a na tę chwilę możemy powiedzieć sobie, że WiK 20. jest na plusie, 60. zyskuje ma w okolicach 2 1000. 50 punktów i właściwie od początku dzisiejszych notowań Indeks WiK 20 jest powyżej poziomu wczorajszego zamknięcia. To jest pierwsze informacja. Indeks szerokiego rynku WiK. Także na półprocentowym plusie, najwyższe obroty w tej chwili na akcjach PKN Orlen, potem KGHM. I PKA tak, jak sobie patrzy na statystykę tego, co dzieje się na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie? Kalendarium wydarzeń makroekonomicznych. Dziś dla nas, powiedzmy z odpoczynkiem i chwilą oddechu. Ale to nie oznacza, że w tym tygodniu nie będzie jeszcze publikacji danych, na które warto będzie zwrócić uwagę. Możemy jeszcze do tego tematu powrócić, ale tak jak mówiłem, dziś mamy trochę oddechu od statystyki. To jest raport gospodarczy Radia, tokafem jest 14, 46.
Raport gospodarczy.
A gościem raportu gospodarczego jest dziś pani dr Henryka Bochniarz dzień dobry, dzień dobry, założycielka, przewodnicząca rady głównej, założycielka przecinek, teraz przewodnicząca rady głównej Konfederacji Lewiatan dzień dobry raz jeszcze i członkini kapituły nagrody równowaga, równowaga.
Myślę, że to jest takie bardzo.
To jest konkurs.
Przypomnę, to jest konkurs, który organizują. 3. jakby myślę, dość znaczące siły, czyli Stowarzyszenie Kongres kobiet, Fundacja Dominiki Kulczyk, no i właśnie Konfederacja Lewiatan.
Radiotokochmon jest partnerem.
Radio to jest partnerem i myślę, że to jest takie troszkę inne podejście do kwestii równości? Tak, bo oni jest sporo. Wiemy, że w tej chwili Unia wprowadza 3 nowe dyrektywy dotyczące. Właśnie równości. To jest kwestia kwot w zarządach, to jest kwestia urlopów ojcowskich. I zapomniałam, tą trzecią, ale na sobie przypomnę natomiast, ale.
Już i te 2 są ważne.
Tak chętnie są ważne? Nie. I dotyczący równości, płac. I w związku z tym, no my z 1. strony chcemy się jakby wpisać w ten kierunek, ale nie chcemy tak robić na takiej, że po prostu wręczamy komuś certyfikat, tak, by się zgłoszą, że tak, my jesteśmy firmą, która tutaj daje równe warunki rozwoju kobietom i mężczyznom, tylko bardzo chcemy, żeby to był taki edukacyjny proces, bo większość firm uznając, że równość jest ważna, nie bardzo wie, w jaki sposób można ją wprowadzać.
A nie mogła pani wrażenia? To nie będzie chwila o konkursie, tylko o samym takim podejściu do tego, że i też proszę zobaczyć, bo to nie jest krytyczna uwaga, jeśli pani o tak odbierze, ale myślę, że nie, że nie, że tak, ale że to trochę jest w nasza wina i wasza, i może nasza w mediach, bo myśmy pamięta pani, spotykali się w to wielokrotnie, także TOK FM, ale pani w różnych miejscach, bo rozmawiać, równości i gdy była rozmowa o równości i kobietach, to zazwyczaj rozmawialiśmy o parytecie. W zarządach i radach nadzorczych są Super raportty na ten temat, zresztą ja je też zawsze śledzę, bo wydaje mi się, że to jest jakaś, jakiś wycinek naszej rzeczywistości. Informacji, a w tym konkursie, jeśli dobrze rozumiem, chcecie wziąć pod uwagę różne rzeczy? Nie tylko to, czy kobiety kierują, bo to jest bardzo ważne, ale wydaje mi się, że to, że musimy to jakby rozszerzyć i powiedzieć, to nie tylko o to chodzi, to jest nie o to Super ważne, ale to.
Tylko, że nie jest ważne, nie jest najważniejsze, ale jest ważne, bo te badania, o których, na które pan się redaktor tutaj powołuje? Też to mówią, że tam, gdzie właśnie jest ta 1/3 kobiet w zarządach? Że te warunki dla równości są dużo lepsze niż firma, które są zdominowane, jeśli chodzi o organy zarządcze. Przez mężczyzn. Więc to jest jeden z elementów, natomiast w konkursie tam jest takich 5 wydzielonych obszarów i my prosimy firmy, żeby one starały się odpowiedzieć na te pytania i to też im pokazuje, że właśnie to są te kwestie, na których powinny się skupić. To jest kwestia.
Polityki.
Równości, właśnie polityki, prawda czy właśnie są? Jest polityka. Kwot np. Za rządach, ale jest kwestia właśnie równości, płac czy jak one są mierzone? Czy rzeczywiście tego się pilnuje? To jest kwestia zdrowia? To jest zupełnie nowy element, a uważam, że bardzo ważny. Dlatego, że to wykluczenie z kobiet z powodu menspulacyjnego cyklu czy menopauzy jest absolutnie już też udowodnione, więc musimy też o to pytać. To jest kwestia równowagi między pracą a domem i wtedy pytamy właśnie, jak wyglądają, jak wygląda ten podział obowiązków i również np. Jaki procent mężczyzn bierze udział w urlopach taerzyńskich? Tak, które w Polsce ciągle są jeszcze nowością. No i wreszcie jest kwestia szkoleń. Tak, na ile firma oferuje możliwość rozwoju właśnie poprzez różnego typu.
Uwaga dostępu do tego.
Dostępu.
I teraz to jest ważne przy okazji konkursu, bo w konkursie, jak rozumiem firmy podzielona na kategoria zatrudniająca do 100 czy powyżej 100 osób będą oceniana właśnie z działań czy prowadzonych działań w tych 5 obszarach. I teraz wrócę jeszcze do tej mojej. Umówmy się zaczepki, czyli bo ktoś mógłby zresztą potraktować, że chciałbym odwrócić tę historię i powiedzieć, że te kobiety w zarządach nie są ważne? Wręcz przeciwnie, ale rozumiem, że wszystko to, co robiliśmy przez lata, mówiąc o tej równości, zaczynając od kobiet. W na kierowniczych stanowiskach, zarządach, radach nadzorczych i menadżerskich, jest istotne także dlatego także po to realizować te 5 obszarów. Także bez tego równości po kolei w tych obszarach się nie przygotować.
Tak, a niestety mamy taką sytuację. Że to spojrzenie na równość, jeżeli pytamy mężczyzn, czy kobiety i mężczyźni mają firmie równe warunki? Prawda to 70% mężczyzn? Prawda? Tak? Oczywiście, a 70% kobiet mówi nie, więc widać, że nawet ten stan wiedzy, świadomości jest tutaj dokładnie podzielony, więc my musimy doprowadzić do tego, żeby było większe zrozumienie po stronie mężczyzn. Co to oznacza? Ta równość, prawda, a po stronie kobiet szukanie sposobów na to, żeby rzeczywiście ta równość była realizowana faktycznie, a nie tylko. Ja się bardzo boję, bo teraz mamy cały ten wielki program SG, prawda, jest masa tutaj propagandy, żeby nie okazało się, że mamy pięk, raporty i bardzo ładne zapisy.
Te firmy są zrównoważone.
Dokładnie? A tak na końcu się okaże, że to właśnie jest tylko i wyłącznie? Tak powiem właśnie piar, a nie a nie to, co się w firmie tak faktycznie dzieje, przy czym to, co pan wspomniał tutaj, że my kierujemy też ten program do małych firm, bo np. Te dyrektywy unijne, one najczęściej mówią o firmach powyżej 250 zatrudnionych, my wiemy jakaś struktura polskiej gospodarki i wiemy, że w tych małych firmach rodzinnych tamta wiedza na temat równości jest bardzo ograniczona, więc chodzi nam o to, żeby po prostu dać mentorki mentorów do tych firm, pomóc firmom zidentyfikować problem i szukać rozwiązania na skalę tej firmy.
No i ponieważ pani jest członkinią kapituły nagrody równowaga, a my jako radio, partery medialne, to wydaje mi się, że to jeszcze i ja mogę trochę powątpić, bo to będzie dobre miejsce? Czy to jest także w pani przekonaniu bez takich konkursów, które mogą być motywujące, czy mogą pokazywać dobre przykłady, w Polsce będzie nam dużo trudniej odrobić tę lekcję czy nadrobić te zaległości, które mamy w poczuciu równowagi, w stosowaniu takiej polityki, w podstawowych sprawach jak płacę, podejście do zdrowia, równowagi między pracą a domem czy szansami rozwojowym. Że bez takich konkursów to się będzie tylko trudniejsze.
Ja myślę, że najbardziej w kierunku takim, że tak wprowadzane są dyrektywy i wtedy mówimy my jesteśmy nieprzygotowani, wobec tego odkładamy, odkładamy, to aż będziemy gotowi, tylko nie wiadomo, kiedy będziemy gotowi i w związku z tym trzeba zrobić wszystko, żeby znaleźć zrozumienie dla tego tematu, pomóc firmom to wprowadzić i raczej nagradzać. Niż karać? Tak, bo uważam, że to jest dużo bardziej skuteczna metoda, żeby rzeczywiście to zadziałało i stąd też uważam, że ten konkurs, w odróżnieniu od wielu innych, które przecież funkcjonują i też nie będą, bo ja tutaj nie chcę tego absolutnie podważać, ale on właśnie przez to, że ma te elementy edukacyjne i że nam zależy przez na tym, żeby mieć partnerów, tych firmach, żeby je nauczyć, zrozumienia tego, jak ta równość jest ważna i jakie daje dobre efekty, to się przekłada wszystko na konkretne pieniądze, które przy lepszym wykorzystaniu właśnie kobiet. Na pewno firmy mogą uzyskać. Tak już, niezależnie, tutaj nie ma mowy o ideologii, tylko tu jest mowa po prostu o rachunku ekonomiczny.
Zgłoszenia można wysłać do 31 lipca. Efektem będzie wybór prokobiece i firmy. Roku tak do udziału zaprrosznieni są pracodawcy z i prywatnie i administracja, samorządy. Trzeci sektor.
Równość jest ważna w każdej sferze naszego życia i cały ten program, on będzie jakby bardzo promowany w czasie Kongresu kobiet. Drugi 3 września w Poznaniu. Natomiast wręczenie już tych nagród nastąpi na europejskim forum nowych idei, czyli 11. 13 października w Sopocie.
A zgłoszenia przypomnę do końca lipca. Pani Henryka Bochniarz, założycielka, dziś przewodnicząca rady głównej Konfederacji Lewiatan, członkini kapituły nagrody równowaga, była gościem raportu gospodarczego. Bardzo dziękuję.
Dzięki bardzo.
I kończymy to wydanie raportu gospodarczego. Zbliża się godzina 15. o 15. Informacje po informacjach Agnieszka Lichnerowicz i judycja. Światopogląd? Ja bardzo dziękuję. Maciej Głogowski do usłysz. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: RAPORT GOSPODARCZY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Black Weeks w TOK FM Premium to 60% zniżki na wszystkie pakiety. Podcasty i Radio TOK FM bez reklam w najniższej cenie w roku! Poznaj nowy pakiet "RAZEM" dla 3 osób.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA