REKLAMA

Ekwador. Do niedawna bezpieczna przystań regionu, dziś zagrożona przez potentatów kokainy

Weekendowy Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-08-13 07:20
Prowadzący:
Czas trwania:
15:56 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » siódma 21. Filip kakurz jest z nami. Magdalena Szkwarek, latyna amerykanistka, tłumaczka dzień dobry dzień dobry o Ekwadorze będziemy mówić o państwie, które jeszcze z 57 lat temu stanowiło taką enklawę bezpieczeństwa dla mieszkańców i dla turystów. To było jedno ze spokojniejszych i stabilnniejszych państw Ameryki Południowej, ale ale to było kilka lat temu. W tym momencie od kilkudziesięciu godzin w Ekwadorze obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzone decyzją prezydenta giermolaso, a bezpośrednim powodem jego wprowadzenia było zabójstwo jednego z kandydatów na prezydenta. 10 sierpnia. Fernando viadi sensjo zginął zastrzelone, gdy opuszczał swój wiec w stolicy kraju kito. Wybory prezydenckie Ekwadorze są planowane na 20 sierpnia. I zanim przejdziemy do okoliczności zabójstwa viadisensjo, no to chciałbym zapytać, czy w obliczu wydarzeń kończącego się tygodnia nie zapadła decyzja o ich przełożeniu.
Nie prezydent, na który znaczy człowiek, który pełni funkcję prezydenta jeszcze, czyli gier molasko, podjął decyzję. Że będzie kalendarz wyborczy przebiegał tak jak do tej pory, to znaczy w obliczu zabójstwa jednego z kandydatów. Nie możemy, jak mówił giermolaso i poddawać się. Demokracja musi trwać i to, że odbędą się wybory, będzie takim takim taką oznaką, takim sygnałem, że demokracja ma się dobrze i że należy w stronę demokracji podążać. Więc kalendarz wyborczy nie został zawieszony. Natomiast tak jak pan powiedział, został wprowadzony stan wyjątkowy. No i trzydniowa żałoba.
I ten stan wyjątkowy w takiej sytuacji, co oznacza.
Stan wyjątkowy? W tej chwili oznacza to, że mobilizuje się, znaczy już zmobilizowano więcej jednostek policji, więcej jednostek wojska, policja znaczy, zawieszone są niektóre prawa obywatelskie, czyli policja i wojsko. Może wejść do domu każdego, jeżeli ma takie podejrzenie, że działa jakaś, prowadzona jest działalność nielegalna, może zatrzymać obywateli. No właśnie, z każdego błahego powodu. Natomiast nie oznacza to, że będą przełożone wybory.
Doprecyzujmy jeszcze, jakby mogła pani wyjaśnić to, co powiedziała pani w pierwszym pytaniu, to znaczy, że girmo lasu pełni w tym momencie funkcję prezydenta.
Znaczy tak giermo lasu. Został wybrany prezydentem 2 lata temu i pełnił ten urząd. Do właściwie do tego roku, kiedy zostały mu postawione zarzuty, czy właśnie chciano postawić zarzuty korupcyjne i groził, groził mu proces impgmentu. Wobec tego zagrożenia germuo laso postanowił rozwiązać parlament i zwołać wcześniejsze wybory. Konstytucja Ekwadoru daje prezydentowi takie uprawnienia do tego, żeby w obliczu jakiegoś kryzysu jakiś niepokojów właśnie móc rozwiązać parlament, w związku z tym rozwiązał parlament, no jest teraz prezydentem, ale no tylko urzędującym. Do tego momentu, kiedy odbędą się wybory, kiedy zostanie wyłoniony nowy prezydent, ale uwaga, nie są to takie przedwczesne wybory, że nam się wydaje, że będą, że potem osoba, która zostanie wybrana, będzie kolejne 4 czy 5 lat? W zależności od kadencji w danym kraju. Urzędować? Tutaj te wybory oznaczają tylko tyle, że zostanie powołany nowy prezydent, znaczy wybrane, nowy prezydent zostanie powołany, nowy parlament czy wybrany, bo też się wybiera w wyborach parlamentarzystów. Tylko do tego momentu, do którego trwałaby ta kadencja, czyli do 2025 roku, ta czteroletnią kadencję. Laso został wybrany. W tej chwili, no rozwiązał parlament i osoba, która zostanie prezydentem, będzie tylko rządziła do 2025 roku, bo zgodnie z kalendarzem wyborczym w 2025 roku powinny się odbyć nowe wybory. Czyli.
Stawka wydaje się relatywnie niska, co trochę być może. Zmienia obraz tego, dlaczego w Fernand viadisensjo zginął? Jakie są pierwsze ustalenia? Czy może podejrzenia dotyczące tego, kto i dlaczego zabił kandydata, bo bezpośredni napastnik zginął w trakcie. Wymiana ognia, ale były też już pierwsze aresztowania.
Tak, fernandowi i resens to trzeba pamiętać, jest czy był. Nie tylko politykiem, ale był przede wszystkim dziennikarzem śledczym, ponad 20 lat prowadził różne dochodzenia, badał sprawy powiązań korupcyjnych między znaczy powiązań korupcyjnych w wysokich na wysokich szczeblach władzy, też powiązania między rozmaitymi grupami przestępczymi czy kartelami narkotykowymi z politykami też na różnych szczeblach. Więc przez te 20 lat pracy na pewno. No miał wielu wrogów. Trzeba też przypomnieć, że był skonfliktowany z poprzednim prezydentem Ekwadoru rafajem koreon deelgadu, któremu też zarzucił łapówkarstwo. Natomiast ustalenia, które no te wstępne ustalenia, które się podaje, są takie, że fernandor i jowisencjo został zastrzelony przez został zastrzelony przez Kolumbijczyka, ale prawdopodobnie ten Kolumbijczyk, który strzelał. Ci, którzy zostali zatrzymani, byli właściwie, mieli innych mocodawców. Znaczy mówi się o grupach przestępczych, grupach terrorystycznych powiązanych z karttelami narkotykowymi w Meksyku. I tu się podaje właśnie jako możliwych tych inspiratorów zabójstwa, właśnie handlarzy narkotyków, którym Fernando o wyjawisencji o. Wypowiedział wojnę już podczas swojej kampanii, był bardzo taki radykalny w tych swoich obietnicach wyborczych. Obiecywał, że ukróci działalność tej gangów na terenie Ekwadoru, że wprowadzi surowe prawo, że buduje specjalne więzienie dla tych ludzi, którzy, którzy no zagrażają bezpieczeństwu państwa. W związku z tym, no był takie bardzo radykalne, aczkolwiek sondażże wyborcze nie dawały mu zwycięstwa ani w pierwszej, ani w drugiej turze wyborów. Natomiast był bardzo taki konsekwentny, też w tym co, co mówił i co robił bardzo często, bezpośrednio zwracał się też do przedstawicieli narkotykowych czy do personalnie do przywódców narkotykowych, że zajmie się nimi po nimi po wygranych wyborach.
Ale w takiej sytuacji, skoro nie miał za bardzo szans na wygraną? No to bardziej sygnał ze strony karteli, że? No właśnie? Czy wyjawi sensje bółg, gdzieś szczególnie niebezpieczne dla karteli i dlatego został zastrzelany? Czy to jest sygnał, że gangi w tym momencie rządzą Ekwadorem? To znaczy to jest przejaw słabości czy siłę zamachowców.
Niestety, od kilku lat mamy do czynienia z takim może jeszcze nieformalnym, ale przejmowaniem władzy przez kartele narkotykowe w różnych częściach Ekwadoru. Pernado i ewisencjo nie jest pierwszym politykiem, który zginął w Ekwadorze. Podczas tej kampanii wyborczej. Mieliśmy do czynienia z zabójstwami burmistrzów na tym niższym poziomie, zabijano czy zastraszany rozmaitych lokalnych polityków. Jest to coś nowego. W Ekwadorze znaczy Ekwador. W tej chwili zmaga się z niespotykaną do tej pory falą przemocy. Nigdy we współczesnym, we współczesnej historii Ekwadoru nie mieliśmy do czynienia z tak wielkimi wpływami grup przestępczych, grup, no działalności takiej, które zagrażają bezpieczeństwu państwa, czyli związanych z przede wszystkim z handlarzami narkotyków, ale też z mafiami rozmaitymi, międzynarodowymi. No to się stało w ciągu kilku lat, kiedy w niektórych miejscach mniej takich zaludnionych, no gangi po prostu czy gangi, czy przemytnicy narkotyków przejmują nieformalnie. Władze korumpują lokalnych polityków, przejmuje, by zastraszają, kierują, pogruszki, rozmaite, no właśnie. Bernardoowi ewisencją również były adresatem takich pogróżek ze strony jednego z największych gangów w tej chwili działających w Ekwadorze. Trzeba też pamiętać, że w tym roku dochodziło do wielu takich niepokojących wydarzeń. Więzieniach ekwadorskich, gdzie te gangi, które są w Ekwadorze i działają też ze sobą skonfliktowane, doprowadzały do śmierci setek setek setek osób w więzieniach.
Gdzie to miało swój początek? Ta fala przemocy? I czy jest jakby fala zbierająca, która potem opadnie? Czy to jest po prostu rosnąca tendencja, która raczej nie ma w tym momencie szans, żeby jakoś ją rozładować, ponieważ brakuje np. Możliwości państwa.
Zaczęło się to wszystko wgłajkile, jakiej to jest największe miasto portowe wekwadorze. Bekwador jest też w takim położeniu specyficznym, czyli pomiędzy Kolumbią a Pr UCI.
Na rynku.
Kopaina w środku? Tak, tak, dokładnie, w środku, w środku, pomiędzy 2 potentantami w produkcji kokainy. W związku z tym, a no i właśnie z takim dużym dostępem do morza, z dobrze zorganizowaną właśniefrastrukturą, taką Portową. W związku z tym jest był łakomym kąskiem dla dla rozmaitych handlarzy narkotyków. Natomiast w tej chwili, no niestety, państwo jest bezsilne wobec tego, co się dzieje. Giermolaso wprowadzał już stan wyjątkowy w różnych Stanach Ekwadoru. Tak miejscowo właśnie. Kiedy uznał, że sytuacja lokalnie wymyka się, wymyka się spod kontroli, natomiast no jak widzimy, no nie przyniosło to większego rezultatu. Ja z przykrością muszę powiedzieć, że patrzę na to, co się dzieje w Ekwadorze z wielkim smutkiem, dlatego, że też jak pan powiedział na początku jeszcze kilka lat temu Ekwador był uznawany za jedno z najbezpieczniejszych państw w regionie. To było państwo, do którego się jeździło, które oferowało dużo możliwości dla turystów. Rzeczywiście bezpieczeństwo tam było, no jakby gwarantowane, że policjanci nie mieli tam za wiele do roboty. Natomiast w tej chwili, kiedy na głównej ulicy stolicy ginie kandydat na na prezydenta, no oznacza to jednak słabość państw.
Należy, skoro Ekwador był takim łakomym kąskiem dla gangów z per u Kolumbii. O Meksyku też pani wspominała. To czy gdzieś nie CZU? Nie czuł. System, aparat państwowy, tego zagrożenia. Nie było czasu, żeby się na to przygotować.
Wie pan. Mamy do czynienia też z 1 taką ważną sprawą, lokalną. Otóż. W 2016 roku podpisano porozumienie w Kolumbii między państwem a partyzantką. Partyzantka kontrolowała to, co się dzieje i na granicy z Ekwadorem, i miała pod kontrolą te obszary, takie zagrożone handlem narkotykami. Kiedy zabrakło tej partyzanttki i kiedy dość niefortunnie spadły ceny ropy, co spowodowało, że wybuchł kryzys, również w Ekwadorze, bo Ekwador jest zależny od cen ropy naftowej na rynku. Do tam. Do tego 2014, 15. roku była bardzo dobra cena ropy naftowej na rynku światowym. W związku z tym nie Ekwador zyskał. Na tym. Nie było takiego kryzysu ekonomicznego po 2016 roku. Właśnie do tej sytuacji międzynarodowej doszedł jeszcze kryzys ekonomiczny, co spowodowało też oczywiście kryzys społeczny. W związku z tym moim zdaniem państwo przegapiło ten moment, kiedy powinno zareagować na to, coś się będzie działo na granicy kolumbijsko ekwadorskiej.
Czy w takiej sytuacji jest teraz możliwość, żeby służby są na tle mocne? Że one mogą sobie poradzić z tą wspieralą przemocy? I czy bardziej jakby zmierzamy w stronę Haiti? I które jest rozdzierane przez gangi? Czy bardziej? No nie wiem. W stronę Salwadoru, którego władze wzięły się za rozprawę z przestępczością, tyle że generalnie bardzo mocno desząc prawa człowieka.
To jest to jest trudne pytanie. Nie mam dobrej odpowiedzi na to pytanie. Wczoraj zmobilizowano 4000 żołnierzy, którzy weszli do więzień w Ekwadorze w poszukiwaniu właśnie w jakiś broni, w jakiś takich zmasowanej akcji, też właśnie przenoszenia np. Przywódców gangów do innych różnych. To więzień, ale to są takie działania w tej chwili, no punktowe, powiedzmy za tydzień mamy do wybory, tak, za tydzień odbędą się te wybory prezydenckie i teraz, no dużo zależy od tego, pewnie, kto wygra te wybory w tej chwili daje kandydatka wspierana przez byłego prezydenta rafałala koria deelgado lub jaką zales. Natomiast też może być tak mieszkańcy, którzy no boją się, tak teraz jest, panuje taka atmosfera terroru, strachu, takiej takiej, no bezsilności trochę to powoduje, że być może. Ekwadorczycy w urnach swoje głosy oddają na oddadzona bardziej takich właśnie bardziej radykalnych, czy nawet populistycznych, czy właśnie takich, którzy obiecują taką, tak jak pan powiedział. Rozprawienie się z gangami w stylu np. Salwadorski trudno powiedzieć, w którą stronę to pójdzie w tej chwili.
Ale to jest tak, jak rozumiem, że kampania ta kampania prezydencka, no się w dużej mierze skupiała na kwestii bezpieczeństwa. Wydaje mi się, że każdy kandydat miał jakiś sposób, żeby rozwiązać ten problem.
Znaczy tak w tej chwili, w tym z tych ośmio kandydatów i każdy z nich czy każda z nich też w swojej kampanii poruszali te kwestie, natomiast takim, tak jak powiedziałam już, takim najbardziej radykalnym w tych swoich deklaracjach był Fernando i jawi sensjor. Oczywiście. Teraz każdy z tych kandydatów i kandydatka podkreślają, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, że musimy też przywrócić takie poczucie bezpieczeństwa naszym obywatelom, natomiast nie jestem do końca przekonana, czy państwo dysponuje środkami na to, czy ta taka skala jednak korupcji na niektórych, przynajmniej lokalnych poziomach, nie jest na tyle duża, że no będzie, to, to bardzo trudno rozprawić się z tymi gangami, które no jednak urosły bardzo, bardzo mocno, w siłę. Był jeszcze 1. czynnik, o którym nie powiedziałam, ale też jak po pandemii, kiedy już te fale pandemii przeszły, bardzo wiele młodych lub bardzo wielu młodych ludzi nie wróciło do szkół i oni też Stali się takim zapleczem dla gangów czy dla handlarzy narkotyków. Żeby wzmacniać po prostu te struktury, też w różnych miejscach, lokalnie. No to będzie bardzo trudno. Moim zdaniem mieć sobie z tym, natomiast mam nadzieję, że tutaj z pomocą nie wiem. Organizacji międzynarodowych, np. Ekwador będzie potrafił wrócić do tego miejsca, w którym był jeszcze 10 lat temu.
Bardzo dziękuję. Maglerana Szkwarek, latna, amerykańska i tłumaczka była z nami. Zbliża. Się godzina 7:48 40 skrót informacja, a po nich będzie z nami Rafał grabiański z Portalu Urania i porozmawiamy o tym, jak radzi sobie rakieta. Sojusz, która zmierza z sondą księżycową. W stronę właśnie srebrnego klubu. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: WEEKENDOWY PORANEK RADIA TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Black Weeks w TOK FM Premium to 60% zniżki na wszystkie pakiety. Podcasty i Radio TOK FM bez reklam w najniższej cenie w roku! Poznaj nowy pakiet "RAZEM" dla 3 osób.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA