REKLAMA

Wykluczenie cyfrowe seniorów. Dostępność sieci i edukacja odpowiedzią na brak kompetencji cyfrowych

Biznes na czasie
Data emisji:
2023-08-17 07:00
Audycja:
Czas trwania:
13:54 min.
Udostępnij:

Podstawowe umiejętności cyfrowe pozwalające korzystać z internetu ma mniej niż połowa Polaków. Nasz kraj znajduje się na szarym końcu w Europie z jedną z największych ilości osób, które nigdy nie korzystały z internetu obejmujących 15 procent populacji. Rozwiń »
O tym czy powodem wykluczenia jest brak dostępu do internetu, czy raczej strach przed cyfryzacją Jakub Mędrzycki rozmawia z Barbarą Rożyńską, Główną Specjalistką ds. Komunikacji Korporacyjnej w T-mobile Polska.
Z podcastu dowiemy się, że obecnie ponad 90 proc. gospodarstw domowych ma już zasięg a mimo wszystko są osoby, szczególnie seniorzy, które mają problem z korzystaniem z sieci. Odpowiadając na potrzeby poprawy kompetencji cyfrowych T-mobile przygotował cykl szkoleń wideo „Świat cyfrowy dla każdego” i podejmuje szereg innych działań edukacyjnych.
Operator uruchomił także kanał na swojej infolinii „Ósemka dla seniora”, w którym pomaga i doradza osobom starszym, jak korzystać z komputera i internetu.

Zapraszamy do słuchania

Na podcast zaprasza T-mibile
To jest podcast komercyjny, w którym prezentujemy firmy, instytucje oraz sponsorów, a także oferowane przez nich produkty i usługi. Rozmowy powstają w ramach współpracy z klientami i są przez nich inspirowane. W przypadku każdej z rozmów w opisie podcastu znajduje się informacja o kliencie, we współpracy, z którym taki podcast powstał. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » To jest audioprezentacja. Materiał prom.
Sponsorem podhastu jest Team obajle. Dzień dobry państwu. Dzisiaj porozmawiamy najogólniej rzecz biorąc, o wykluczeniu cyfrowym, o wykluczeniu głównie osób starszych. Dlaczego tak się dzieje? Na czym to wykluczenie polega i jak możemy temu zaradzić? A z nami jest pani Barbara rożyńska, główna specjalistka do spraw komunikacji korporacyjnej w teambile Polska. Dzień dobry, dzień dobry, pani Barbaro, na początek czym tak naprawdę jest i kogo dotyka najbardziej cyfrowe wykluczenie?
Wykluczenie cyfrowe? Najprościej mówiąc, to są po prostu ograniczane możliwości korzystania z usług cyfrowych, w tym korzystania z internetu i może to wynikać z braku dostępu. Dołącza, czy też z braku środków finansowych, ale najczęściej po prostu z niewystarczających kompetencji cyfrowych? I mogłoby się wydawać? Że przecież wszyscy z internetem jesteśmy już wspaniale zaznajomieni, natomiast myślę że taką ciekawą i dość szokującą daną jest to, że takie podstawowe umiejętności cyfrowe ma mniej niż połowa Polaków i że jesteśmy jednym z najbardziej wykluczonych cyfrowo krajów Unii Europejskiej. Zajmujemy obecnie 12. Miejsca pod względem liczby osób, które nigdy nie korzystały z internetu. To jest około 15% mieszkańców naszego kraju, natomiast średnia Europejska w tym momencie to jest 9% i taką grupą, której w największym stopniu to wykluczenie cyfrowe związane z kompetencjami dotyka, są w Polsce seniorzy.
1. Sprawa to jest moim zdaniem to, że takie osoby nie mają dostępu do internetu, bo to tak się mówi, że ten internet jest wszędzie, pojedzie się gdzieś, to tzw. Polski b czy C. I tak z tymi łączami to już nie jest zaciekawie, ja powiem z własnego doświadczenia, że pod Warszawą 5, 7 km i jeszcze 34 lata temu z ze światłowodem, ze sztywnym łączem też nie była taka znowu różowa sprawa. Wiem to, jak mówię, z własnego doświadczenia, ale druga strona to jest też taka. Nie wiem, czy pani się ze mną zgodzi. To jest trochę strach przed tą elektroniką, przed tą cyfryzacją.
To ja najpierw się odniosę może do tej pierwszej części, czyli tego tej niewystarczającej łączności. W tym momencie ten dostęp ma ponad 90%. Gospodarz domowych. Natomiast oczywiście my w cały czas pracujemy nad rozwojem sieci, na to, żeby w całej Polsce właśnie czy nie tylko w dużych miastach, tylko w każdym, nawet wszczerym polu. Ten dostęp, ten zasięg był. Żeby jakoś tak. Tych usług była jak najlepsza. Natomiast druga część pytania, czyli z czego może wynikać ten brak? Czy może strach. Jednak z naszych doświadczeń wynika, że seniorzy raczej interesują się tym cyfrowym światem, że chcą poznawać te nowe media. Natomiast może brakuje im wiedzy, jak zacząć, może trochę odwagi od tego pierwszego kroku, ale też nawet ktoś korzysta już z internetu, to trzeba pamiętać, że może nie umieć wystarczająco korzystać? Że może? Nie wiem. Umie korzystać z przeglądarki z maila, ale nie wie, jak dokonać płatności internetowej, czy nie wie, jak załatwić sprawy urzędowe. Za pomocą internetu, a są to umiejętności niezwykle potrzebna, zwłaszcza w takich sytuacjach kryzysowych. Przecież np. Pandemia COVID-19 nam bardzo uwidoczniła. Jak ważne to umiejętności, to to połączenie. Jest.
Tu pani poruszyła. Kwestii płatności, bo z 1. Strony ci te starsze osoby, seniorzy są ciekawi tych nowinek, choć ciężko to nazwać nowinkami, bo to już ładnych parę lat z nami. Przecież jest tych różnych rozwiązań elektronicznych, oni są ciekawi, ale z drugiej strony, jak trzeba zapłacić rachunek, to to jednak sporo z nich jeszcze idzie na pocztę. Chociaż nie mówię, że wszyscy, bo sam znam kilkoro seniorów, którzy sobie naprawdę świetnie, choćby z bankowością, elektroniczną? Radzą dokładnie?
No właśnie, my tutaj wyróżniamy takie 2 grupy, pierwsza grupa to są ci, którzy jeszcze są nie połączeni, że tak powiem, czyli jeszcze te pierwsze kroki muszą postawić, ale też drugą grupę, która już korzysta, ale trzeba ich trochę jeszcze ośmielić do tego, żeby swoje kompetencje rozszerzali, żeby się nie bali i żeby jeszcze bardziej korzystali z tych dobrodziejstw xxi wieku.
I żeby uwierzyli w to. Prawda, właśnie tak, to co pani powiedziała? Żeby się nie bali? Że jeżeli zrobią ten przelew za prąd, gaz, wodę czy czynsz przez internet, to po pierwsze nie muszą stać w kolejce, po drugie takiej oczywistości ni dla nas, ale jak się okazuje, nie dla wszystkich. Po drugie, no unikają tych horrendalnych opłat w tej chwili tam za 1 rachunek po 78 zł, to przecież przy kilku opłatach, przy kilku rachunkach, to wychodzi już niezła kwota. Z tego, co wiem, wy podejmujecie jako timbile Polska. Od dłuższego czasu pewne działania, mające właśnie na celu, no zapobieganie tym wykluczeniom, co to takiego jest pani Barbaro? Jakie to są? Jakie to są.
Kroki? Więc jako timowa jest staram, jednym z naszych filarów naszej działalności jest barka z wykluczeniem cyfrowym. W końcu nasza działalność opiera się na łączeniu ludzi, to jest podstawa i przede wszystkim rozwijamy naszą sieć. Tak, tak jak wspominałam, żeby w każdym zakątku Polski był dobry zasięg, ale też staramy się demokratyzować dostęp do naszych usług poprzez tworzenie np. Przystępnych cenowa ofert, ale też edukujemy właśnie, rozwijamy te kompetencje. Zachęcamy z 1. Strony, łączymy tych, którzy nie są połączeni, z drugiej strony ośmielamy i takim sztandarowym przykładem jest nasz projekt się z pokoleń, w ramach którego przygotowaliśmy m.In. 10. Odcinkowy kurs wideo cyfrowy świat dla każdego. Kursem prowadzi kondat Koterba, pasjonat nowych technologii i w taki bardzo prosty, przystępny sposób tłumaczy m.In. Jak korzystać z komputera? Jak założyć maila? Jak korzystać z wyszukiwarek? Czyli takie bardzo podstawowe pojęcia, ale też dla tych już bardziej zaawansowanych, np. Są odcinki. Mówiąc też o bezpieczeństwie. W tym internecie, czy jak korzystać w bezpieczny sposób? Czego unikać. Jako pierwsi dostęp do tego naszego kursu otrzymali podopieczni fundacji tvpuls pod dębem. Otrzymali dodatkowo od nas też laptopy do nauki. Oprócz tego w ramach naszej naszego projektu podejmujemy współpracę np. Z influencerami z tzw. Grupy Silver gen ration. Współpracujemy z mediami, tworzymy cykle edukacyjne, np. W programach TV drukowanych czy w drukowanych magazynach, więc staramy się jak najszerzej tłumaczyć te pojęcia, zachęcać i edukować. Ten kurs wideo, o którym wspominałam, jest bezpłatnie dostępny dla każdego. Wystarczy wejść na stronę sieć pokoleń.
PL. A czym jest ósemka dla seniora?
Ósemka dla seniora? To jest nowe, takie wyjątkowe rozwiązania, które wprowadziliśmy na naszej infolinii. Polega ono na tym, że kontaktując się z naszym biurem obsługi klienta, wystarczy wybrać nr 8, aby skorzystać z nowych udogodnień do seniorów. Te udogodnienia polegają przez zapewnienie wysokiego poziomu kompetencji doradców, udzielania szerokiego bardzo zakresu wsparcia, zwłaszcza w obszarze właśnie technologii obsługi urządzeń. Właśnie jakiś problemów z płatnościami, po możliwość zmiany takich rzeczy jak np. Dostosowanie wielkości czcionki w przesyłanych pismach i wszystko to właśnie po to, aby zapewniać naszym klientom jak najlepsze doświadczenie. Niezależnie od wieku.
Dowiedziałem się, wyczytałem też pani Barbaro, że w ramach tych waszych działań współpracujecie także ze stowarzyszeniem monopol warszawskim. Pani 2. Słowa o tym też powiedziała.
Rzeczywiście, taką współpracę podjęliśmy. Przekazaliśmy stowarzyszeniu 130 tabletów, które pomogą powstańcom w codziennym życiu, w włączeniu się w takich spotkaniach, które mają organizowane w byciu częścią społeczności, zorganizowaliśmy również spotkania dla naszych madżętowych wolontariuszy, którzy pomogą bohaterom w obsłudze tych przekazanych sprzętów.
Bohaterowie powstania Warszawskiego tak dobrze zrozumiałem, dokładnie. A czym są wolontariusze madżenttowi?
Kolorem teamowa jest madżęta, my na swoje zespoły, na swoich pracowników mówimy madżęta Team. W związku z tym nasi wolontariusze oczywiście też są madżentowi.
A rozumiem, wszystko jest jasne, myślałem, że tu jest jeszcze jakieś jakieś głębsze przesłanie, jakieś drugie dno, ale okej, to się wiąże, to się wiąże z kolorystyką Team bile, jeszcze jest coś takiego. Z tego, co wiemy, jak grupa pracownicza łącząca pokolenia.
Pokolenie Te angażujemy również naszych pracowników. Takie łączenie pokoleń dotyczy też naszej firmy, w związku z tym taką nową inicjatywą jest grupa pracownicza, której celem jest łączenie pokoleń w naszej firmie, budowanie relacji między to pokoleniowych. Jest to okazja do poznawania, doceniania siebie nawzajem, też przełamywania stereotypów dotyczących wieku i wymieniania się tymi doświadczeniami, czerpania z zasobów ludzi w różnym wieku i uczenia się siebie nawzajem. Grupa działa stosunkowo od niedawna, ale działa prężnie, podejmowane są różnego rodzaju inicjatywy, integrację, międzypokoleniowe, gry w planszówki, więc myślę, że na pewno jest to wartościowa inicjatywa.
No tak, bo warto pamiętać o tym, że w tak dużych korporacjach, jak choćby Team obj, to nie jest tak, że tam pracują sami młodzi, ludzie dwudziestoparoletni czy trzydziestoparoletni. Jak rozumiem, rozstrzał wiekowy jest dość spory, choćby ze względu na to, że ci, którzy zaczynali pracować u was w wieku, powiedzmy około czterdziestki, no dzisiaj już też są seniora.
Jak najbardziej, natomiast tym obaj uwielbiamy różnorodność i uważamy, że to, że właśnie różnimy się między sobą, wiekiem, poglądami, mamy różne doświadczenia, to tylko nas wzbogaca. Dzięki temu jesteśmy w stanie tworzyć jeszcze lepsze rozwiązania. Pracować lepiej. Tak jak wspominałam, uczyć się nawzajem i wynikają z tego same dobre rzeczy.
Na koniec pani Barbaro, myślę że jeszcze. 1. Ważna kwestia, o ile nie najważniejsza, mianowicie cyberbezpieczeństwo, jak tym osobom, zwłaszcza starszym, pomóc, aby nie dawały się złapać w te czyhające na każdym kroku w elektronicznym świecie pułapki. Jak wiemy, starsze osoby, seniorzy, chociaż nie tylko, ale oni głównie. To jest taka grupa społeczna, która tak jak mówię, no daje się często w te pułapki.
Łapać Jak najbardziej. Z tym, że tych zagrożeń jest coraz więcej i myślę że tym temat cyberbezpieczeństwa nie dotyczy tylko i wyłącznie seniorów. Że każdy z nas gdzieś tam daje się na to łapać. Jest to temat niezwykle istotny. A jak temu przeciwdziałać? Po prostu edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja? Ja zachęcam do zapoznania się z naszą stroną. Internetową pewni w sieci. To jest taki duży projekt, który jest całkowicie poświęcony cyberbezpieczeństwu i tłumacz takie zagadnienia, bezpieczne hasła, czym jest peishing? Na jakie linki uważać? Na jakie strony internetowe? Ważne? Warto uważać, co robić, żeby się chronić? Jakie numery są niebezpieczne? Więc od takich bardzo podstawowych rzeczy, do takich bardziej zaawansowanych trzeba po prostu na bieżąco się interesować. Czytać, a jeżeli mamy bliskie osoby starsze, to po prostu albo i mówić, edukować, tłumaczyć, nie należy się bać, ale należy zachowywać zdrowy rozsądek, poszerzać swoją wiedzę na ten temat i korzystać bezpiecznie z dobrodziejstw internetu.
I tylko państwu życzymy i mówcie państwo tym osobom wokół siebie, zwłaszcza starszym, żeby nie klikały w jakieś, dziwnie wyglądające linki, pozornie wyglądające na prawdziwe, mówiące o jakiś sensacjach, o jakiś inwestycjach życia, już takie też się pojawiają. Ostatnio, że w płacć 500 zł wyciągnie 30 000 000 000. Drodzy Państwo, to jest wyciąganie naszych danych, a potem już prosta droga do wyciągania pieniędzy z naszego konta. Uważajcie na to.
Zdecydowanie. Hakerzy są coraz bardziej sprytni. Coraz to nowe sposoby wykorzystują, żeby nas nabrać, dlatego jak najbardziej trzeba po prostu zachowywać czujność.
Bardzo pięknie pani dziękuję. Naszym gościem była dzisiaj pani Barbara rożyńska, główna specjalistka do spraw komunikacji korporacyjnej. W T tym obaj Polska.
Bardzo dziękuję.
To była audioprezentacja. Materiał promo. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: BIZNES NA CZASIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA