REKLAMA

Podsumowanie dnia

TOK360
Data emisji:
2023-09-19 18:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
24:34 min.
Udostępnij:

Ukraina została zaatakowana wczorajszej nocy trzydziestoma dronami. Trzy z nich uderzyły w rejonie Lwowa. W wyniku ataku zginął jeden mężczyzna i uszkodzone zostały trzy magazyny, w tym przechowujący pomoc humanitarną Caritasu. Jeden ze zniszczonych obiektów należał do polskiej firmy produkującej okna. Rozwiń »
Sytuacja w Ukrainie jest tematem obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Jutro Wołodymyr Zełenski ma się spotkać z prezydentem Brazylii, a w czwartek z Joe Bidenem. Ukraina będzie domagała się nowych dostaw broni i amunicji.
Polska wycofała się z prac tzw. platformy koordynacyjnej, którą współtworzyliśmy razem z przedstawicielami Komisji Europejskiej, Ukrainą i innymi państwami przyfrontowymi. Platforma była przestrzenią do rozmów z Brukselą i Kijowem na temat transportu ukraińskiego zboża. Zdaniem rządzących jest to reakcja na ukraińską skargę do Światowej Organizacji Handlu za nałożenie embarga na produkty z Ukrainy.
Poznajemy kolejne ustalenia w sprawie afery wizowej. Po opozycyjnej kontroli w Ministerstwie Edukacji i Nauki dowiadujemy się, że wizy studenckie do Polski otrzymywały osoby z podrobionymi dyplomami i nieumiejące porozumiewać się nawet w języku angielskim. Gdy obóz rządzący mierzy się z aferą wizową, minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział wszczęcie postępowania przez Prokuraturę Krajową w sprawie nieprawidłowości w wydawaniu wiz w latach 2009-2015. Wśród przesłuchiwanych znaleźć ma się były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Rząd przyjął też uchwałę o sprzeciwie wobec polityki migracyjnej Komisji Europejskiej.
Polskie firmy transportowe czekają na 120 tysięcy pracowników spoza Unii Europejskiej. Afera wizowa doprowadziła do rozwiązania umów z firmami pośredniczącymi w zatrudnianiu takich pracowników.
Kanada oskarżyła indyjski rząd o zabójstwo sikhijskiego lidera na terenie Kolumbii Brytyjskiej. Oba państwa wyrzuciły ze swoich terytoriów wysokich rangą dyplomatów. Do zabójstwa Hardipa Singa Nidżara doszło w czerwcu. Działacz był zwolennikiem utworzenia niepodległego państwa dla członków swojej religijnej społeczności. Przez Indie był uważany za terrorystę. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA