REKLAMA

Co zrobić by żelazo było łatwiej przyswajalne?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2023-09-21 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:20 min.
Udostępnij:

W dalszym ciągu rozważam co jest prawdą, a co mitem jeśli idzie o dietę wegańską. Rozwiń »

Wczoraj było mowa o tym , że żelazo znajduje się w różnych produktach roślinnych z tym występuje tam w formie niehemowej, która charakteryzuje się mniejszą przyswajalnością niż żelazo hemowe, obecne w produktach odzwierzęcych.

Aby żelazo z było orzechów, nasion czy pestek, nasion roślin strączkowych, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz zielonych warzywa liściaste było łatwiej przyswajalne.

w diecie trzeba uwzględniać produkty będące źródłem witaminy C. Pomaga ona w lepszym wchłanianiu żelaza niehemowego. Jej dobrym źródłem są przede wszystkim warzywa i owoce takie jak natka pietruszki, czerwona papryka, czarne porzeczki czy warzywa kapustne. Warto kontrolować Poziom żelaza oraz ferrytyny regularnymi badaniami krwi.

Dla wnikliwych

Ferrytyna - białko kompleksujące jony żelaza Fe³⁺ i przechowujące je w wątrobie. Ferrytyna pełni istotną funkcję we wszystkich żywych organizmach, utrzymując żelazo w dostępnej i nieszkodliwej formie. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej! Dostęp do nagradzanych podcastów, wszystkich audycji z anteny oraz Radio TOK FM bez reklam w świątecznej zniżce.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA