REKLAMA

Odpowiedzialność platform cyfrowych za kryzys uwagi

Panoptykon 4.0
Data emisji:
2023-09-21 18:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
50:10 min.
Udostępnij:

Czat GPT zapytany „Czego nie dostaniemy od AI, a dostaniemy od drugiego człowieka?" odpowiedział: „Cztery rzeczy: fizyczną bliskość, uważność na emocje, oryginalny punkt widzenia i kreatywność". Rozwiń »

Jeśli Chat GPT ma w tym punkcie rację, to znaczy, że współczesna polska szkoła wychowuje ludzi bezużytecznych. Nasz system edukacji skupia się na przekazywaniu wiedzy w postaci, która za dziesięć lat będzie kompletnie bezużyteczna – bo właśnie ekspertyzę opartą na książkowej wiedzy na naszych oczach przejmuje sztuczna inteligencja.

Szybki internet, tablety i laptopy dla uczniów i uczennic, bony na sprzęt komputerowy dla nauczycieli i nauczycielek, kodowanie w podstawie programowej, dziennik elektroniczny – z roku na rok polska szkoła staje się bardziej podłączona.

Kiedy kończą się szanse związane z wprowadzeniem dobrodziejstw technologii do szkół, a zaczynają nowe problemy? Czy szkoła powinna wkładać w uczenie korzystania z nowych technologii więcej energii, czy wręcz przeciwnie?

O uwadze, o tym, czy sama szkoła może pomóc zaradzić temu, że zanika, a także o tym, jaką w tym wszystkim rolę pełnią platformy internetowe – Katarzyna Szymielewicz rozmawia z Anną Cieplak, pisarką, animatorką kultury, edukatorką oraz Michałem Krzykawskim, który na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach kieruje Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PANOPTYKON 4.0

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Black Weeks w TOK FM Premium to 60% zniżki na wszystkie pakiety. Podcasty i Radio TOK FM bez reklam w najniższej cenie w roku! Poznaj nowy pakiet "RAZEM" dla 3 osób.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA