REKLAMA

Centralny Rejestr Wyborców. Co warto wiedzieć i jak go znaleźć?

Przewodnik Wyborcy 2023
Data emisji:
2023-09-25 04:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:29 min.
Udostępnij:

Centralny Rejestr Wyborców - nowość, wprowadzona w tym roku, po nowelizacji Kodeksu wyborczego. Co zmienia? Przede wszystkim miejsce, w którym przechowywane są dane wyborców. Wcześniej znajdowały się w rejestrach gminnych. Teraz są w jednej centralnej bazie prowadzonej przez ministra cyfryzacji. Rozwiń »

Jak się do niej dostać? Uwaga - krótka ścieżka: wchodzimy na stronę mobywatel.gov.pl. Logujemy się - np. za pomocą Profilu Zaufanego. Następnie wybieramy opcję „Twoje dane”, a potem „Centralny Rejestr Wyborców”. Sprawdziłam - działa. Logowanie trwa chwilę i warto to zrobić przed wyborami.

Znajdziemy tam szereg ważnych informacji - między innymi o tym, jaki jest nasz okręg do Sejmu, jaki do Senatu, do którego obwodu jesteśmy przypisani i gdzie znajduje się lokal, w którym będziemy głosować.

W razie potrzeby - jeżeli coś się nie zgadza - możemy złożyć wniosek o zmianę danych. Możemy też na przykład zgłosić chęć głosowania przez pełnomocnika, a także łatwo zmienić miejsce głosowania - jeżeli jesteśmy zameldowani w Warszawie, a w dniu wyborów będziemy w innej miejscowości. Ale więcej szczegółów o tym, jak głosować poza miejscem zamieszkania w kolejnych odcinkach Przewodnika Wyborcy. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK WYBORCY 2023

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej! Dostęp do nagradzanych podcastów, wszystkich audycji z anteny oraz Radio TOK FM bez reklam w świątecznej zniżce.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA