REKLAMA

Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić i do kiedy?

Przewodnik Wyborcy 2023
Data emisji:
2023-09-25 04:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:38 min.
Udostępnij:

Jeśli w niedzielę wyborczą nie będzie cię w miejscu swojego stałego zameldowania, to nie oznacza, że nie możesz wziąć udziału w wyborach. Jednym ze sposobów na głosowanie poza miejscem zamieszkania jest pobranie odpowiedniego zaświadczenia, z którym potem można się udać do wybranego lokalu wyborczego. Rozwiń »

Aby takie zaświadczenie zdobyć, należy zgłosić się do dowolnego urzędu gminy - niekoniecznie tam, gdzie jesteśmy zameldowani. Możemy wybrać urząd, do którego akurat mamy najbliżej. Tam składamy papierowy wniosek o wydanie zaświadczenia, które powinniśmy dostać od ręki. Co ważne - taki dokument jest wydawany tylko raz. Jeśli go zgubimy, nowego nie otrzymamy.

Druga z opcji to złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania. Można to zrobić osobiście lub przez internet. Jeżeli decydujemy się pójść do urzędu - pamiętajmy, że musi to być urząd gminy czy też dzielnicy, na terenie której zamierzamy głosować.

Jeśli zaś chcemy złożyć wniosek przez internet - najprościej wejść na stronę gov.pl, wybrać zakładkę „Meldunki i wybory”, a następnie opcję „Zmień miejsce głosowania”. Po zalogowaniu zostaniemy szybko przekierowani na stronę z odpowiednim formularzem. Cała operacja jest bardzo prosta dzięki wprowadzeniu Centralnego Rejestru Wyborców, o którym więcej w kolejnych odcinkach Przewodnika Wyborcy.

Pamiętajmy - czas na zmianę miejsca głosowania mija 12 października. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK WYBORCY 2023

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej! Dostęp do nagradzanych podcastów, wszystkich audycji z anteny oraz Radio TOK FM bez reklam w świątecznej zniżce.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA