REKLAMA

Okręgi wyborcze a obwody głosowania. Co się zmieniło i jak znaleźć swój obwód?

Przewodnik Wyborcy 2023
Data emisji:
2023-09-25 04:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:32 min.
Udostępnij:

Okręgi wyborcze a obwody głosowania. Szybkie przypomnienie, czym jedno różni się od drugiego. Rozwiń »

W przypadku Senatu Polska podzielona jest na 100 okręgów jednomandatowych. Z każdego wybierana jest jedna osoba, która otrzymała najwięcej głosów. Proste. Jeśli chodzi o Sejm - okręgów jest 41. Z każdego wybieramy od 7 do 20 posłów - w zależności od liczby mieszkańców danego okręgu. Najmniejszy to Częstochowa, największy - Warszawa.

Obwód najłatwiej skojarzyć z samym miejscem głosowana. Jeden okręg wyborczy podzielony jest na wiele obwodów. Ich granice wyznacza gmina. Do tej pory do jednego obwodu przypisanych było od 500 do 4 tys. mieszkańców. Teraz - po zmianie prawa wyborczego - obwody są mniejsze i należy je stworzyć tam, gdzie zamieszkuje już co najmniej 200 osób.

Obwody głosowania tworzone są oczywiście również za granicą, za co odpowiada Minister Spraw Zagranicznych. Ich wykaz znajdziemy zatem np. na stronie MSZ albo konsulatu. Głosy Polonii doliczane są do okręgu warszawskiego.

Nie masz pewności, jaki jest Twój obwód i gdzie znajduje się lokal, w którym głosujesz? Można to szybko sprawdzić w internecie – np. na stronie wybory.gov.pl, gdzie znajduje się „Wyszukiwarka obwodów”. Wystarczy, że wpiszesz swój adres. Poza tym obwód, okręg i wiele innych ważnych informacji można sprawdzić w Centralnym Rejestrze Wyborców. O tym, jak się do niego zalogować opowiadam w kolejnych odcinkach Przewodnika Wyborcy. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK WYBORCY 2023

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej! Dostęp do nagradzanych podcastów, wszystkich audycji z anteny oraz Radio TOK FM bez reklam w świątecznej zniżce.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA