REKLAMA

Mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni. Kim są i co mogą?

Przewodnik Wyborcy 2023
Data emisji:
2023-09-25 04:40
Prowadzący:
Czas trwania:
01:09 min.
Udostępnij:

Kiedy wejdziemy do lokalu wyborczego, oprócz członków komisji czekać mogą na nas także mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni. Są oni po to, by patrzeć komisji na ręce. Obserwują jej pracę - od samego przygotowania po sporządzenie protokołu, część tych działań mogą też rejestrować. Rozwiń »

Ponadto mężowie zaufania mogą zgłaszać uwagi do protokołu i być przy jego przewożeniu oraz przekazywaniu komisji wyższego stopnia. Obserwatorzy społeczni nie mają takiej możliwości.

Mąż zaufania jest wyznaczany przez komitet wyborczy. Nie może być kandydatem na posła ani senatora. Jeśli zatem ktoś chciałby zostać takim mężem zaufania - należy się zgłosić do wybranego komitetu wyborczego.

Obserwatora wyznacza natomiast stowarzyszenie lub fundacja, których celem jest troska o demokrację i prawa obywatelskie. Jeśli chcesz zostać obserwatorem społecznym - zgłoś się do takiej organizacji. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK WYBORCY 2023

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej! Dostęp do nagradzanych podcastów, wszystkich audycji z anteny oraz Radio TOK FM bez reklam w świątecznej zniżce.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA