REKLAMA

Wybory i referendum. Co trzeba wiedzieć?

Przewodnik Wyborcy 2023
Data emisji:
2023-09-25 04:40
Prowadzący:
Czas trwania:
01:24 min.
Udostępnij:

15 października odbędą się nie tylko wybory do Sejmu i Senatu, ale też - wprowadzone z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości - referendum. Oznacza to, że w lokalu wyborczym czekać na nas będą trzy karty: z kandydatami do Sejmu, do Senatu i właśnie karta referendalna. Rozwiń »

Jeżeli zamierzamy wziąć udział w wyborach do parlamentu, ale nie chcemy uczestniczyć w referendum - mamy do tego prawo. Musimy jednak pamiętać o kilku kwestiach.

Już na samym początku - kiedy pokazujemy dowód tożsamości członkom komisji i kwitujemy odbiór kart - należy poprosić o niewydawanie karty referendalnej i odnotowanie tego faktu w spisie. Tylko wtedy nie bierzemy udziału w referendum.

Jeżeli weźmiemy i wrzucimy do urny pustą kartę, taki głos rzeczywiście nie wpłynie na sam wynik, ale przyczyni się do podniesienia frekwencji, która w przypadku referendum jest kluczowa.

Musimy też pamiętać o tym, że zniszczenie karty do głosowania jest przestępstwem i ten, kto to robi podlega karze pozbawiania wolności do lat 2.

Chcesz wiedzieć na temat referendum więcej? Słuchaj kolejnych odcinków Przewodnika Wyborcy. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK WYBORCY 2023

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej! Dostęp do nagradzanych podcastów, wszystkich audycji z anteny oraz Radio TOK FM bez reklam w świątecznej zniżce.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA