REKLAMA

Cisza wyborcza w internecie. Czy trzeba usuwać stare posty w mediach społecznościowych?

Przewodnik Wyborcy 2023
Data emisji:
2023-09-25 04:40
Prowadzący:
Czas trwania:
01:16 min.
Udostępnij:

Cisza wyborcza - czyli zakaz agitacji i publikowania sondaży - obowiązuje także w internecie. Czy trzeba zatem w mediach społecznościowych usuwać stare posty, w których zachęcaliśmy do głosowania na dany komitet czy konkretnego kandydata? Rozwiń »

Odpowiedź jest prosta - nie.

Chociaż jeszcze kilkanaście lat temu nie było to wcale takie oczywiste. Ale w 2010 roku w sprawie wypowiedział się Sąd Najwyższy, który wskazał, że: „Decydujące znaczenie dla oceny naruszenia ciszy wyborczej ma data wyemitowania i udostępnienia treści zamieszczonych w internecie, a nie data zapoznania się z nimi”.

Przypomnijmy - cisza wyborcza rozpoczyna się o północy w dniu poprzedzającym dzień głosowania, a kończy się po zakończeniu głosowania - czyli po zamknięciu lokali wyborczych. Za złamanie ciszy wyborczej prawo przewiduje wysokie kary. Przykładowo - za złamanie zakazu dotyczącego upubliczniania wyników sondaży w czasie ciszy wyborczej grozi kara grzywny od pięciuset tysięcy do nawet miliona złotych. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK WYBORCY 2023

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej! Dostęp do nagradzanych podcastów, wszystkich audycji z anteny oraz Radio TOK FM bez reklam w świątecznej zniżce.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA