REKLAMA

Kiedy poznamy wyniki wyborów? Czym jest exit poll?

Przewodnik Wyborcy 2023
Data emisji:
2023-09-25 04:40
Prowadzący:
Czas trwania:
01:28 min.
Udostępnij:

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, o godzinie 21, po zamknięciu wszystkich lokali wyborczych - poznamy wynik sondażu exit poll. Co ważne - nie będą to jeszcze oficjalne wyniki wyborów. Te poda Państwowa Komisja Wyborcza po zliczeniu wszystkich głosów. Rozwiń »

Exit poll to badanie preferencji wyborczych. Jest ono przeprowadzane w dniu wyborów, przy losowo wybranych komisjach w całym kraju. Wygląda to mniej więcej tak, że ankieter prosi co którąś osobę wychodzącą z danego lokalu o informację - na kogo przed chwilą zagłosowała. Sondaż jest przeprowadzany przez ośrodki badawcze na zlecenie stacji telewizyjnych.

Exit poll uważany jest za najlepszy sposób uzyskania szybkich i dość precyzyjnych informacji przed ogłoszeniem oficjalnych danych już przez PKW. Choć ten margines błędu oczywiście jest i wynosi około 2 punktów procentowych.

Warto wspomnieć, że jest jeszcze coś takiego jak badanie late poll. Jego wyniki opracowywane są na podstawie już nie odpowiedzi wyborców, ale oficjalnych danych spływających z określonych obwodowych komisji wyborczych. Wyniki late poll ogłaszane są w nocy i są na ogół bliższe oficjalnym wynikom wyborów - tu błąd wynosi około jednego punktu procentowego. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK WYBORCY 2023

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej! Dostęp do nagradzanych podcastów, wszystkich audycji z anteny oraz Radio TOK FM bez reklam w świątecznej zniżce.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA