REKLAMA

Czy dieta wegańska jest zdrowa?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2023-09-26 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:35 min.
Udostępnij:

Dziś podsumowanie tematu: dieta wegańska - prawdy i mity Rozwiń »

I tak :

weganin powinien zażywać witaminę B12, natomiast we właściwie skomponowanych posiłkach nie powinno mu zabraknąć białka, wapnia i żelaza. To co jest istotne w tym zdaniu to słowo „właściwie skomponowanych”.

Nie wystarczy odrzucić mięso i nabiał, by odźywianie było zdrowe. Można odżywiać się bardzo niezdrowo jedząc posiłki węglowodanowe i tłuste.

Natomiast odpowiednie zaplanowanie i komponowanie diety wegańskiej, zapobiega wystąpieniu niedoborów oraz dodatkowo pozytywnie wpływa na stan zdrowia.

Według badań Światowej Organizacji Zdrowia weganie mają mniejsze ryzyko zachorowania na nowotwory (zwłaszcza okrężnicy i raka prostaty) i choroby układu sercowo-naczyniowego. Także rzadziej bywają otyli, mają nadciśnienie tętnicze i cukrzycę. Uważa się , że zawdzięczają to takim składnikom takim jak błonnik pokarmowy, jedno- i wielonienasyconym kwasy tłuszczowe czy antyoksydanty. Po prostu jedzą ich więcej niż nieweganie. Ich dieta jest bogatsza w warzywa, owoce, rośliny strączkowe, orzechów, nasiona niż dieta statystycznego konsumenta. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Black Weeks w TOK FM Premium to 60% zniżki na wszystkie pakiety. Podcasty i Radio TOK FM bez reklam w najniższej cenie w roku! Poznaj nowy pakiet "RAZEM" dla 3 osób.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA