REKLAMA

"Ten urząd trzeba podnieść z kolan i na nowo urządzić"

Wywiad Polityczny
Data emisji:
2023-11-20 17:40
Prowadzący:
Czas trwania:
11:07 min.
Udostępnij:

Mecenas Monika Horna-Cieślak ma zastąpić Mikołaja Pawlaka w fotelu Rzecznik Praw Dziecka. Jej kandydaturę ma zgłosić koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy. O poparcie partii demokratycznych walczyło pięć osób. O wyborze partii demokratycznych oraz kończącej się kadencji Mikołaja Pawlaka rozmawiamy z prof. Markiem Konopczyńskim, pedagogiem i jednym z kandydatów na kandydata na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Z profesorem Konopczyńskim rozmawiamy także o sposobie, w jaki wybierany jest Rzecznik Praw Dziecka i możliwości zmiany tej procedury.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Prof. Marek Konopczyński jest z nami Uniwersytet w Białymstoku, wiceprzewodniczący komitetu nauk pedagogicznych pan. Panie profesorze, dzień dobry, dzień dobry. Adwokat Monika Horna Cieślak m.in. Współautorka tzw. Lex Kamilek, poparta przez naczelną radę adwokacką, ma być kandydatką sejmowej większości na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka, ale pan został zgłoszony przez członków międzynarodowej kapituły Orderu uśmiechu? Był pan wspierany także przez Marka Michalaka, byłego Rzecznika Praw Dziecka, nie żałuje pan, że jednak nie na pana padło?
I jeszcze muszę dodać, w co mnie najbardziej satysfakcjonuje. Przez Sejm. Dzieci i młodzieży, przez dużą grupę młodych, ludzi, młodych, dziewcząt, młodych, chłopców, licealistów, którzy stanęli przy mnie murem za mną, murem i którzy chcieli skorzystać z prawa demokracji, do tego, żeby zaczestczyć w wyborze, w wyborze kandydata na kandydata, bo to.
W gabinetach się liderzy porozumieli tak.
I ich prawo. I bardzo dobrze, a na marginesie powiem tak ja serdecznie gratuluję, pani mecenas chor na Cieśla, Cieślik, Cieśla, Cieślak. Przepraszam, bardzo jeszcze się nie nauczyłem tego nazwiska pani Monice, chyba tak jest, tego wyboru na kandydatkę, bo bo to jest była na pewno znakomita kandydatka. Jeszcze wszyscy kandydaci byli fajni, byli m.
In. Politolog Konrad Ciesiołkiewicz, prawnik Grzegorz Wrona, także lek. Paweł kugis Szczuciński. Popierała go naczelna rada lekarska. Kandował 5 lat temu.
Zresztą tak jest. To poważni kandydaci, merytorycznie przygotowani. Natomiast wybór pani mecenas jest o tyle satysfakcjonujący dla mnie, że jest kobietą i ja się cieszę, że kobieta będzie się zajmowała dobrem, dobrem dzieci i młodzieży, prawami dzieci i młodzieży, bo tutaj myślę, że panie mają większe pokłady, empatii i ciepła dla dzieci, młodzieży, dla młodych, Polaków. W związku z tym gratuluję i jednocześnie wewnętrznie się cieszę, że właśnie kobieta obejmie ten urząd, natomiast ja.
Tylko dodam, że pani mecenas już od wielu lat, od 2017 roku prowadzi kancelarię, zajmującą się wyłącznie obroną krzywdzonych.
Dzieci. No właśnie, to jest to jest dodatkowo uzasadnienie, natomiast ja miałem okazję być opiniodawcą przy tej ustawie. I tam zgłosiłem swoje pewne zastrzeżenia co do tej ustawy, ona została uchwalona bez uwzględnienia tych tych moich zastrzeżeń, ale to jakby na marginesie i nie miałem okazji rozmawiać z panią mecenas i poznać, no ale tutaj jakby korzystając z pobytu w studiu gratuluje. Uważam, że na pewno był to dobry wybór.
Kadencja obecnego rzecznika Mikołaja Pawlaka upływa 14 grudnia. I chyba możemy stwierdzić, że to było bardzo kiepskie. 5 lat w wykonaniu pana ministra Pawlaka.
Ja bym tę kadencję wymazał gumką, myszką z w ogóle z kart historii, kart historii, bo był taki paradoks pan rzecznik Pawlak nie istniał w przestrzeni publicznej.
Wtedy, kiedy trzeba by np. Atakować, środowisko LGBT.
Nie istniał, a jak jak zaczął istnieć, momentami zaistniał, to lepiej, żeby nie zaistniał. To znaczy wydaje mi się, że paradoksalnie lepiej jakby siedział za biurkiem, niż zabierał głos, ale tego głosu tak dużo nie zabierał? Proszę, popatrzeć, to było takie milczenie, no słynna, słynne. Jak kontrola szkół, które otworzyły się na odmienności. To jest skandal, to jest.
Albo kwestionowanie szczepionek.
Albo kwestia szczepionek, albo jeszcze szereg innych innych spraw. No to kładzie ich ogromny cień. Na tym urząd i nowy rzecznik, nowa rzeczniczka będzie miała przeogromną robotę do wykonania, bo ten urząd trzeba podnieść, skoro i ten urząd trzeba na nowo urządzić.
No właśnie się zastanawiam, na ile Mikołaj Pawlak swoją osobą popsuł właśnie urząd.
Myślę, że w opinii publicznej niewątpliwie, ale myślę również, że od strony merytorycznej ten urząd nadaje się do totalnej wymiany. Znaczy ja nie mówię, to personalia tu musi być zupełnie. Nowa koncepcja tego urzędu to jest specyficzny urząd, to jest bardzo ważny urząd, a jednocześnie bardzo trudny urząd, ponieważ ten to jest urząd kolizyjny, to jest urząd, który musi wchodzić w kolizję, z rządem, z parlamentem, z administracją, ale również będzie wchodził w kolizję z ludźmi.
Podobnie jak urząd Rzecznika Praw Obywatelskich?
No tak, ale tamten urząd ma nieco inną specyfikę, tutaj ten urząd jest. Tam rozgrywają się sprawy prawne, tutaj sprawy psychologiczne, pedagogiczne, chociażby kwestia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, kwestie pedofilii to jest bardzo skomplikowana materia. I tak sobie myślę, że ten urząd jakby jest, nie jest takim typowym urzędem, to jest bardziej obywatelski urząd i stąd trochę, niedobrze, że młodzi ludzie i nie mówię tylko o tych ludziach, którzy mnie wsparli, o Pawle mrozku i o innych osobach, to jest tym marszałek Sejmu, dzieci i młodzieży, że ci jakby młodzi ludzie nie zostali doproszeni do procedury wyboru? Bo ja tak sobie wyobrażałem, że taki wybór rzecznika, czyli kogoś na urząd obywatelski, powinien wyglądać taki sposób, że powinna się odbyć pewna debata, pewna dyskusja społeczna, przede wszystkim z udziałem młodych ludzi, z udziałem Sejmu, dzieci i młodzieży, parlamentu, dzieci i młodzieży RP i szeregu innych organizacji aktywnych, bo to są znane organizacje. I gdyby doproszono tych młodych ludzi i posadzono kandydatów i ci młodzi ludzie, by zadawali pytania, to wyglądałoby to bardziej przejrzyście, a niż gdyby? Że politycy w zaciszu gabinetów podejmują decyzję? To jest pewnie prawo polityki, prawo, ale mówimy o społeczeństwie, o obywatelskim, mówimy o demokracji, mówimy o czymś takim i młodzi ludzie szczególnie, bo to jest urząd dzieci i młodzieży, to nie jest urząd posłów, senatorów, to nie jest urząd ministrów. Myślę że. Błędem jednak jest to, że się nie doprasza tych 15, 16, 17 latków do nie tyle wyboru decyzji, ale do rozmowy, do dyskusji, do Poznania tych kandydatów, ale to tak na marginesie.
Że teraz jeszcze wróćmy do tego, jakie zadania staną przed nowym rzecznikiem, a właściwie nową rzeczniczką, bo sejmowa większość ma sejmową większość. Może panią mecenas na to stanowisko powołać? Jakie zadania, najpilniejsze zdanie pana, jaka powinna być filozofia sprawowania tej funkcji?
Znaczy tak, no to jest. Odpowiedź jest trudna, bo ja patrzę na to z boku i nie jestem uprawniony do tego, żeby pouczać, czy mówić, co powinna zrobić. Gdybym ja tam był, to na pewno bym zaczął od stworzenia, od podniesienia urzędu z kolan, czyli stworzenia nowego urzędu, bardziej autorskiego, takiego urzędu, który by się by się absolutnie jakby inaczej zaczął pokazywać publiczności, obywatelom i byłby urzędem aktywnym, to oczywiście wymaga no dużego namysłu i pewnie szukania ludzi. Po drugie, uważam, że jest kilka absolutnie kluczowych kwestii, które nowa rzeczniczka powinna podjąć. Jedno z tych kwestii jest na pewno ratyfikowanie trzeciego protokołu konwencji i prawach dziecka tzw. Protokołu dotyczącego skarg, skarbowego, protokołu. Bo myśmy myśmy o to wnioskowali. Potem była cisza. Marek Michalak próbował. I to jest pilna sprawa. Pilną sprawą, moim zdaniem jest natychmiast zmiana ustawy o resocjalizacji nieletnich, która jest fatalna w skutkach, która robi wielką krzywdę dzieciom, bo dzie dziesięciolatków można już zamykać w placówkach i zakładać im kajdanki. Na pewno na pewno trzeba zająć się natychmiast zdrowiem psychicznym, na pewno część tym zdrowiem psychicznym zająć. Ja bym zrobił okrągły stół w sprawie zdrowia psychicznego. Gdybym tu w tym urzędzie był, na pewno trzeba zająć się kwestią wykluczeń, wziąć natychmiast pod opiekę osoby LGBT plus. Na pewno trzeba się tymi osobami natychmiast zająć. No i na pewno trzeba dyskutować z przyszłym mistrem edukacji odnośnie szkoły, bo przypuszczam, że gdyby się zmienił klimat szkoły, czyli priorytetem nie byłyby programy, podstawy programowe, tylko uczniowie i uczennice. Ta fala depresji by się gwałtownie zmniejszyła. Więc tutaj trzeba wykonać ogromną robotę i tych dziedzin jest mnóstwo. Kwestia dualizmu w życiu młodych, młodych ludzi, czyli kwestia cyberprzestrzeni i kwestia realnego życia, prawda? Kwestia nie jest zagrożeń. Nauczenia korzystania z technologii cyfrowych itd. Itd. I na pewno trzeba się otworzyć, otworzyć na młodych ludzi. To znaczy nie wyobrażam, żeby pani rzeczniczka, pani mecenas w przyszłości nie otoczyła się kręgiem młodych ludzi, to, którzy nieważne, czy mnie wspierali, czy kogoś innego wspierali, ale którzy są aktywni, którzy chcą działać, to jest wielki skarb, wielki potencjał Polski. Nie można tego zmarnować.
Prof. Marek Konopczyński Uniwersytet w Białymstoku, wiceprzewodniczący komitetu nauk pedagogicznych pan. Był moim państwa gościem. Dziękuję, panie profesorze.
Dziękuję bardzo.
Wywiad polityczny dobiega końca. Program wydawał Tomasz Krzemiński, a zrealizował go Adam Szuraj. Za chwilę Wojciech muzar zaprosi państwa na TOK. 360 jajek w każdy poniedziałek zapraszam państwa na powrót do przeszłości. To po 22. 123 lata temu odbyło się wesele Lucjana Rydla i Jadwigi mikołajczykówny, które stanie się inspiracją dla wesela Stanisława Wyspiańskiego. I o tym właśnie będzie ta historia do usłyszenia. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: WYWIAD POLITYCZNY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej! Dostęp do nagradzanych podcastów, wszystkich audycji z anteny oraz Radio TOK FM bez reklam w świątecznej zniżce.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA