REKLAMA

Podsumowanie dnia (20.11.2023)

TOK360
Data emisji:
2023-11-20 18:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
17:58 min.
Udostępnij:

Politycy PiS-u nielegalnie przekazywali tajne dokumenty zależnym od nich dziennikarzom - proceder ujawnia były agent CBA i były poseł PiS-u Tomasz Kaczmarek, który w ubiegły piątek złożył w tej sprawie zeznania w prokuraturze. Były agent złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez szefów MSWiA i CBA, w tym przez Mariusza Kamińskiego i, jak informuje Gazeta Wyborcza, chce zostać świadkiem koronnym w tej sprawie. Poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza mówił w TOK FM, że wiarygodność Agenta Tomka będzie łatwa do zweryfikowania. Cała rozmowa w Podcastach. Rozwiń »

W trzecim rządzie Donalda Tuska ministrem sprawiedliwości ma zostać były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Zadanie numer 1 dla niego to przywrócenie praworządności. O tym, co chce zrobić w resorcie Adam Bodnar mówił w Wywiadzie politycznym w TOK FM. Cała rozmowa w Podcastach.

Javier Milei zwycięzcą drugiej tury wyborów prezydenckich w Argentynie. Ekonomiczny ultraliberał zdobył prawie pięćdziesiąt sześć procent głosów i pokonał obecnego ministra gospodarki, peronistę Serhio Masę. Wynik wyborów w Argentynie komentował w TOK FM Mateusz Mazzini, latynoamerykanista, współpracownik Gazety Wyborczej i Tygodnika Polityka. Nasz gość mówił m in. o problemach tego kraju. Cała rozmowa w Podcastach. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Agent Tomek składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez szefów MSWiA i CBA, w tym przez Mariusza Kamińskiego. A miało ono polegać na udostępnianiu przed laty tajnych dokumentów lojalnym wobec władzy dziennikarzom. Liderzy nowej sejmowej większości siadają do kolejnej tury rozmów na temat składu nowego rządu. Powołanie gabinetu Donalda Tuska to wydaje się już kwestia czasu, ale premier Mateusz Morawiecki nadal udaje, że powołanie jego rządu jest możliwe. Silny jak Polski złoty jest najmocniej zyskującą walutą na świecie? Dolar znów spadło. Poniżej psychologicznego progu 4 zł. I dlaczego tak się dzieje i jakie są perspektywy? O tym dzisiaj w ekonomii. 360. A to jest radio toka. Pierwsze radzie informacyjne. Zaczynamy podsumowanie.
Dnia, TOK 360. Przed mikrofonem Wojciech Muzal dobry wieczór. A na początek. O tym, jak politycy PiS u nielegalnie przekazywali tajne dokumenty zależnym od nich dziennikarzom, proceder ujawnia były agent CBA i były poseł PiS u Tomasz Kaczmarek, który w ubiegły piątek złożył w tej sprawie zeznania w prokuraturze. Były agent złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez szefów MSWiA i CBA, w tym przed Mariusza Kamińskiego i jak informuje Gazeta wyborcza chce zostać świadkiem koronnym. W tej sprawie. Poseł koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza mówił w tokfm, że wiarygodność agenta Tomka. Będzie łatwo. Do zweryfikowania.
Czy rzeczy operacyjne materiały operacyjne służyły do niszczenia ludzi, służyły do niszczenia Aleksandra Kwaśniewskiego, do niszczenia oponentów PiS, czy te daty, których odmówi, spotkania, publikacje, czy ten mechanizm cały pokrywa się z tym, co mówi Tomasz Kaczmarek. Tam się zamie niezależna prokuratura.
Do tej sprawy odniósł się zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn i powiedział tak aktywność Tomasza Kaczmarka jest kolejną próbą uzyskania przez niego bezkarności. Jego historia oparta jest na kłamstwach podaje Stanisław Żaryn. A do tego tematuu jeszcze wrócimy. W podsumowaniu dnia w rozmowie z Pawłem Wojtunikiem. Byłem szefem Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Dzisiaj wieczorem do jednej z ostatnich rozmów na temat składu rządu Donalda Tuska mają usiąść liderzy nowej sejmowej większości. Jak mówią, nowa rada ministrów jest już praktycznie gotowa, ale z jej prezentacją lider koalicji Obywatelskiej poczeka do momentu, aż misja Mateusza Morawieckiego w tej sprawie poniesie klęskę, PiS bowiem po październikowych wyborach nie ma w Sejmie większości. A mimo to pełniąc obowiązki premiera Mateusz Morawiecki stara się przekonać inne partie do poparcia jego gabinetu. Jak to robi? I co na to ta nowa sejmowa większość? O tym teraz reporter TOK FM maciejluczka.
Urzędujący premier, który do przyszłego poniedziałku powinien przedstawić skład nowego gabinetu z 1. Strony stara się przekonywać.
Polityka społeczna wyjęta poza nawias sporu politycznego i chcemy w taki sposób kontynuować naszą politykę, będziemy proponować program działań różnym partiom politycznym.
Z drugiej, jakby próbował zbuntować posłów, np. Trzeciej drogi czy lewicy wobec ich partyjnych liderów.
Główny lider opozycji chce odejść od realizacji waszych podstawowych punktów programowych, my proponujemy realizację także waszych punktów programowych.
To jest kabaret odpowiada poseł koalicji Obywatelskiej. Bory z.
Budka mam wrażenie, że pan Morawiecki niedługo wyciągnie z szafy? Legitymację Platformy Obywatelskiej? Okaże się, że od zawsze był członkiem Platformy, że zawsze wspierał w tą formację? Ja to traktuję w kategoriach kabaretu.
Ale dodaje że byłoby to naprawdę śmieszne, gdyby nie Fakt, że jest to zwyczajne przeciąganie w czasie przekazania władzy, a jeśli PiS wykorzysta cały ten czas w 100%, to pałeczkę w tej sprawie. Nowa sejmowa większość i Donald Tusk będą mogli przejąć dopiero 11 grudnia i do tego czasu pełnego składu rządu Tuska nie poznamy. Choć już wiele wiemy np. To, że PSL owi przypadną. 4. Ministerstwa Rolnictwa, gospodarki, infrastruktury wylicza Krzysztof Paszek z PSL. U. Unknown speaker 5 A i też mówiliśmy o ministerstwie obrony. Mamy pomysł na to, w jaki sposób też ten obszar powinien się budować, jak powinien być skorelowany również ze wzmacnianiem polskiej gospodarki, bo wydatkując potężne środki, jednocześnie wzmacniać polską gospodarkę, ściągać też technologię.
Inwestować jutro w samo południe. Sejm wznawia obrady. Sejm, w którym trzecia droga lewica i koalicja Obywatelska mają większość przed posłami. Ważne zadanie. Wybór składu komisji sejmowych to od tego, kto im szefuje, zależą późniejsze prace parlamentarne nad konkretnymi projektami ustaw, które sejmowe komisje będą prowadzone przez polityków koalicji Obywatelskiej wylicza poseł Borys butka.
Z pewnością komisja spraw zagranicznych, komisja finansów, z tego co pamiętam, komisja nauki, edukacji i młodzieży.
Dziś wieczorem konwent seniorów będzie decydować o tym, czy na jutrzejszym wtorkowym posiedzeniu Sejmu będą głosowane uchwały o niekonstytucyjnym składzie KRS i o sędziach dublerach zasiadających Trybunale Konstytucyjnym, ale poseł lewicy Krzysztof śmiszeek mówi, że z tym tematem raczej trzeba trochę poczekać. Unknown speaker 6 Ostateczny kształt uchwał pokażemy wtedy, kiedy będziemy rządzili, kiedy będziemy mieli już realną władzę nie tylko w Sejmie, ale także w radzie.
Ministrów na wtorkowym posiedzeniu Sejmu. Mogą za to zacząć się pracy nad obywatelskim projektem ustawy przywracającej finansowanie procedury in vitro. Jak podkreślają politycy, nowe i sejmowej, i większości byłby to dobry symbol początku prac nowego Sejmu.
O czym informował raport w TOK FM. Masie kluczka. W trzecim rządzie Donalda Tuska ministrem sprawiedliwości ma zostać były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Zadanie nr 1 dla niego to oczywiście przywrócenie praworządności. O tym, co chce zrobić, dokładnie w tym resorcie, Adam Bodnar mówił w wywiadzie politycznym w TOK FM. Unknown speaker 7 To jest akurat ten obszar funkcjonowania polskiego państwa, który wymaga bardzo głębokich, bardzo poważnych i wielowątkowych reform, ponieważ to będzie wielka sztuka? Jak doprowadzić do odzyskania praworządności w Polsce, do tego, żeby wszystkie organy państwa działały zgodnie z zasadami praworządności, przy jednoczesnym poszanowaniu zasady efektywności sądownictwa, czyli żeby obywatele odczuli, że sądy po prostu działają lepiej, sprawniej, że są bardziej odpowiedzialne w stosunku do obywateli? No i i co więcej? No trzeba się zmierzyć z tym, że te różne zmiany negatywne, dotyczące wymiaru sprawiedliwości postępowały przez 8 lat i że to po prostu nie jest prosta sprawa, żeby to zrobić, ale wierzę, że jest to możliwe do zrobienia i że można miały sprawiedliwości postawić na nogi w takim sensie, że będzie działo w pełni, zgodnie z konstytucją.
Gość Karoliny Lewickiej mówił też o problemie Neo sędziów, czyli tych sędziów, którzy zostali powołani przez upolitycznioną krajową radę sądownictwa, a więc w ocenie wielu prawników wadliwie, no i o tym, jak ten problem na sędziów rozwiązać. Unknown speaker 7 Przede wszystkim musimy do tego podejść w taki sposób, aby zauważyć, że są różne statusy tych osób, które zostały powołane. Myślę, że najważniejsza rzecz to zauważenie, że część osób, które dostały nominację od rady sądownictwa, to są osoby, które ukończyły krajową szkołę, są państwa i prokuratury i po prostu schodziły do zawodu. Tak, takie strony nie miały innego wyboru, one nie miały możliwości wybrania, że chciałyby mieć dostać nominację od w pełni konstytucyjnej krajowej rady sądownictwa? I myślę, że po prostu z tym faktem trzeba się pogodzić, natomiast myślę, że te osoby, które miały ten wybór, które po 2018 roku wiedzą, co się dzieje wokół wymiaru sprawiedliwości? Na to się jednak zdecydowały i uzyskały te nominacje? No to co do tych osób myślę, że najważniejsze, takie rozwiązanie to jest przyjęcie takiej zasady, że te osoby wracają na wcześniej zajmowane stanowiska w sądownictwie. I oczywiście mogą startować w nowych konkursach, które będą ogłaszane na wolne stanowiska, które w sądach z tej sytuacji powstaną. I myślę, że też trzeba pamiętać, że w tym czasie nie możemy spowodować tego, aby sądy przestały działać? Tak także być może trzeba będzie poprzez instytucje delegacji sądowych, też w jakiś sposób regulować to, jak sądy na co dzień.
Działają. Adam Bodnar mówił w tokfm także o tym, czy sędziów dublerów można odwołać uchwałą w Sejmu. A więcej na ten temat. Cała rozmowa w podkastach na tokfm. PL i w naszej aplikacji mobilnej. Polska notuje coraz więcej zakażeń koronawirusem w ostatnich dniach to około 1000 nowych zakażeń na dobę. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w szpitalach jest około 900 chorych na COVID. Jednocześnie wciąż czekamy, aż w Polsce będzie nowa, zaktualizowana szczepionka przeciwko koronawirusowi? Resort zdrowia zapowiedział, że szczepienia ruszą dopiero od 6 grudnia. Więcej na ten temat reporter toka Cezary Jaszczyk. Unknown speaker 9 Wg lekarzy i specjalistów w Polsce mamy teraz do czynienia ze szczytem kolejnej fali zakażeń takiego zdania jest ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw zagrożeń epidemicznych dr Paweł Grzesiowski.
0 Aktualna sytuacja w zakresie sezonowych infekcji jest bardzo trudna, mamy w tej chwili szczyt zachorowań na COVID-19. Chorych jest coraz więcej, bo nie mamy żadnych właściwie zabezpieczeń, nie stosuje się żadnych działań profilaktycznych, w związku z tym przybywa też pacjentów. Już w szpitalach z powikłanym covidem, a także pojawiają się pierwsze przypadki zgonów, o czym zresztą również informuje, chociaż w zakresie szczątkowym. Ministerstwo Zdrowia mamy zatem w tej chwili a tak kolejnej fali COVID-19. I no jesteśmy wobec tej choroby w tej chwili bezradni ze względu na brak dostępnych szeroko leków przeciwwirusowych. Poważnym problemem również, który w tej chwili w Polsce występuje, to brak szczepionek zaktualizowanych na sezon 2023 2024. Unknown speaker 9 Szczepić nowym preparatem będzie się można dopiero za 2,5, tygodnia. O szczegółach. Teraz rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia i Bona Kania.
1 Tym razem jest to szczepionka producenta, nowa waks, szczepionka, która została przez badaczy uznana za najbardziej skuteczną przeciwko tej nowej odmianie koronawirusa, jakim jest krakę. I to szczepienie jest dedykowana wszystkim chętnym pacjentom, wszystkim osobom powyżej 12. Roku życia, które chcą zażyć szczepienie i chronić się przed nową odmianą covida? Jeśli chodzi o te rekomendacje dla grup szczególnie zagrożonych, to podobnie jak w poprzednich w poprzednich sezonach zalecamy osobom starszym, seniorom, osobom z niedoborami, odporności, z chorobami współistniejącymi. Unknown speaker 9 Zdaniem dr Grzesiowskiego rząd przespał przygotowania do kolejnej fali.
0 Mamy sytuację, gdzie nie ma szczepionek, punkty szczepień zostaną przerzedzone, bo mają być likwidowane punkty szczepień poza poz, em i aptekami? No a w tej chwili mamy bardzo dużo zachorowań. Także można podsumować to w ten sposób, że w tym sezonie władze całkowicie oddały pole wirusa. Unknown speaker 9 Na Zachodzie. Zaktualizowane szczepionki pojawiły się już pod koniec wakacji.
Mówił reporter tokafem Cezary Jaszczyk. Unknown speaker 8 TOK 360 libańskich.
Hesbollach wystrzelił w ostatnich godzinach ponad 25 pocisków rakietowych w kierunku Izraela, zaatakował też dronami izraelskie pozycje, 3 trafiły posterunek armii, nikt jednak nie został ranny podaje Portal Times of Izrael, a w tym czasie w strefie Gazy, gdzie Izrael kontynuuje operację, lądową pomoc Humanitarna jest wciąż niewystarczająca. Otwarto tam właśnie pierwszy szpital polowy od początku tego konfliktu. 40 ciężarówek z artykułami medycznymi. 170 osób przyjechało z Jordanii po to, aby na południu strefy Gazy nieść pomoc cywilom. Walki toczą się w gazie wokół szpitala alshifa, w którym dzisiaj przeprowadzono ewakuację i ewakuowanych było około 30 wcześniaków. Są one już w Egipcie, o czym jeszcze przed wyjazdem mówił oficer pogotowia palestyńskiego.
2 Atawe pula? Wszystkie dzieci są wcześniakami, niektóre z nich są ranne, towarzyszą im 4 z 26 matek w Egipcie. Na każde dziecko czeka karetka. Nie mamy do życia.
Kontrolowany przez Hamas palestyński to są. Zdrowia podaje, że w strefie Gazy może być nawet 30 000 rannych osób, liczba ofiar przekroczyła już 13 000. O wojnie Izraela z Hamasem rozmawiają w Pekinie przedstawiciele Chin, Palestyny, Indonezji, Egiptu, Arabii Saudyjskiej i Jordanii. Celem tej dyskusji jest deeskalacja. Napięć na bliskim Wschodzie tak deklarują organizatorzy. O katastrofie humanitarnej w strefie Gazy mówi szef chińskiej dyplomacji. Uła, czyli.
3 Pracujmy razem, by szybko uspokoić sytuację w gazie i jak najprędzej przywrócić pokój na bliskim Wschodzie.
A pobliskim Wschodzie podróżuje aktualnie szef unijnej dyplomacji. Ostatnim punktem jego wyjazdu jest Jordania. Wczoraj Jose borrel.
4 Był w Katarze.
3 Jesteśmy blisko osiągnięcia porozumienia, które umożliwi ludziom bezpieczny powrót do domuów.
4 Liberet tyderfon.
Mówił premier Kataru, kraju, który jest postrzegany na bliskim Wschodzie jako neutralny. 7 października, gdy Hamas zaatakował Izrael, palestyńscy terroryści uprowadzili do Gazy ponad 240 osób. Hawier milei zwycięzcą drugiej tury wyborów prezydenckich w Argentynie. Ekonomiczny ultraliberał tak jest określany. Zdobył prawie 56% głosów i pokonał obecnego ministra gospodarki, terronistę. Serkio. Masę, historyczne zwycięstwo, wyzwanie rzucone całej klasie politycznej to są nagłówki z argetyńskich gazet, które komentują wyniki wyborów. Dziennik clariin zwracał uwagę na błyskotliwą karierę mileja, bo zaledwie 2 lata temu został posłem w wyborach prezydenckich, wystartował bez większego zaplecza politycznego, a ostatecznie wygrał wybory. Ultraliberał krzyczał i obrażał, wpisując się w populistyczny klimat epoki komentuje. Z kolei dziennikarz dla nasjon, który stwierdza, że Argentyna wkracza teraz w nieznane.
5 Damsung.
3 Potrzebujemy zmiany końca kłamstw, elit, by działać dalej jako poważne.
5 Krajebas? Serio? Czyli nie ma polityka.
3 Do tej sytuacji doprowadziła dotychczasowa polityka gospodarcza. Ponad połowa społeczeństwa głosowała za zmianą. Mam nadzieję, że zmieni się wieleio.
Mówili zwolennicy mileja, który po wygranej zapowiedział tak to właśnie określił. Początek odbudowy Argentyny by zwalczyć. Inflację. Nowy prezydent chce m.in. Zastąpić peso dolarem. Wynik wyborów w Argentynie komentował w tokę Mateusz macini, latyno, amerykanista, współpracownik gazety wyborczej i tygodnika polityka. Nasz gość mówił m.in. O problemach tego kraju.
6 Przypomnijmy, jak wygląda w tej chwili rzeczywistość życia codziennego w Argentynie? To jest kraj, gdzie rację dochodzi do 180%, gdzie 1/3 społeczeństwa żyje na granicy ubóstwa? Gdzie właściwie? Jeśli chodzi o rynek monetarny i walutowy, to istnieją. 2 obiegi informacji, opieki, w ogóle wymiany, dlatego że wszyscy i tak handlują walutą na ulicy, a nie wiem w kantorach czy w bankach, to jest trochę taki kraj w składzie, w stanie rozkładu i politycznego, i ekonomicznego. W związku z tym myślę, że głos na mileja był po prostu głosem na zmianę, na spróbowanie czegoś nowego, bez względu na to, czy jego pomysły są, które wykonane.
Goście Jakuba Janiszewskiego mówił też o argentyńskim kongresie, w którym nowy prezydent nie ma większości i o tym, czego się spodziewać w czasie tej jego zaczynającej się za chwilę kadencji.
6 Myślę, że milei będzie próbował robić rzeczy, które niekoniecznie może. Zbawią argentyńską gospodarkę. Ale kilka z tych jego osunięć będzie miało, czy będzie nosiło znamiona czystej demagogii? Bo nawet jeżeli on zlikwiduje park centralny, to prawdopodobnie zastąpi pan centralny, jakąś inną, może mniejszą, jeśli chodzi o swoją skalę. Instytucją, która będzie pełniła podobne obowiązki. On trochę zrobi wymianę szyldów i jakoś sztucznie pomanipuluje kursem peso. Przez chwilę może agentyńczykom będzie lepiej. No ale długoterminowo to nie są rozwiązania, które rozwiążą np. Kwestię tego 50 miliardowego długu, które agentyna ma wobec Międzynarodowego funduszu Walutowego.
Usłyszeliśmy w audycji połączenie. Prezydent elekt zapowiedział już, że swoje pierwsze podróże zagraniczne widzi? Tak jeszcze przed zaprzysiężeniem odbędzie podróż do USA, a następnie do Izraela. Podsumowanie dnia w radiu TOK FM. Przed nami. Goście, a wśród dyrektor nich. Dr Marek Michalak, były wieloletni Rzecznik Praw Dziecka, z którym będziemy rozmawiali o kandydaturach na nowego Rzecznika Praw Dziecka. Czas minął. Zgłaszania tych kandydatur dzisiaj o godzinie 16. a to tylko jeden z tematów już za chwilę. Ekonomia 360. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej! Dostęp do nagradzanych podcastów, wszystkich audycji z anteny oraz Radio TOK FM bez reklam w świątecznej zniżce.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA