REKLAMA

Dzieci potrzebują dobrego Rzecznika. Kto może nim zostać?

TOK360
Data emisji:
2023-11-20 18:40
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
05:34 min.
Udostępnij:

Nowego Rzecznika Praw Dziecka czeka dużo pracy, bo przez poprzednie lata obowiązki tej instytucji były zaniedbywane u samych podstaw. Wskazuje na to rozmówca Wojciech Muzala, były RPD dr Marek Michalak.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Rok 360. Zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na Rzecznika Praw Dziecka. Już wiadomo, że osoba, która może liczyć na poparcie sejmowej większości? Że tą osobą jest Monika Horna? Cieślak? To jest aktywistka, adwokatka, zajmująca się ochroną praw dzieci od 19. Roku życia. Już się pani Monika Horna Cieślak zajmowała tego rodzaju aktywnością. A na temat całej tej procedury, wyboru nowego rzecznika będziemy teraz dyrektor rozmawiali, będę teraz rozmawiał z dr Markiem Michalakiem. Byłem wieloletnim Rzecznikiem Praw Dziecka, pedagogiem i nauczycielem akademickim. Dobry wieczór, dobry wieczór, witam serdecznie, no to może wspomnijmy jeszcze na wstępie o tych pozostałych kandydatach, a to byli dr Konrad Ciesiołkiewicz psycholog, politolog, menadżer, prof. Marek Konopczyński pedagogresocjalizacyjny, dr Grzegorz Wrona specjalista z zakresu przeciwdziałania, przemocy w rodzinie i dr Paweł kukis Szczuciński rekomendowany przez Naczelną Radę Lekarską. Jeśli to się potwierdzi, czyli Wola tutaj nowej sejmowej większości. Że to właśnie? To właśnie pani, od której zacząłem? Nowa, potencjalna pani rzecznik Monika Horna. Cieślak będzie właśnie rzecznikiem? To czy to będzie dobry wybór?
A ja myślę, że parlament miał o tyle łatwiejszą drogę. Tym razem, że miał z czego wybierać. Było wielu dobrych kandydatów. Widzę, że ja nie znam pani mecenas, ale widzę, że jej droga rozpoczęła się szybko? Zresztą bardzo podobną. Mamy drogę swojej pracy na rzecz dzieci, więc życzę jak największych sukcesów, jak najlepszych dla młodego pokolenia, bo dzieci potrzebują wreszcie dobrego rzecznika. 5 lat. Ten urząd praktycznie był nieobsadzony. Nie miały żadnego pozytywnego sygnału z urzędu, żadnego wsparcia. I wreszcie dość.
W internecie, a konkretnie w mediach społecznościowych. Można było przeczytać komentarz Grzegorza Wrony, który właśnie kandydował na rzecznika, czy wciąż kandyduje, który napisał tak pani mec. Monika Horna Cieślak serdeczne gratuli. Trzymam kciuki. Więc tutaj jakby jest niewiele tych wątpliwości co do tego, kto będzie rzecznikiem, czy też rzeczniczką. W tym przypadku chciałem zapytać, co jest do zrobienia najpilniejszego w biurze Rzecznika Praw Dziecka. W Pańskiej ocenie.
Ojej, to jest w ogóle urząd do odbudowy, to jest praca na zgliszczach, trzeba odbudować prestiż tego urzędu, trzeba odbudować. Prestiż dla praw dziecka w naszym kraju. Rzecznik wreszcie musi stanąć po stronie dzieci, musi zająć się praktycznie setkami problemów na różnych płaszczyznach. Gdzie funkcjonują dzieci? Proszę. Zobaczyć, jak wygląda edukacja? Jak wygląda zabezpieczenie zdrowotne? Zdrowie psychiczne dzieci jest najgorsze z ostatnich dekad. Podmiotowość, dziecięca, partycypacja, udział w życiu publicznym bardzo dużo jest do zrobienia. To jest to będzie Orka na ugorze i myślę, że. Nowy rzecznik potrzebuje ogromnego społecznego wsparcia organizacji pozarządowych, życzliwości, parlamentu dla inicjatyw i odbudowania prestiżu tego urzędu. Ja przypomnę, ale ten urząd w 2018 roku był na drugim miejscu zaufania publicznego, a dzisiaj nawet nie odnotowywany w tych rankingach.
Proszę zatem powiedzieć, bo to mogło nam umknąć przez ostatnie lata. Po co nam właściwie? Instytucja Rzecznika Praw Dziecka.
To jest jedna z najważniejszych instytucji w naszym kraju, obejmuje opieką 1/3 polskich obywateli i to tych obywateli, którzy jeśli cierpią, to cierpią. Skrycie nie mają wpływu na wybór władz? Nie, nie mają możliwości bezpośredniej reprezentacji siebie i potrzebują absolutnie zrozumienia, wsparcia. Korczak mówił nie ma dzieci, są ludzie, ale o innej skali pojęć, o innej wrażliwości, o innej delikatności. Dlatego tak ważne jest, żeby w tej szerokiej kategorii praw człowieka szczególnie wyodrębnić prawa dziecka i otoczyć je specjalną ochroną. A ta specjalna ochrona polega także na tym, że mają sobie dedykowanego konstytucyjnie rzecznika, który w pocie czoła walczy o ich prawa i przeciwstawia się całemu światu. Jeśli jest taka potrzeba?
Dr Marek Michalak, były wieloletni Rzecznik Praw Dziecka, pedagog i nauczyciel akademicki był razem z nami. W podsumowaniu dnia. Bardzo dziękuję, a już za chwilę połączymy się z Agnieszką Sochoń. Latuszek z unicefu, z którą będziemy omawiali raport dotyczący ukraińskich dzieci? W Polsce? Zostały przeprowadzone badania, które pokazują no w jakiej kondycji są te dzieci przebywające w naszym kraju. Szczegóły za chwilę. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej! Dostęp do nagradzanych podcastów, wszystkich audycji z anteny oraz Radio TOK FM bez reklam w świątecznej zniżce.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA