REKLAMA

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W jakiej kondycji psychicznej są ukraińskie dzieci w Polsce?

TOK360
Data emisji:
2023-11-20 18:50
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
06:49 min.
Udostępnij:

O raporcie na ten temat mówiła Agnieszka Sochoń-Latuszek – specjalistka ds. Zmian Społecznych i Behawioralnych w Biurze UNICEF w Polsce.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » TOK 360 20 listopada to jest międzynarodowy dzień praw dziecka. I właśnie dzisiaj organizacje, które działają na rzecz ochrony dzieci w Polsce, to jest Fundusz narodów Zjednoczonych na rzecz dzieci. Plan International i Siltech czyldren opublikowały raport z badania subiektywnego dobrostanu dzieci młodzieży mieszkającej w Polsce w obliczu wojny w Ukrainie. Już teraz co wnioskach z tego raportu będą rozmawiał z Agnieszką Sochoń ratuszek, specjalistą do spraw zmian społecznych i behawioralnych w biurze w Polsce. Dobry wieczór witam radiu TOK FM.
Dobry wieczór, witam serdecznie.
No właśnie czego chciał państwo? Dowiedzieli? Przygotowując ten raport?
Tak, dziękuję bardzo zdecydowanie. Jest to dobry dzień, ten 20 listopada, właśnie na światowy dzień praw dzieci, aby mówić o tym, że warto słuchać głosu dzieci i warto zrozumieć, że te potrzeby i obawy dzieci mogą różnić się. Z dbanie od tego w perspektywie takich problemów jak wojny czy potrzeba zmiany miejsca zamieszkania, niż te problemy, które mają do dyrektorśnie? Dlatego tak ważne jest, żeby spojrzeć na te problemy z ich perspektywę. My w tym raporcie, który obligowaliśmy właśnie dzisiaj, skupiliśmy się na takich 3 głównych pilarach 3 tematach. Po pierwsze jest to zdrowie psychiczne i psychospołeczne dzieci, po drugie edukacja i po trzecie integracja dzieci. I tutaj w każdym z tych mamy zdecydowanie bardzo ciekawe wnioski. Po pierwsze, nie mogła zacząć od tego właśnie zdrowia psychicznego i psych społecznego dzieci właśnie, które mają doświadczenie uchodźcze. Dzieci z Ukrainy, które są w Polsce, mówią o tym, że w ich subiektywnej ocenie ten stan zdrowia psychicznego jest raczej niski i na to składa się wiele czynników. One mierzą się z wieloma problemami. Pierwsze z nich jest to, że znalazły się w nowym nieznajomy dla nich miejscu, gdzie muszą zrozumieć, jak funkcjonuje społeczeństwo?
Pojawia się bariera językowa. Do tego dochodzą takie trudności związane z tym, że także odbywa się edukacja na odległość. Ta edukacja ukraińska, więc to to wszystko pewnie są takie trudne rzeczy dla dla dzieci, o czym my, dorośli, wcale nie? Nie musimy wiedzieć. Jeśli chodzi o samo jakby przeprowadzenie tych badań, to państwo. Tutaj skorzystali np. Z takiej możliwości, żeby dzieci wykonywały zdjęcia i za ich pomocą pokazywały coś? Proszę o tym? Powiedzieć?
Tak, zdecydowanie. Jest to dosyć Innowacyjna metoda, metodologia prowadzenia badań i zdecydowanie taka, która podoba się uczestnikom badania. Tutaj dzieci mówimy o grupie dzieci 8 do 17 lat i my dzieciom przekazaliśmy takie aparaty natychmiastowe, aparaty Polaroid na 24 godziny i chcieliśmy, żeby zrobiły one zdjęcia. Daliśmy im, prawda? Instrukcje badawcze, które były dosyć proste. Zapytaliśmy się ich np. aby zrobili zdjęcia swego codziennego życia, źródeł swojego wsparcia czy tego, jak wygląda ich szkoła. Może być to szkoła online i dzieci przez te 24 godziny robiły zdjęcia, które później były dla nas inspiracją do dyskusji w grupach fokusowych.
I w taki sposób właśnie państwo te informacje o dzieciach pozyskali. Trochę. Być może niestandardowy. Oczywiście przygotowany jest taki raport, a wraz z nim rekomendacje. To jest tutaj kluczowe, co powinniśmy w Polsce naprawić, żeby ukraińskie dzieci tutaj były w lepszej kondycji?
Tak, tutaj mamy bardzo dużo tych rekomendacji i rzeczywiście, jeżeli o to chodzi, to musimy współpracować na wielu płaszczyznach, nie tylko z władzami lokalnymi i rządowymi, ale też z organizacjami lokalnymi i takimi jak właśnie ONZ, czy tymi humanitarnymi, które reprezentuje. I tutaj z tych rekomendacji na pewno warto powiedzieć, że jeżeli chodzi o zdrowie psychiczne, musimy zwiększyć świadomość i dostęp dla dzieci, które mają doświadczenie, uchodźcy do wyspecjalizowanych i bezpłatnych usług opieki na zdrowiem psychicznym. Wiemy, że jest to ogromna potrzeba. Nie tylko wśród dzieci z Ukrainy. Wiemy też, że brakuje tych specjalistów na potrzeby dzieci w Polsce, natomiast wiemy, że one mierzą się z jeszcze innymi problemami. To są dzieci, które często przeszły, jakieś dyrektor, traumy dyrektor, potrzebują wyspecjalizowanej opieki, dlatego na tym musimy się skupić, a jeżeli chodzi o zakres edukacji, musimy pamiętać, że tutaj dzieci mówiły często, np. Roli asystentów międzykulturowych. To są osoby, które bardzo pomagają dzieciom, szczególnie w tych pierwszych miesiącach, kiedy one muszą się zaadaptować. Mają barierę. Językowo, której pan wcześniej mówił i to są osoby, które można powiedzieć, są takim mostem, właśnie między tymi 2 kulturami, między 2 społecznościami, mówią w języku ukraińskim i mogą wspomóc dzieci właśnie w tych pierwszych miesiącach, to to są na pewno rzeczy, na których musimy pamiętać.
Przygotowali państwo raport, co teraz się stanie z tym raportem? Kto powinien szczególnie poważnie go potraktować?
My teraz z tym raportem i tymi rekomendacjami, które stworzyliśmy, pójdziemy z nim do osób, które są decydujące, czyli tutaj mówimy o władzach lokalnych, władze rządowych, zdecydowanie do ministerstwa edukacji, ponieważ tutaj dużą część z naszych wniosków i rekomendacji kierujemy właśnie do tych do ministerstwa, ale oczywiście też do osób, które bezpośrednio pracują z dziećmi, do nauczycieli, do tych asystentów kulturowych, o których wspominałam, do psychologów czy różnych ośrodków, które pracują właśnie z dziećmi, z doświadczeniem uchodźczym.
Międzynarodowy dzień praw dziecka to właśnie dzisiaj bardzo dziękuję za udział w programie. Agnieszka Sochoń ratuszek, specjalistka do spraw zmian społecznych i behawioralnych w biurze UNICEF w Polsce, była razem z nami w podsumowaniu dnia, a po godzinie 19. kolejny temat TOK TOK 360. Tym razem to będzie temat związany ze sztuczną inteligencją, dlatego, że zwolniony został szef projektu openya i ten Fakt być może jakby międzynarodowo, może się wydawać nieistotny, ale biorąc pod uwagę to, że sztuczna to inteligencja, to są także zagrożenia, przed którymi jesteśmy ostrzegani już od dawna i jest to taka dziedzina, która szczególnie skupia naszą uwagę. No to Sylwią Czubkowską, dziennikarką, specjalizującą się w temacie cyfryzacji nowych technologii, autorką podkastu tekststo na tokfm. PL będziemy próbowali państwu wyjaśnić, co tam się w ogóle dzieje. W pracach nad sztuczną in intergencją, na przykładzie i w związku z tą sprawą. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej! Dostęp do nagradzanych podcastów, wszystkich audycji z anteny oraz Radio TOK FM bez reklam w świątecznej zniżce.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA