REKLAMA

Wróciła inflacja. Jak oszczędzać?

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2017-02-07 10:50
Czas trwania:
01:40 min.
Udostępnij:

Ostatnie dwa lata to nie były najlepsze czasy dla osób szukających szans na oszczędzanie- i niestety wszystko wskazuje na to, że przez kolejne miesiące będzie jeszcze gorzej. Szanowni państwo - wróciła inflacja! I rośnie całkiem szybko. Rozwiń »

Diagnoza jest więc taka: stopy procentowe są niskie i co najmniej prze rok takie jeszcze pozostaną. Nie ma więc co liczyć na to, że banki podwyższą oprocentowanie lokat. A jak wyciągnie się średnią z ofert - to wychodzi że na lokatach możemy mieć nawet nie na półtora procent zysku w skali roku. Tymczasem inflacja zdaniem ekonomistów może wkrótce podskoczyć nawet w okolice dwóch procent. Czyli inflacja zje profity z oprocentowania.


Co więc robić? Można próbować przeczekać, zakładając że nawet kiepska lokata i tak jest lepsza niż gotówka chowana pod materacem. Można też przyglądać się ofertom funduszy inwestycyjnych, albo zainteresować się obligacjami. Resort finansów co jakiś czas emituje krótkoterminowe obligacje detaliczne z myślą np o beneficjentach programu Rodzina 500 plus.

Eksperci zgodni są jednak co do tego, żeby wolną gotówkę przez najbliższe miesiące raczej stawiać na instrumenty finansowe o na krótki termin i o zmiennym oprocentowaniu, niż zamrażać pieniądze na stały procent na kilka lat. Bo po pierwsze - wyniki inflacji mogą się dynamicznie zmieniać, a po drugie - kto wie czy w przyszłym roku stopy w Polsce nie zaczną w końcu rosnąć? Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry w ostatnie 2 lata wojny były najlepsze czasy dla osób szukających szans na oszczędzanie niestety wszystko wskazuje na to, że przez kolejne miesiące będzie jeszcze gorzej Szanowni państwo wróciła inflacja i rośnie całkiem szybko diagnozę, więc jest taka, że stopy procentowe są niskie i co najmniej przez rok jeszcze takie pozostaną nie ma, więc liczyć na to, że banki podwyższą oprocentowanie lokat jak Rozwiń » wyciąga się średnio w dzisiejszych ofert to wychodzi na to, że na lokatach możemy mieć nawet nie 1,5 % zysku w skali roku tymczasem inflacja zdaniem ekonomistów może wkrótce podskoczyć nawet w okolicy 2 %, czyli okaże się, że inflacja zje profity z oprocentowania lokaty chce, by zrobić można próbować przeczekać zakładając, że nawet kiepska lokata i tak jest lepsza niż gotówka chowana pod materacem i może także przyglądać się ofertą funduszy inwestycyjnych albo np. zainteresować obligacjami resort finansów co jakiś czas wyemituje krótkoterminowe obligacje detaliczne z myślą o np. beneficjentach programu rodzina 500 plus eksperci zgodni są jednak co do tego, żeby wolną gotówkę przez najbliższe miesiące raczej inwestować na krótki termin ich instrumenty o zmiennym oprocentowaniu są lepsze niż zamrażać pieniądze na stały procent np. dla kilka lat, bo po pierwsze, wynik inflacji mogą się dynamicznie zmieniać, a po drugie, kto wie czy w przyszłym roku stopy w Polsce nie zaczną rosnąć przewodnik finansowy to kafelki w Pelplinie w całej audycji wysłuchać w aplikacji mobilnej TOK FM oraz na stronie tokfm PL i Kosznik audyt Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Aż 60% taniej! Największa obniżka cen TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 60% zniżką!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA