REKLAMA

Sprzedaż własnych przetworów na festynach - mniej zbiurokratyzowana

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2017-02-09 10:50
Czas trwania:
01:28 min.
Udostępnij:

Drobny handel żywnością wyprodukowaną we własnym gospodarstwie od początku roku jest łatwiejszy i mniej zbiurokratyzowany. W życie weszły przepisy które ułatwiają rolnikom sprzedaż żywności przy drogach, czy na bazarach i festynach - bez udziału pośredników. Co więcej - rolnik może skorzystać także z ulg podatkowych. Rozwiń »

Nowe przepisy dotyczą produktów pochodzenia i roślinnego i zwierzęcego, chodzi np o masło, sery, mleko, dżemy, marynaty, kiełbasy czy szynki. Ułatwienia dotyczą sytuacji w której żywność od gospodarza kupuje konsument - czyli np. zwykły przechodzień, albo gospodarstwo agroturystyczne lub szkolna stołówka.

Jeśli rolnik samodzielnie chce sprzedawać swoje produkty -najpóźniej na miesiąc przed rozpoczęciem handlu powinien zarejestrować taką działalność w inspekcji sanitarnej. To ona będzie odpowiedzialna za nadzór nad bezpieczeństwem produktów. Dom rolnika, w którym produkuje się żywność na sprzedaż, powinien być tez odpowiednio oznakowany - w widocznym miejscu powinna być tabliczka z napisem "rolniczy handel detaliczny".

Osobista sprzedaż na festynach czy bazarach jest też łagodniej traktowana przez fiskusa - dochody z tego tytułu zwolnione są z podatku PIT, pod warunkiem że rolnik prowadzi choćby w zeszycie ewidencję wyprodukowanych i sprzedanych przez siebie przetworów (co sprzedał, za ile i kiedy), a jego przychody z tego tytułu nie przekroczyły 20 tysięcy złotych. Powyżej tej kwoty - podatek wynosi 2 proc od obrotu. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
w radzie Denkiewicz dzień dobry drobny handel żywnością wyprodukowaną we własnym gospodarstwie od początku roku jest łatwiejszy mniej zbiurokratyzowany w życie weszły przepisy, które ułatwiają rolnikom sprzedaż żywności przy drogach czy na bazarach i festynach bez udziału pośredników co więcej rolnik może skorzystać także z ulg podatkowych nowe przepisy dotyczą produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego chodzi n p . o masło sery mleko przemyt marynaty kiełbasy Rozwiń » czy szynki ułatwienia dotyczą sytuacji, w której żywność od gospodarza kupuje konsument, czyli np. zwykły przechodzień albo gospodarstwo agroturystyczne lub szkolna stołówka, jeżeli rolnik samodzielnie chce sprzedawać swoje produkty najpóźniej na miesiąc przed rozpoczęciem handlu powinien zarejestrować taką działalność Inspekcji sanitarnej to ona będzie odpowiadała za nadzór nad bezpieczeństwem produktów dom rolnika, w którym produkuje się żywność na sprzedaż powinien być też odpowiednio oznakowany w widocznym miejscu powinna być umieszczona tabliczka z napisem rolniczy handel detaliczny osobista sprzedaż na festynach czy bazarach jest również łagodniej traktowane przez fiskusa dochody z tego tytułu zwolnione są z podatku PIT pod warunkiem jednak, że rolnik prowadzi chociażby w zeszycie ewidencji wyprodukowanych i sprzedane przez siebie przetworów, czyli zapisuje co sprzedał za ile oraz kiedy, a przychody z tego tytułu nie przekroczyły 20  000 zł przychody powyżej tej kwoty są opodatkowane i ten podatek wynosi 2 % od obrotu Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA