REKLAMA

Cała wypłata w czterech banknotach? Do obiegu trafił banknot o nominale 500 zł.

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2017-02-10 11:00
Czas trwania:
01:34 min.
Udostępnij:

Nie zdziwcie się, jeśli w Wasze ręce trafi banknot pięciuset złotowy - choć raczej nie zdarzy się to za często. Dziś Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowy banknot, o nominale 500 złotych. Rozwiń »

Wyglądem ściśle nawiązuje on do pieniędzy, które mamy w portfelach, bo i projektowała go ta sama osoba - Andrzej Heidrich. Na pięćsetce zobaczymy więc wizerunek króla - to Jan III Sobieski. Banknot jest jasny, utrzymany w odcieniach błękitów i beżów, i jest wyposażony w dodatkowe zabezpieczenia przed fałszerstwami. Pieniądze wydrukowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Podpis prezesa NBP który zobaczymy na banknocie, to podpis Marka Belki.

Po co pięćsetka? Nie po to, by wypłacać pracownikom pensje w czterech banknotach, jak wyzłośliwiają się niektórzy. Chodzi głównie o to, by Narodowy Bank Polski łatwiej mógł utrzymywać obowiązkowe rezerwy walutowe. Do tej pory były one przechowywane głównie w dwusetkach i setkach, co zajmuje oczywiście sporo miejsca w skarbcu.

Dlatego właśnie przynajmniej w pierwszych latach raczej niewiele osób dostanie go do ręki. Do obiegu trafi zaledwie 50 milionów sztuk . Dla porównania - setek w obiegu jest grubo ponad miliard sztuk. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry, a nie zdziwcie się, kiedy wasze ręce trafi banknot 500 zło towy, choć raczej nie zdarzy się za często dzisiaj Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowy banknot właśnie o nominale 500 zł wyglądem ściśle, nawiązując do pieniędzy, które mamy w portfelach, bo i projektował go ta sama osoba, czyli prof. Andrzej Heinrich ne pięćsetce zobaczymy, więc wizerunek króla to Jan trzeci Sobieski banknot jest Rozwiń » jasny utrzymany w odcieniach błękitu liderzy jest wyposażony w dodatkowe zabezpieczenia przed fałszerstwami itp pieniądze wyprodukowała Polska wytwórnia papierów wartościowych podpis prezesa NBP, który zobaczymy na banknocie to podpis Marka Belki podsuwa pięćsetka to na pewno nie o to by wypłacać pracownikom pensje w 4 banknotach jak wyróżniają się niektórzy chodzi głównie o to, żeby Narodowy Bank Polski łatwiej mogą utrzymywać obowiązkowe rezerwy walutowe do tej pory były one przechowywane głównie w 2 statkach i setkach w co zajmuje oczywiście sporo miejsca w skarbcu pięćsetki pomogą rozwiązać ten problem i dlatego właśnie przynajmniej w pierwszych latach raczej niewiele osób dostanie do ręki 500 zł w 1 banknocie do obiegu trafi zaledwie 50  000 000 sztuk tego banknotów dla porównania setek Bowiego jest grubo ponad miliard sztuk przewodnik finansowy tokfm 5 Pelplin w całej audycji wysłuchać w aplikacji mobilnej TOK FM oraz na stronie tokfm PL i Kosznik audyt Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz radio TOK+Muzyka bez reklam - teraz 40% taniej w zimowej promocji!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA