REKLAMA

Używaj karty płatniczej bezpiecznie!

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2017-03-30 11:00
Czas trwania:
01:54 min.
Udostępnij:

W cyklu o bezpiecznych finansach jeszcze kilka zdań o poprawnym używania kart płatniczych. Znów - niby sprawy oczywiste, a praktyka pokazuje, że bywamy okropnie nierozsądni. Rozwiń »

Najgłupszą z możliwych rzeczy jest zapisywanie kodów PIN do karty na samej karcie, lub na karteczce, którą trzymamy w portfelu razem z plastikami. Naprawdę nadal są osoby, które to robią! Dobrze jest też nie trzymać kart w portfelu razem ze wszystkimi innymi dokumentami - wtedy ewentualne zgubienie portfela to mniejsze szkody. Nie zapisuj też pinów w komórce - postarajmy się je zapamiętać. Ale też nie idźmy na łatwiznę wymyślając PIN - w takich sytuacjach nigdy nie używaj oczywistych dat urodzin czy rocznic.

Jak płacisz kartą w sklepie - nie traćmy jej z oczu, nie podawaj jej sprzedawcy - trzymaj kartę w ręku. Kiedy wpisujesz PIN - dobrym nawykiem będzie zakrycie terminala ręką. To samo dotyczy zresztą wyciągania pieniędzy z bankomatów. Zakrywaj ręką klawiaturę gdy wpisujemy kod, i nie korzystaj z bankomatu, w którym coś ci się nie podoba i nie wzbudza twojego zaufania.

Jeśli płacisz kartą w restauracji otrzymujesz wydruk z pustym miejscem na wpisanie napiwku - to wpisz tę kwotę, a jeśli nie chcesz dać napiwku - wyraźnie przekreśl to miejsce, żeby nikt bez twojej wiedzy niczego tam nie nie dopisał.

I jeszcze jedno: rzadko, ale zdarzają się zagranicą sytuacje, kiedy bankomat żąda wpisania PINu sześciocyfrowego. Nie trać wtedy głowy, tylko w pierwszym kroku mimo wszystko spróbuj wypłacić pieniądze podając czterocyfrowy PIN. Jeśli to nie zadziała - dodaj na początku dwa zera: zero,zero i PIN. Jeśli i to nie pomoże - odejdź do innego bankomatu. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy w TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry w cyklu o bezpiecznych finansach jeszcze kilka zdań o poprawnym używaniu kart płatniczych znów nie bez prawa są oczywiste, ale praktyka pokazuje, że bywamy okropnie nierozsądni najgłupszą z możliwych rzeczy jest za pisanie kodów PIN do karty na samej karcie lub na karteczce, którą trzymamy w portfelu razem z plastikami naprawdę nadal są osoby, które robią dobrze jest też nie trzymać kart w portfelu razem Rozwiń » ze wszystkimi innymi dokumentami wtedy ewentualne zgubienie portfela to mniejsze szkody, a raczej nie zapisuj też pinów w komórce po prostu postaraj się zapamiętać, ale też mniej na łatwiznę, wymyślając winnych w takich sytuacjach nigdy nie używaj oczywistych dat np. urodzin rocznic, a jeżeli płacisz kartą w sklepie nie traci z oczu nie podawali sprzedawcy trzyma swoją kartę w ręku, kiedy wpisujesz pilny w dobrym nawykiem będzie zakrycie terminala ręką to samo zresztą dotyczy wyciągania pieniędzy z bankomatów zakrywanie ręką klawiaturę wpisujesz kod nie korzysta z bankomatów, w którym coś się nie podoba im nie wzbudzą twojego zaufania, jeżeli płacisz kartą w restauracji i otrzymuje wydruk z pustym miejscem na wpisanie kwoty napiwku to wpiszcie kwotę, a jeżeli nie chce dawać napiwków to wyraźnie przekreślił to puste miejsce także wynik bez swojej wiedzy niczego tam już nie dopisało jeszcze jedno rzadko, ale za granicą zdarzają się takie sytuacje, kiedy bankomat żąda od nas wpisywania PIN-u sześcio cyfrowego nie traćmy głowy tylko w pierwszym kroku mimo wszystko spróbuj wypłacić pieniądze, podając czterocyfrowy PIN, a jeżeli to nie zadziała dodaje na początku 2000 i w innych, jeżeli to nie pomoże podejść do innego bankomatu przewodnik finansowy to kafelki w Pelplinie w całej audycji wysłuchać w aplikacji mobilnej TOK FM oraz na stronie tokfm PL i Kosznik audyt Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Posłuchaj o tym, co ważne w TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam 40% taniej! Bądź na bieżąco.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA