REKLAMA

PIT za 2016: musisz dopłacić do podatku? Zrób przelew przed końcem kwietnia!

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2017-04-06 11:00
Czas trwania:
02:01 min.
Udostępnij:

Raz jeszcze przypominam o obowiązku rozliczenia PITów - do końca miesiąca deklaracje muszą trafić do urzędów skarbowych. Rozwiń »

Dokładnie ten sam termin, czyli koniec kwietnia, obowiązuje jeśli muszą państwo coś fiskusowi dopłacić! Może się bowiem okazać, że w skutek na przykład błędnych rozliczeń w ciągu roku, albo jeśli np. przekroczyli państwo drugi próg podatkowy, w rozliczeniu okaże się, że odciągnięte zaliczki na podatek dochodowy okażą się zbyt małe.

Jeśli ktoś zarobił tyle, że przekroczył drugi próg podatkowy - przypomnę, to 32 proc - to sytuacja jest oczywista: trzeba dopłacić do wyższego podatku od tej kwoty, o którą przebity został próg ponad 85ciu tysięcy złotych rocznego dochodu.

Są jednak przypadki, gdy podatnik jest zaskoczony obowiązkową dopłatą. Stosunkowo często zdarza się to, kiedy podatnik pobiera rentę rodzinną wypłacaną przez ZUS, ale jednocześnie pracuje. ZUS wypłacając rentę rodzinną, obniża zaliczki wpłacane na podatek o kwotę wolną, czyli niecałe 50 zł miesięcznie. Problem jednak w tym, że nasz główny pracodawca również rozlicza dla nas kwotę wolną - a z tej możemy skorzystać tylko raz. Jeśli tak się zdarzy w naszym przypadku - z samego tego powodu będziemy musieli dopłacić ponad 550 złotych należnego podatku. Żeby uniknąć takiej sytuacji w przyszłości, trzeba złożyć u pracodawcy dokument potwierdzający, że pobieramy rentę z ZUSu i to on rozliczy kwotę wolną.

Fiskus oczekuje uregulowania należności do końca kwietnia. Pieniądze trzeba wpłacić na konto urzędu skarbowego, do którego wysyłacie Państwo swoje zeznanie podatkowe. Numery kont można znaleźć na stronach internetowych urzędów. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy w TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry dziś raz jeszcze przypominamy o obowiązku rozliczenia PIT-ów do końca miesiąca deklarację muszą trafić do urzędów skarbowych i dokładnie ten sam termin, czyli koniec kwietnia obowiązuje, jeżeli muszą państwo coś fiskusowi dopłacić może się bowiem okazać, że wskutek błędnych rozliczeń w ciągu roku albo jeśli np. przekroczyli państwo drugi próg podatkowy od ściągniętych w ubiegłym roku zaliczki Rozwiń » na podatek były zbyt niskie i tę różnicę trzeba będzie uregulować w UE, jeżeli ktoś zarobił, tyle że przekroczył drugi próg podatkowy w przypomnę, bo 32 % sytuacja jest oczywista trzeba dopłacić do wyższego podatku od tej kwoty, o którą przebity został próg ponad 85  000 zł rocznego dochodu są jednak takie przypadki, gdy podatnik jest zaskoczona obowiązkową dopłatą stosunkowo często zdarza się to kiedy podatnik pobiera rentę rodzinną wypłacaną przez ZUS, ale jednocześnie pracuje w ZUS wypłacający rentę rodzinną obniża zaliczki na podatek o kwotę wolną od podatku, czyli o niecałe 50 zł miesięcznie problem jednak w tym, że nasz pracodawca również rozlicza dla nas kwotę wolną od podatków prostej możemy skorzystać tylko raz, jeżeli tak, więc się zdarzy w naszym przypadku, że Jezus i pracodawca odliczał dla nas kwotę wolną od czego nas dopłata do podatku, która z całą pewnością przekroczy 550 zł, żeby uniknąć takiej sytuacji w przyszłości najlepiej złożyć u pracodawcy dokument potwierdzający, że pobieram rentę ZUS -u i do ZUS będzie za nas rozlicza kwotę wolną jak wspomniałam fiskus oczekuje uregulowania należności do końca kwietnia pieniądze trzeba wpłacić na konto tego urzędu skarbowego, do którego wysyłają państwo swoje zeznanie podatkowe numery kont można znaleźć na stronach internetowych urzędów przewodnik finansowy to kre w w całej audycji wysłuchać w aplikacji mobilnej TOK FM oraz na stronie tokfm PL i Kosznik audyt Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA