REKLAMA

Czym jest bezdech senny?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2017-03-30 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:33 min.
Udostępnij:

Chrapanie to nie tylko problem estetyczny, to także problem medyczny; nieraz poważny. Chrapiemy wówczas, gdy powietrze musi się przeciskać przez zwężone drogi oddechowe. Zwężone mogą być w wyniku nieprawidłowej budowy nosa lub gardła. Inna bardzo częsta przyczyna - to zwiotczenie mięśni tej okolicy, pojawiające się wraz z wiekiem. Zbyt duże zwężenie dróg oddechowych powoduje problemy z oddychaniem, a ich całkowite zablokowanie, skutkuje chwilowym zatrzymaniem oddychania - tzw. bezdechem sennym. Krótkotrwałe bezdechy są normalnym zjawiskiem i zdarzają się u większości osób, ale gdy pojawiają się częściej niż 10 razy na godzinę, mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Jak rzecz wygląda: podczas trwania pojedynczego bezdechu dochodzi do szybkiego spadku ilości tlenu i wzrostu poziomu dwutlenku węgla we krwi. Osoba śpiąca zaczyna się dusić. Dla organizmu to alarm. By się nie udusić śpiący się nagle budzi. Wraca prawidłowe oddychanie. Chrapiący zasypia i sytuacja się powtarza. Dochodzi do kolejnego bezdechu. Takie przerwy w oddychaniu mogą trwać od kilku do kilkunastu sekund i powtarzać się nawet kilkaset razy w ciągu nocy. A dlaczego jest to niebezpieczne - o tym jutro w przewodniku.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie w ligowych występach w chrapanie to nie tylko problem estetyczny to także problem medyczny nieraz poważ stopień wówczas, gdy powietrze musi się przeciskać przez zwężone drogi oddechowe zwężane mogą być w wyniku nieprawidłowej budowy nosa gardła inna bardzo częsta przyczyna to zwiększenie miejsc w tej okolicy pojawiających się wraz z wielkich zbyt duże zwężenie dróg oddechowych powoduje problemy z oddychaniem, a ich całkowite zablokowanie Rozwiń » skutkuje chwilowym zatrzymaniu oddychania wyrwane z bezdechem sennym krótkotrwały bezdech są normalnym zjawiskiem zdarzają się większości osób ale gdy pojawiają się w części niż 10 × na godzinę mogą być niebezpieczne dla zdrowia jak rzecz wygląda podczas trwania pojedynczego bezdechu dochodzi do szybkiego spadku ilości tlenu i wzrostu poziomu dwutlenku węgla we krwi osoba Śpiąca zaczyna się dusić dla organizmu to alarmy jesienią udusić śpiący lew nagle się wrócić i przywraca prawidłowe oddychanie i chrapiący wysypiać i sytuacja się powtarza dochodzi do kolejnego wydechu takie przerwy w oddychaniu mogą trwać od kilku do kilkunastu sekund i powstawać nawet kilkaset razy w ciągu nocy a dlaczego niby w świetle o tym jutro przewoźników przed 14 przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA