REKLAMA

Kradzież pieniędzy to główny cel ataków hakerskich

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2017-05-04 11:00
Czas trwania:
01:58 min.
Udostępnij:

W prowadzeniu domowego budżetu, poza samodyscypliną, najważniejsze jest to, żeby nasze pieniądze były bezpieczne. To właśnie próby kradzieży pieniędzy były głównym motywem przestępstw komputerowych w 2016 roku, zresztą w latach wcześniejszych również - tak wynika z analiz CERT Polska. Rozwiń »

Nadal najpopularniejszą metodą wyłudzania danych, które potem zostaną wykorzystane przy kradzieży, jest phishing. To znana metoda, na którą ciągle mnóstwo osób daje się nabrać: otrzymujemy np. maila, który skonstruowany jest tak, jakby wysłał go do nas nasz bank - a w mailu link do strony łudząco podobnej do oryginalnej, z prośbą o podanie loginu, hasła czy numeru karty kredytowej ze względów bezpieczeństwa. Dlatego pamiętajmy: bank nigdy nie wyśle do nas maila czy smsa z prośbą o podanie czy zatwierdzenie jakiś danych poufnych. Jeśli podobna wiadomość trafi do naszej skrzynki - ignorujemy ją i zgłaszamy sprawę na infolinię banku.

Coraz częściej cyberprzestępcy wysyłają do potencjalnych ofiar również maile, w których podszywają się pod naszego dostawę prądu czy internetu - i informują o załączonej, nieopłaconej fakturze. W praktyce jednak otworzenie załącznika może oznaczać, że zainstalujemy sobie w komputerze pluskwę, która wykryje i zapamięta nasze hasła, albo co gorsze - zaszyfruje nasz dysk, a za jego odblokowanie oszust zażąda okupu.

Jeśli więc zauważycie podejrzaną wiadomość czy to od banku, czy to od dostawcy innych usług - poza zgłoszeniem sprawy do firmy, zgłoście incydent również w CERT - specjaliści tej sieci będą wam też mogli udzielić pomocy. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry w prowadzeniu domowego budżetu poza samodyscyplinę najważniejsze jest oczywiście to, żeby nasze pieniądze były bezpieczne, a to właśnie próby kradzieży pieniędzy były głównym motywem przestępstw komputerowych w 2016 roku zresztą w latach wcześniejszych było tak samo tak wynika z analizy CERT Polska nadal najpopularniejszą metodą wyłudzania danych, które potem zostaną wykorzystane przy kradzieży jest Rozwiń » phishing to znana metoda, na którą ciągle mnóstwo osób zdaje się nabrać otrzymujemy np. maila, który skonstruowany jest tak jakby wysłał do nas nasz bank SA w mailu link do strony łudząco podobnej do oryginalnej z prośbą o podanie swojego loginu hasła czy numeru karty kredytowej z powołaniem się na względy bezpieczeństwa dlatego pamiętajmy bank nigdy nie wyśle do nas maila SMS -a z prośbą o podanie przy zatwierdzaniu jakich danych poufnych, jeżeli podobna wiadomość trafi do naszej skrzynki ignorujemy ją i zgłaszamy sprawę na infolinię banku coraz częściej jednak cyberprzestępcy wysyłają do potencjalnych ofiar również e-maile, w których podszywają się od naszego dostawcy prądu czy internetu informują o załączonej nieopłaconej faktury w praktyce jednak otworzenie załącznika może oznaczać, że zainstalujemy na swoim komputerze pluskwę, która wykryje i zapamięta nasze hasła albo np. zaserwuje nasz zysk gazowego dochowanie oszust zażąda okupu nie otwieramy, więc załączników w szczególnie takich, których rozszerzenia nieznany jeżeli, więc zauważycie podejrzaną wiadomość dotyczy to od banków czy to dostawcy innych usług poza zgłoszeniem sprawy do firmy zgłosił incydent również CERT specjaliści tej sieci będą mogli udzielić pomocy przewodnik finansowy tokfm itp w całej audycji wysłuchać w aplikacji mobilnej TOK FM oraz na stronie tokfm PL i Kosznik audyt Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Wszystkie audycje, kiedy chcesz! Teraz TOK FM Premium 30% taniej: podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji. Nie zwlekaj, słuchaj wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA