REKLAMA

Udar niedokrwienny – nowoczesne leczenie - tylko w pierwszych 4 i pół godz.

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2017-05-10 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:50 min.
Udostępnij:

Stało się. Ktoś obok nas zaczął się dziwnie zachowywać. Nie może podnieś ręki, bełkocze, opadł mu kącik ust, ma zawroty głowy, chciał iść i upadł. Wzywamy karetkę. Podejrzewamy udar mózgu. Najważniejsze, co można zrobić dla osoby z udarem to jak najszybciej przewieź ją do szpitala. Karetką! Tak by nie czekała na konsultację na ogólnej izbie przyjęć wraz z innymi, których życie nie jest zagrożone. W szpitalu choremu robi się tak szybko jak to możliwe tomografię komputerową. Ma ona za zadanie wykluczyć krwotok - diagnoza: udar niedokrwienny lub go potwierdzić- udar krwotoczny Od tego zależy przebieg dalszego leczenia.Jeśli badanie tomografii komputerowej nie wykazało krwawienia, kolejnym etapem może być kwalifikacja do tzw. leczenia trombolitycznego. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia udaru mózgu. Polega na podawaniu specjalnych leków, które rozpuszczają skrzeplinę i tym samym mogą przywrócić krążenie krwi w tętnicach mózgowych. Kluczowy tutaj jest czas. Według zasad obowiązujących w Europie, a więc także i w Polsce, czas który może minąć od pierwszych objawów udaru do momentu podania leku do żyły, to 4 i pół godziny. Stąd niestety nie kwalifikują się do leczenia trombolitycznego te osoby, które już z objawami udaru mózgu obudziły się po nocy. W następnym odcinku o tym co się robi w wypadku udaru krwotocznego czyli wylewu.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie w dzień dobry państwu Ewa Podolska stało się ktoś obok nas i zaczął się dziwnie zachowywać nie może podnieść ręki w bełkocie popadł w kąciku ust ma zawroty głowy chcę iść ich upadek wzywamy karetkę podejrzewamy udar mózgu najważniejsze co można zrobić dla osoby z udarem to jak najszybciej przewieźć ją do szpitala karetką tak, by nie czekała na konsultacje na ogólnej izbie przyjęć wraz z innymi, których życie nie jest zagrożony w Rozwiń » szpitalu choremu robi się tak szybko jak to możliwe tomografię komputerową ma ona za zadanie wykluczyć krwotok diagnoza udar niedokrwienny lub go potwierdzić udar krwotoczny od tego zależy przebieg dalszego leczenia jeśli badanie tomografii komputerowej nie wykazało krwawienia kolejnym etapem może być kwalifikacja do tzw. leczenia trombolitycznego jest to 1 z najskuteczniejszych metod leczenia udaru móżdżku polega na podawaniu specjalnych leków, które rozpuszczają skrzeplinę i tym samym mogą przywrócić krążenie krwi w tętnicach mózgowych kluczowy tutaj jest czas wg zasad obowiązujących w Europie, a więc także w Polsce ciastka, których może minąć od pierwszych objawów udaru do momentu podaniu leków do żyły w 104 ,5 godziny stąd niestety nie kwalifikują się do leczenia trombolitycznego te osoby, które już z objawami udaru mózgu obudziły się on chce w następnym odcinku o tym co się robi w wypadku udaru krwotocznego, czyli wyle w jak przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Aż 60% taniej! Największa obniżka cen TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 60% zniżką!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA