REKLAMA

Wstrząs anafilaktyczny - jakie objawy?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2017-05-17 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:19 min.
Udostępnij:

Wstrząs anafilaktyczny dotyka rocznie 1-3 proc. ludzi. Może mieć przebieg łagodny, ale w wersji pełnoobjawowej zagraża życiu. Częściej występuje u osób młodych i u kobiet. Dzieci reagują najczęściej wstrząsem na pokarmy, a dorośli na leki i użądlenie owadów.Najczęstsze objawy wstrząsu to: rumień i pokrzywka całego ciała, świąd, trudności w przełykaniu, duszność, czasem atak astmy oskrzelowej i obniżone ciśnienie tętnicze. Istnieje ryzyko (bardzo rzadkie) wystąpienia pełnoobjawowego wstrząsu anafilaktycznego, który może zakończyć się śmiercią: złe samopoczucie, bladość, świąd dłoni i stóp przemieszczający się na całe ciało, omdlenie, szybki i płytki oddech, wymioty, biegunka, brak tętna, niskie ciśnienie tętnicze, poty, zimne kończyny. Jak najwcześniejsze rozpoznanie anafilaksji i niezwłoczne podjęcie leczenia zmniejsza ryzyko powikłań i zgonu.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie w dzień dobry państwu Ewa Podolska wstrząs anafilaktyczny dotyka rocznie 1 do 3 % ludzi może mieć przebieg łagodny, ale w wersji pełno objawowym zagraża życiu i częściej występuje u osób młodych i Łukowi dzieci reagują najczęściej wstrząsem dla po karnych, a dorośli dalekich urządzenie owadów najczęstsze objawy wstrząsu ta rumień Pokrzywka całego ciała świąd trudności w przełykaniu duszność czasem atak astmy oskrzelowej i obniżone Rozwiń » ciśnienie tętnicze istnieje ryzyko bardzo rzadkie wystąpienia pełno objawowego wstrząsu anafilaktycznego, który może zakończyć śmiercią złe samopoczucie bladość świąd dłoni stóp przemieszczający się na całe ciało omdlenie szybki i płytki oddech wymioty biegunka brak tętna niskie ciśnienie tętnicze poty zimne kończyny w jak najwcześniejsze rozpoznanie wstrząsów i niezwłoczne podjęcie leczenia zmniejsza ryzyko powikłań i zgonów do usłyszenia jutro przed 14 i przewodnik TOK FM i na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Skorzystaj z 40% rabatu w jesiennej promocji. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA