REKLAMA

Długi odzyskasz szybciej? W życie wchodzi pakiet wierzycielski

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2017-06-01 11:00
Czas trwania:
01:44 min.
Udostępnij:

Firmy dostają nowe narzędzia do odzyskiwania długów. 1 czerwca w życie wchodzi tak zwany pakiet wierzycielski, przygotowany przez ministerstwo rozwoju. Rozwiń »

Po pierwsze - firmy mają mieć łatwiejszy dostęp do danych z Biur Informacji Gospodarczej. System ma być powszechny, tani i sprawny. Działające niezależnie od siebie Biura od teraz mają się wymieniać informacjami o dłużnikach, tak aby klient nie musiał zwracać się z pytaniem do każdego z nich osobno - pytając w jednym, ma otrzymać raport o kontrahencie uwzględniający wszystkie dostępne dane. O połowę, do 30 dni, skrócono także okres wymagalności roszczenia, po którym wierzyciel będzie mógł zgłosić dłużnika w BIGu. Same biura natomiast dostają dostęp m.in,. do baz PESEL, REGON czy KRS.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że choć sam pomysł jest dobry - nowe przepisy dają też narzędzia do nadużyć. Chodzi o zapis, w którym dłużnik będzie miał możliwość zablokowania wpisu do rejestru aż na 30 dni przez wniesienie reklamacji. Eksperci twierdzą, że biorąc pod uwagę, iż najwięcej przeterminowanych należności udaje się odzyskać w ciągu trzech pierwszych miesięcy - to tak długi okres reklamacji dla dłużnika może wbrew intencjom ustawodawcy utrudnić odzyskiwanie długów.

Pakiet wierzycielski wprowadza też nowy spis długów: tak zwany Rejestr Należności Publicznoprawnych. Trafią tu dane firm, które zalegają z opłacaniem podatków, ceł czy innych opłat na rzecz państwa, jeśli długi przekroczą w sumie 5 tysięcy złotych. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry firmy dostają nowe narzędzia do odzyskiwania długów 1 czerwca w życie przed tzw. pakiet wierzycielski przygotowany przez ministerstwo rozwoju po pierwsze, firmy mają mieć teraz łatwiejszy dostęp dodanych zbiór informacji gospodarczej system ma być powszechny w tani i sprawny i działające niezależnie od siebie biura od teraz mają wymieniać informacjami o dłużnikach tak, aby klient nie musi zwracać się z Rozwiń » pytaniem do każdego z nich osobno, pytając w 1 z ma otrzymać raport o kontrahencie uwzględniające wszystkie dostępne dane o połowę, czyli do 30 dni skrócono także okres wymagalności roszczenia, po którym wierzyciel będzie mógł zgłosić dłużnika w Ligue same biura natomiast dostają dostęp m. in . do baz PESEL REGON czy KRS eksperci zwracają jednak uwagę że, choć sam pomysł jest dobry to nowe przepisy dają też narzędzia do nadużyć chodzi o zapis, w którym dłużnik będzie miał możliwość zablokowania wpisu do rejestru na miesiąc przez wniesienie reklamacji eksperci twierdzą, że biorąc pod uwagę, że najwięcej przeterminowanych należności udaje się odzyskać w ciągu 3 pierwszych miesięcy to tak długi okres wstrzymywania wpisów przez reklamacja dłużnika może wbrew intencjom ustawodawcy ostatecznie utrudnić odzyskiwanie długów pakiet wierzycielski wprowadza także nowy spis tytułów tzw . rejestr należności publicznoprawnych trafią do tych danych firmy, które zalegają z opłacaniem podatków ceł czy innych opłat na rzecz państwa, jeżeli wg ich w sumie przekroczą 5000 zł przewodnik finansowy to kre w w całej audycji wysłuchać w aplikacji mobilnej TOK FM oraz na stronie tokfm PL i Kosznik audyt Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA