REKLAMA

Fizyka w Ogrodzie: Co to jest masa? Rozmawiają dr hab. Krzysztof Turzyński i dr hab. Jan Chwedeńczuk

Data emisji:
2017-06-09 19:00
Audycja:
TOK Powszechny
Czas trwania:
01h 46:38 min.
Udostępnij:

Rzadko kto zadaje pytanie "co to jest masa", albowiem jest to jedna z bardziej "namacalnych" cech obiektów fizycznych. Niemniej odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista - dostarcza jej dopiero mikroskopowa, a zatem kwantowa, teoria cząstek elementarnych. By wyjaśnić, czym jest masa, dr hab. Krzysztof Turzyński opowie, czym jest cząstka elementarna, co to jest Model Standardowy i co to znaczy "bozon". W ten sposób dojdziemy do bozonu Higgsa, czyli "boskiej cząstki" nadającej innym masę, której istnienie zapostulowano w latach 60-tych, potwierdzono doświadczalnie w Wielkim Zderzaczu Hadronów (Larga Hadron Collider - LHC) w roku 2012, a od tego czasu intensywnie bada się jej własności. Rozwiń »

Od 25 maja w co drugi czwartek zapraszamy na nowy cykl spotkań „Fizyka w Ogrodzie Powszechnym”, który poprowadzi Jan Chwedeńczuk. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi, naukowcami i pracownikami Wydziału Fizyki UW, przyjrzymy się współczesnej wiedzy o fizyce w skali mikro i makro - bozon Higgsa, kondensat polarytonowy, fale grawitacyjne czy grupy kwantowe wytłumaczymy prostym i przystępnym językiem. Przedstawimy zarys teorii oraz metod empirycznych, jakimi posługują się badacze w swoich dociekaniach. Opowiemy, jak wyglądała droga do najważniejszych odkryć ostatnich lat oraz zastanowimy się nad ich możliwymi konsekwencjami.

Prowadzący:
dr hab. Jan Chwedeńczuk – pracuje na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Fizyki Teoretycznej. Zajmuje się badaniem podstaw mechaniki kwantowej, lokalnym realizmem i metrologią kwantową. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK POWSZECHNY

Więcej podcastów tej audycji

POPULARNE

DOSTĘP PREMIUM

30% zniżki na hasło: WYBORY2019 - wpisz kod na stronie tokfm.pl/aktywuj aby skorzystać z rabatu!

Aktywuj teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA