REKLAMA

Jak palenie niszczy organizm

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2017-07-07 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:36 min.
Udostępnij:

NIKOTYNA podnosi poziom złego cholesterolu LDL. To zaś przyczynia się do zapoczątkowania i przyspieszenia miażdżycy. Ale to nie wszystko. Eksperci alarmują też, że nikotyna przyczynia się do wzrostu poziomu glukozy we krwi. Poziom glukozy może wzrastać u palaczy aż o 20 proc. ‒ palenie i cukrzyca to naprawdę niebezpieczne połączenie. Rozwiń »

Poza tym dym papierosowy zalicza się do jednego z najważniejszych zewnętrznych źródeł wolnych rodników tlenowych. One również są odpowiedzialne za utlenianie cholesterolu LDL, co według naukowców uszkadza śródbłonek naczyń i inicjuje proces miażdżycowy.
Wolne rodniki mogą sprzyjać rozwojowi miażdżycy również przez powstanie tzw. stresu oksydacyjnego. Dochodzi do niego, kiedy w organizmie zakłócona jest równowaga między utleniaczami - wolne rodniki, a przeciwutleniaczami - antyoksydanty. Zwiększona aktywność procesów utleniania u osób palących prowadzi do uszkodzenia funkcji oraz struktury komórek.

A to pierwszy krok do rozwoju miażdżycy i związanych z nią chorób układu krwionośnego, takich jak zawał serca, udar mózgu czy choroba wieńcowa. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie w dzień dobry państwu Ewa Podolska dzisiaj kontynuacja tematu jak palenie niszczy organizm nikotyna podnosi poziom złego cholesterolu ldl to zaś przyczynia się do zapoczątkowania przyspieszenia miażdżycy, ale to nie wszystko eksperci alarmują też, że nikotyna przyczynia się do wzrostu poziomu glukozy we krwi poziom glukozy może wzrastać u palaczy aż o 20 % palenie i cukrzyca to naprawdę niebezpieczne połączenie poza tym dym papierosowy zalicza Rozwiń » się do 1 z najważniejszych zewnętrznych źródeł tych danych wolnych rodników tlenowych one również są odpowiedzialni za uczynienie cholesterolu ldl co wg naukowców uszkadza śródbłonek naczyń i inicjuje proces miażdżycowy w wolne rodniki mogą sprzyjać rozwojowi miażdżycy również okres powstania tego zbędnego stresu oksydacyjnego dochodzi do niego, kiedy w organizmie zakłócone jest równowaga między Ukraińcami wolne rodniki, a przeciwutleniaczami antyoksydantów zwiększona aktywność procesów utleniania głów osób palących prowadzi do wchodzenia w funkcji oraz struktury komu Ardo pierwszy krok do rozwoju miażdżycy i związanych z wielu chorób układu krwionośnego jak zawał serca udar mózgu czy choroba wieńcowa do usłyszenia od poniedziałku do piątku przed 1 4 w przewodnikach TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Wszystkie audycje, kiedy chcesz! Teraz TOK FM Premium 30% taniej: podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji. Nie zwlekaj, słuchaj wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA