REKLAMA

Firma monitoruje maile? Pracownik musi o tym wiedzieć!

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2017-09-26 11:00
Czas trwania:
01:31 min.
Udostępnij:

To już całkowicie potwierdzone - jeśli szef chce przeglądać korespondencję pracowników, ich maile czy wiadomości wysyłane przez komunikatory - musi o tym jednoznacznie poinformować podwładnych. Tak mówi niedawny wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Sprawa dotyczyła pracownika z Rumunii, który został zwolniony, bo w czasie pracy korzystał z firmowego komputera do prowadzenia prywatnych rozmów. Przy zwolnieniu, pracodawca pokazał mu wydruki z tej prywatnej korespondencji. Rozwiń »

Euroepejski Trybunał Praw Człowieka uznał jednak, że zwolniony pracownik nie był wystarczająco poinformowany o prowadzonym przez firmę monitoringu komunikacji elektronicznej.

Wyrok Trybunału niesie za sobą skutki dla wszystkich firm monitorujących treści, jakie wypływają z komputerów służbowych pracowników. Od teraz wszyscy zatrudnieni powinni być jasno informowani, jakie są w ich firmie zasady przeglądania korespondencji oraz jaki jest zakres kontroli.

Polskie przepisy już teraz przewidują, że oczywiście firmy mają prawo do prowadzenia takiego monitoringu, ale po pierwsze - pracownik musi być o tym fakcie jasno poinformowany, a po drugie - kontrola nie może naruszać zasady tajemnicy korespondencji. Szef może więc zobaczyć, że sprawdzamy prywatną skrzynkę w pracy, ale nie ma prawa zaglądać do treści tej korespondencji. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry to już całkowicie potwierdzone, jeżeli szef chce przeglądać korespondencję pracowników ich maile czy wiadomości wysłane przez komunikatory musi o tym, jednoznacznie poinformować podwładnych tak mówi niedawny wyrok Europejskiego Trybunału praw człowieka sprawa dotyczyła pracownika z Rumunii, który został zwolniony, bo w czasie pracy korzystał z firmowego komputera do prowadzenia prywatnych rozmów przy Rozwiń » zwolnieniu pracodawca pokazał mu nawet wydruki z tej prywatnej korespondencji Europejski Trybunał praw człowieka uznał jednak, że zwolniony pracownik nie był wystarczająco poinformowany o prowadzonym przez firmy monitoringu komunikacji elektronicznej wyrok Trybunału niesie za sobą skutki dla wszystkich firm monitorujących treści, jakie wypływają z komputerów służbowych pracowników od teraz, więc wszyscy zatrudnieni powinni być jasno informowani, jakie są 2 firmy zasady przyjmowania korespondencji oraz jaki jest zakres takiej kontroli polskie przepisy już teraz przewidują, że oczywiście firmy mają prawo do prowadzenia takiego monitoringu, ale po pierwsze, pracownik musi być o tym fakcie jasno poinformowany, a po drugie, kontrola nie może naruszać zasady tajemnicy korespondencji szef może, więc zobaczyć, że sprawdzamy prywatną skrzynkę w pracy, ale nie ma prawa zaglądać do treści tej korespondencji przewodnik finansowy to kafelki w Pelplinie w całej audycji wysłuchać w aplikacji mobilnej TOK FM oraz na stronie tokfm PL i Kosznik audyt Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA