REKLAMA

Dziecko nie ma kataru, nie kaszle, ale ma gorączkę. Może to zapalenie dróg moczowych?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2017-09-28 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:42 min.
Udostępnij:

Dziś o zakażeniu układu moczowego u dzieci. Jest to jedno z najczęstszych zakażeń bakteryjnych. Częstsze u dziewczynek, z wyjątkiem niemowląt, u których częściej występuje u chłopców Rozwiń »
z wadami rozwojowymi układu moczowego. Podobnie jak u dorosłych przyczyną są przede wszystkim bakterie. Mogą się znaleźć w drogach moczowych w dwojaki sposób:
-gdy w ogólnej infekcji drobnoustroje krążąc we krwi, docierają do nerek. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej u niemowląt i zwykle kończy się pobytem w szpitalu.
- zaatakowana zostaje najpierw cewka moczowa, później pęcherz i nerki. Za 90% zakażeń odpowiada pałeczka okrężnicy - E. coli
U noworodków i dzieci młodszych niż 2-letnie, objawy infekcji dróg moczowych często są niecharakterystyczne. Nieraz
objawia się ona tylko jednym symptomem, jakim jest
wysoka gorączka. Początek choroby u niemowląt przebiega zwykle podobnie: dziecko gorączkuje, nie ma apetytu, staje się marudne, płaczliwe. Na zapalenie układu moczowego wskazuje
zmiana wyglądu i zapach moczu. U starszych dzieci łatwiej
zdiagnozować infekcję dróg moczowych. Starsze dzieci zwykle same zgłaszają dolegliwości, zwłaszcza częstomocz oraz uczucie pieczenia w czasie siusiania. Czasem mają gorączkę, boli je brzuch lub okolica w dole pleców.
Uwaga - powtarzające się infekcje w drogach moczowych mogą być objawem wady w układzie moczowym dziecka. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
tokfm na zdrowie w dzień dobry Ewa Podolska dziś o zakażeniu układu moczowego u dzieci jest jedno z najczęstszych zakażeń bakteryjnych częstsze u dziewczynek z wyjątkiem niemowląt, u których częściej występuje u chłopców z wadami rozwojowymi układ moczowy podobnie u dorosłych przyczyną są przede wszystkim bakterii mogą się znaleźć w drogach moczowych w dwojaki sposób, gdy w ogólnej infekcji drobnoustroje krowę we krwi docierają do nerek taka sytuacja ma miejsce Rozwiń » najczęściej u niemowląt i zwykle kończy się pobytem w szpitalu lub też zaatakowana zostaje najpierw cewka moczowa później po godzinach za 90 % zakażeń odpowiada pałeczka okrężnicy pergoli u noworodków dzieci młodszych niż dwuletnie objawy infekcji dróg moczowych często są niecharakterystyczne nieraz objawia się ona tylko 1 symptomem, jakim jest wysoka gorączka i początek choroby niemowląt przebiega zwykle podobnie dziecko gorączkuje nie ma apetytu staje się marudne płaczliwe na zapalenie układu moczowego wskazuje zmiana wyglądu i zapach moczu u starszych dzieci łatwiej zdiagnozować infekcje dróg moczowych starsze dzieci zwykle same zgłaszają dolegliwości, zwłaszcza częstomocz oraz uczucie pieczenia w czasie meczu się nie wezmę gorączkę boli brzuch lub okolicach w dole pleców uwaga powtarzające się infekcji dróg moczowych mogą być objawem wady w układzie moczowym dziecka do usłyszenia jutro przed 1 4 i w mój przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA