REKLAMA

Co obejmują gwarancje BFG?

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2017-10-11 11:00
Czas trwania:
01:44 min.
Udostępnij:

Powierzanie bankom pieniędzy jest bezpieczne, bo w razie problemów banku - depozyty są objęte ochroną i każdy otrzyma swoje oszczędności. Takie zdanie można często przeczytać na stronach banków i skoków. A co to tak naprawdę znaczy? Rozwiń »

Gwarantem tego, że rzeczywiście klienci odzyskają oszczędności jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny - na który składają się banki oraz SKOKi, a w razie poważnych problemów - BFG może tez liczyć na wsparcie z Narodowego Banku Polskiego.

Ochroną BFG są objęte nasze oszczędności - zarówno w złotym jak i w innych walutach, które składamy w bankach lub SKOKach, na rachunkach zwykłych, oszczędnościowych, na lokatach i czy w innych formułach przewidzianych przez prawo bankowe. Każdy klient ma zagwarantowane, że odzyska swoje oszczędności do równowartości kwoty stu tysięcy euro. Chyba, że właścicielami rachunku są dwie osoby - np. małżonkowie - wtedy oszczędności gwarantowane liczone są podwójnie.

Wiele przykładów z ostatnich lat, głównie przy upadłości SKOKów - pokazały, że system wypłat działa sprawnie i pierwsze pieniądze ludzie otrzymują już po kilku dniach.

Trzeba jednak pamiętać, że BFG nie gwarantuje wszystkich typów oszczędności, które są dostępne dla klientów. Banki są często tylko pośrednikami w sprzedaży niektórych produktów - na przykład jednostek funduszy inwestycyjnych czy różnego rodzaju produktów ubezpieczeniowych. A fundusze i ubezpieczenia to jest obszar objęty gwarancjami BFG. Co prawda tu też istnieją mechanizmy zabezpieczające, ale nie pochodzą z pieniędzy bankowego funduszu gwarancyjnego. O tym opowiem w kolejnych przewodnikach. Natomiast pełną listę instytucji objętych gwarancjami BFG znajdziemy na stronie internetowej Funduszu. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Predenkiewicz dzień dobry powierzenie bankom pieniędzy jest bezpieczne, bo w razie problemów banków depozyty są objęte ochroną i każdy otrzyma swoje oszczędności w takie zdanie można często przeczytać na stronach banków SKOK-ów, ale co tak naprawdę znaczy gwarantem tego, że rzeczywiście w razie problemów banków klienci odzyskają oszczędności jest bankowy fundusz gwarancyjny, na które składają się banki oraz skoki, a w razie Rozwiń » poważniejszych problemów Belgia również może liczyć na wsparcie Narodowego Banku Polskiego z ochroną BFG objęte są nasze oszczędności zarówno w złotym, jaki w innych warunkach, które składamy w bankach lub w słowach na rachunku jak zwykłych oszczędnościowych czy n p. na lokatach każdy klient ma zagwarantowane, że odzyska swoje oszczędności do równowartości kwoty 100  000 EUR, chyba że właścicielem rachunku są 2 osoby n p. małżonkowie wtedy oszczędności gwarantowane liczone są podwójnie wiele przykładów w ostatnich latach głównie w upadłości SKOK-ów pokazały, że system wypłat BFG naprawdę działa sprawniej pieniądze ludzie otrzymują już po kilku dniach trzeba jednak pamiętać, że BFG nie gwarantuje wszystkich typów oszczędności, które są dostępne dla klientów, a to, dlatego że banki są często tylko pośrednikami sprzedaży niektórych produktów n p. jednostek funduszy inwestycyjnych w różnego rodzaju produktów ubezpieczeniowych funduszy ubezpieczenia to nie jest obszar objęty gwarancjami BFG co prawda tutaj też istnieją mechanizmy zabezpieczające, ale nie pochodzą one z bankowego funduszu Gwarancyjnego i opowiem o tym w kolejnych przewodnikach, a pojazd pełną listę instytucji objętych gwarancjami BFG znajdziemy na stronie internetowej funduszu przewodnik finansowy pokazał Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA