REKLAMA

Co dzieje się z oszczędnościami klientów po upadku TFI?

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2017-10-12 11:00
Czas trwania:
02:13 min.
Udostępnij:

Wszyscy namawiają do oszczędzania pieniędzy - a jaką mam gwarancję, że one do mnie wrócą, jeśli firma w której odkładam zbankrutuje? W przypadku banków sprawa jest prosta - działa Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który w razie problemów banków czy SKOKów oddaje ludziom depozyty - mówiłam o tym wczoraj. Rozwiń »

A co, jeśli oszczędzamy w towarzystwie funduszy inwestycyjnych? Pieniędzy tutaj gromadzonych nie obejmuje ochrona BGF. To jednak nie znaczy, że są one narażone na ryzyko w przypadku ewentualnego bankructwa towarzystwa!

Najważniejsze jest to, że towarzystwo funduszy inwestycyjnych to według prawa osobny podmiot, niż oferowane przez nich produkty - czyli fundusze, czy inaczej pakiety inwestycyjne, których jednostki uczestnictwa wykupuje oszczędzający klient. Pieniądze przelewane przez klienta i potem inwestowane przez fundusz w każdym momencie są własnością klienta, i są one lokowane w banku-depozytariuszu. To musi być duży, renomowany bank z dużą ilością własnych pieniędzy. Jeśli bankrutuje Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych - pieniądze klientów nie wchodzą do masy upadłościowej i nie mogą służyć do zaspokajania roszczeń wierzycieli. Co więcej - sam fakt upadku towarzystwa nie oznacza automatycznie bankructwa funduszu - może on zostać np. przejęty przez inny podmiot. A jeśli nikt go nie przejmie - to bank-depozytariusz odda klientom pieniądze. Kłopot jedynie w tym, że zanim dojdzie do wypłat, może minąć trochę czasu.


Pamiętajmy jednak, że czym innym są zabezpieczenia na wypadek upadłości TFI - co zdarza się niezwykle rzadko, a czym innym jest ryzyko inwestycyjne. Jeśli zainwestujemy pieniądze agresywnie, w propozycje obarczony dużym ryzykiem - może okazać się, że wszystko stracimy. Nie ma to jednak nic wspólnego z bankructwem towarzystwa - błędy w zarządzaniu pieniędzmi klientów to zupełnie osobna kwestia. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy w TOK FM Aleksandra Predenkiewicz dzień dobry wszyscy wkoło namawiają do oszczędzania pieniędzy ale, jaką mamy gwarancję, że ona do nas wrócą, jeżeli firma, której odkładamy zbankrutuje w przypadku banków sprawa jest prosta, bo działa bankowy fundusz gwarancyjny, który w razie problemów banków SKOK-ów oddaje ludziom pieniądze mówi o tym, już wczoraj, ale co, jeżeli oszczędzamy w towarzystwie funduszy inwestycyjnych pieniędzy tutaj Rozwiń » gromadzonych nielegalnie mój ochrona BFG to jednak nie oznacza, że są one narażone na jakiekolwiek ryzyko w przypadku ewentualnego bankructwa naszego Towarzystwa najważniejsze jest to, że samo Towarzystwo funduszy inwestycyjnych, czyli firma z powodów sprawa absolutnie osobny podmiot niż oferowane przez nią produkty, czyli fundusze 3 pakiety inwestycyjne, których jednostki uczestnictwa wykupuje oszczędzających klientce pieniądze przelewane przez klienta i potem inwestowane przez fundusz w każdym momencie są własnością klienta i są one lokowane tzw. banku depozytariusza mu to musi być duży renomowany bank z dużą ilością własnych pieniędzy, jeżeli zdarzy się także zbankrutuje Towarzystwo funduszy inwestycyjnych to pieniądze klientów w żadnym momencie nie wchodzą do masy upadłościowej i nie mogą służyć do zaspokajania roszczeń wierzycieli, a co więcej sam fakt upadku Towarzystwa nie oznacza automatycznie bankructwa funduszu, bo przecież muszą zostać przyjęty n p . przez inny podmiot, a jeżeli jednak nigdy nie przejmie to wtedy bank depozytariusz odda klientom ich pieniądze kłopot jedynie w tym że, zanim dojdzie do wypłat może po prostu minąć trochę czasu pamiętajmy jednak, że zupełnie czym innym są zabezpieczenia na wypadek upadłości Towarzystwa funduszy inwestycyjnych co zdarza się naprawdę niezwykle rzadko, a zupełnie czymś innym jest ryzyko inwestycyjne, które biorą na siebie, więc ci, jeżeli zainwestujemy nasze pieniądze agresywnie w propozycji obarczone dużym ryzykiem, a to może się okazać, że wszystko stracimy nie ma to jednak nic wspólnego z konkursem Towarzystwa błędy w zarządzaniu pieniędzmi klientów to zupełnie osobna kwestia przewodnik finansowy tokfm 5 w całej audycji wysłuchać w aplikacji mobilnej TOK FM oraz na stronie TOK FM PL i Kosznik audyt Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA