REKLAMA

Nie wolno manipulować cenami, by płacić niższy podatek.

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2017-10-23 11:00
Czas trwania:
01:34 min.
Udostępnij:

Ministerstwo finansów ma nowy sposób komunikowania się z przedsiębiorcami, których chce ostrzegać przed nieuczciwymi - zdaniem fiskusa - praktykami. Już kilka razy pracownicy resortu opublikowali tak zwane listy ostrzegawcze, w których dość szczegółowo opisują, jakiego rodzaju zagrania i sztuczki rozliczeniowe zostaną uznane przy kontroli za oszustwo podatkowe. Rozwiń »

Za jedną z takich nieuczciwych praktyk resort uznał sztuczne zaniżanie cen towarów sprzedawanych w pakietach. Chodzi o sytuację, w której jeden ze sprzedawanych w pakiecie towarów objęta jest obniżoną stawką VAT, a drugi - normalną, 23 procentową. Odpowiednie ustawienie proporcji cen w takim pakiecie sprawiało, że ostatecznie podatek VAT do zapłaty okazywał się mniejszy, niż gdyby towary sprzedane były osobno. To np. słynne już przypadki sprzedaży kawy i ciastek, które mają przecież różne stawki VAT. Ministerstwo ostrzega, że jeśli sprzedawca chce przygotować dla klientów upust - nie wolno mu manipulować podstawą opodatkowania towarów i usług.

Kto zostanie przyłapany na manipulowaniu cenami przy tworzeniu zestawów - będzie musiał liczyć się z mandatem oraz uregulowaniem należnego VATu wraz z odsetkami. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy w TOK FM Aleksandra Rynkiewicz dzień dobry z Ministerstwa Finansów ma nowy sposób komunikowania się z przedsiębiorcami, których chce ostrzegać przed nieuczciwymi zdaniem fiskusa i praktykami już kilka razy pracownicy resortu opublikowali tzw. listy ostrzegawcze, w których dość szczegółowo opisują, jakiego rodzaju zagrania i sztuczki rozliczeniowe zostaną uznane przy kontroli za oszustwo podatkowe, a za 1 z takich nieuczciwych praktyk resort uznał Rozwiń » sztuczne zaniżanie cen towarów sprzedawanych w papierach chodzi o sytuację, w której 1 ze sprzedawanych w pakiecie towarów objętych jest obniżoną stawką VAT, a drugi normalną dwudziesto 3 %ową o odpowiednie ustawienie proporcji cen w takim pakiecie sprawiało, że ostatecznie podatek VAT do zapłaty pokazywał się niższe niż, gdyby towary te były sprzedawane osobno nawet o cenach promocyjnych chodzi n p. słynny już przypadki sprzedaży kawy ciastek, które mają przecież różne stawki VAT -u ministerstwo ostrzega, że jeżeli sprzedawca rzeczywiście chce przygotować dla klientów jakieś upusty to nie wolno mu przy tym manipulować podstawą opodatkowania towarów faktura zostanie przyłapany na manipulowanie cenami przy tworzeniu takich zestawów będzie musiał liczyć się z mandatem oraz z uregulowaniem należnego VAT wraz odsetkami dokładny opis tego jak widzi też Ministerstwo Finansów można znaleźć na stronie internetowej resortu przewodnik finansowy tokfm 5 w całej audycji wysłuchać w aplikacji mobilnej TOK FM oraz na stronie TOK FM PL i Kosznik audyt Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA