REKLAMA

Urząd skarbowy wysyła maile. Co z nimi zrobić?

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2017-10-25 11:00
Czas trwania:
01:56 min.
Udostępnij:

Prowadzisz firmę i dostałeś maila od urzędu skarbowego z informacją o toczącym się postępowaniu i wezwaniu do stawiennictwa w urzędzie lub przesłania dokumentów? Prawda jest taka, że nie musisz na takiego maila reagować. Jednak kiedy już dotrze do Ciebie list polecony o tej samej treści - wtedy nie masz już wyboru. Rozwiń »

W emailach od fiskusa chodzi o szybszy obieg informacji między urzędem a przedsiębiorcą. Tak naprawdę w mailu otrzymujemy skan wezwania, ale bez podpisu elektronicznego. Dlatego możemy traktować to bardziej jako informację, a nie jako formalne powiadomienie nas o toczącym się postępowaniu. Potwierdza to sam resort finansów: nawet jeśli w mailu jest informacja, że za brak reakcji na załączone pismo grożą kary pieniężne - to takich sankcji nie będzie. Można się ich spodziewać dopiero wtedy, gdy zignorujemy list przesłany nam przez Urząd.

Po co więc e-maile? Po to, żeby przyspieszyć procedury. Przedsiębiorca wie już, że w końcu będzie musiał przekazać dokumenty lub stawić się w celu złożenia wyjaśnień. Niektórzy więc już po odebraniu emaila przygotowują odpowiedź i wysyłają ją odpowiadając na maila. To po pierwsze oszczędność czasu, a po drugie - również kosztów korespondencji - kto odpowie, listu już nie otrzyma.

Eksperci są jednak podzieleni w ocenie praktyki fiskusa. Niedawno w Dzienniku Gazecie Prawnej można było przeczytać wątpliwości, czy przesyłając mailem wrażliwe dane, nie narażamy się na to, że dostaną się one w niepowołane ręce. Dlatego jeśli dla wygody wolimy odpowiedzieć na maila - to upewnijmy się, że nikt nie podszywa się pod urząd skarbowy - sprawdźmy email nadawcy lub zadzwońmy najpierw do urzędu. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy w TOK FM Aleksandra Dulkiewicz dzień dobry prowadzisz firmę dostałyśmy od urzędu skarbowego z informacją o toczącym się postępowaniu i wezwaniu do stawiennictwa w urzędzie albo do przesłania dokumentów co prawda jest taka, że nie musisz na takiego maila reagować jednak kiedy już, o co ciebie list polecony o tej samej treści wtedy nie ma się już wyboru i e-mailach od fiskusa chodzi o szybszy obieg informacji między urzędem, a przedsiębiorcom tak Rozwiń » naprawdę my dotrzymujemy skan wezwania, ale bez podpisu elektronicznego dlatego możemy traktować to bardziej jako informacje, a niekoniecznie jako formalne powiadomienie nas o toczącym się postępowaniu potwierdza to sam resort finansów, nawet jeżeli znajduje jest informacja, że za brak reakcji na załączone pismo grożą kary pieniężne do takich sankcji nie będzie można się spodziewać natomiast wtedy, gdy zignoruje list polecony przesłane nam przez urząd po co, więc e-maile po to, żeby przyspieszyć procedury przedsiębiorca już wie, że w końcu będzie musiał przekazać dokumenty lub stawić się w celu złożenia wyjaśnień niektórzy, więc już po sprawdzeniu poczty elektronicznej przygotują odpowiedzi wyślę ją, odpowiadając na e-maila to dla urzędu po pierwsze, oszczędność czasu, a po drugie, oszczędność kosztów korespondencji rok to odpowiedź listu poleconego już nie otrzyma eksperci są jednak podzieleni w ocenie praktyki fiskusa niedawno w Dzienniku Gazecie prawnej można było przeczytać wątpliwości czy, przesyłając mailem wrażliwe dane nie narażamy się na to, że dostaną się one w niepowołane ręce dlatego, jeżeli dla wygody wolimy odpowiedzieć na maila to najpierw upewnijmy się, że nikt nie podszywa się pod urząd sprawdźmy e-mail nadawcy lub zadzwonimy najpierw do fiskusa i sprawdzimy czy rzeczywiście chodzi o nas przewodnik finansowy pokazał w całej audycji wysłuchać w aplikacji mobilnej TOK FM oraz na stronie TOK FM PL i Kosznik audyt Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA